Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як економити гроші - способи, рекомендації, практичні поради

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як економити гроші

 Як економити гроші? Одне з найактуальніших питань в умовах сучасної ринкової економіки, де існує спокуса швидко витратити зароблені гроші. До бездумних витрат підштовхує реклама товарів і послуг, нескінченно транслюється по телебаченню, в Інтернеті, по радіо. Виключити непотрібні витрати допоможе формування звички контролювати кожну копійку. Якщо навчитися правильно розподіляти свої витрати, можна зберегти бюджет і накопичити на великі покупки.

Правила економії

Найчастіше фінансова ощадливість розглядається людьми, як негативне явище. У народі побутує помилкова думка, що економити – це звичка бідних людей. Але неможливо стати успішною людиною, якщо витрачати все, що заробляється на непотрібні дрібниці. Щоб позбутися від неправильних суджень, важливо зрозуміти, що таке економія.

Заощадити гроші зовсім не означає відмовитися від усіх благ і погіршити якість життя. Швидше навпаки, навчившись виключити непотрібні витрати, можна домогтися фінансового благополуччя. В майбутньому зекономлені гроші можна не тільки витратити на відпочинок або автомобіль, але і вкласти в успішний бізнес. Такий вид заробітку буде приносити стабільний прибуток протягом багатьох років.

Хорошим стимулом для дбайливого ставлення до фінансів є мотивація. Якщо чітко сформулювати мету, бажання кидатися грошима відпаде само собою. Мотивувати може бажання придбати автомобіль або квартиру, відправитися в подорож.

Першим етапом на шляху економії є чітке розуміння, на що витрачаються гроші. Наочно буде ведення звіту, де записується кожна витрачена гривня. Щоб зрозуміти, на чому можна заощадити гроші, підрахунки потрібно вести, розбиваючи витрати на категорії:

 1. Оплата житла;
 2. Продукти харчування;
 3. Одяг;
 4. Платежі за кредитами;
 5. Побутова хімія.

При щоденному підведенні підсумків стане зрозуміло, що купувати було необов'язково і скільки можна було заощадити. Після глибокого аналізу потрібно почати планувати бюджет заздалегідь, записуючи конкретні суми. В результаті дохід повинен перевищувати витрати на 10-15% і більше.

Кращі способи

Як економити гроші щомісяця, якщо на перший погляд купується все найнеобхідніше?

Так думає більшість, вважаючи, що непередбачені витрати трапляються рідко. Насправді застосовувати економію потрібно до повсякденних покупок і платежів, таким як придбання провізії, споживання електроенергії, води, оплата засобів зв'язку, дрібні покупки, без яких можна обійтися.

1. Продукти харчування

Похід в магазин за покупками ніколи не обмежується придбанням необхідних товарів.

У більшості випадків, проаналізувавши вміст кошика з продуктами, можна зробити висновок, що купувати більшу частину було не обов'язково. Тому, перед тим, як піти за продуктами, правильно скласти список і не піддаватися спокусі купити що-небудь зайве.

Ще одна важлива порада: в магазин не варто вирушати на голодний шлунок. В такому стані всі запахи викликають апетит, і людина несвідомо починає скуповувати все, що бачить. Вибираючи продукти, список потрібно тримати в руках і не відступати від складеного раціону. Небажано довго розглядати пропоновані товари, купувати потрібно тільки продукти, зазначені в складеному списку.

Перед покупкою важливо звертати увагу на вартість. Продукти відомих марок часто коштують набагато дорожче, але за складом нічим не відрізняються від менш розрекламованих брендів. Підійшовши до вітрини, пам'ятайте про хитрощі маркетологів. Дивіться на товари, які розставлені на нижніх полицях. На рівні очей, як правило, знаходяться найдорожчі зразки.

Заощадити гроші можна, якщо почати готувати самостійно. Замовляючи їжу в кафе, або купуючи готові страви в супермаркетах, кожен раз переплачується пристойна сума. Магазини часто проводять акції, заманюючи покупців низькими цінами. Спокушаючись великими знижками, не варто купувати продукти тільки тому, що на них знижена ціна.

Запасаючись великою кількістю продуктів доцільно стежити за термінами придатності. Купувати найнеобхідніше (м'ясо, хліб, молоко) рекомендується один раз в тиждень. Так відпаде необхідність відвідувати магазин щодня.

Популярні поради для економії на продуктах:

 • меню потрібно продумати заздалегідь, складаючи список з інгредієнтів;
 • товари, які продаються на вагу, дешевше упакованих;
 • напівфабрикати слід замінити свіжим м'ясом;
 • якщо купити м'ясо на кілька днів вперед, можна отримати знижку і приготувати більше страв;
 • фрукти і овочі, заморожені влітку, не тільки забезпечать вітамінами в зимовий час, але і не дозволять переплачувати за імпортні зразки.

2. Електроенергія

Скоротивши щоденне споживання електрики, дозволить звільнити частину грошових коштів на інші потреби.

Практичні поради економії:

 1. Не залишати електроприлади, зарядки для гаджетів, включені в мережу.
 2. Підібрати розмір посуду, відповідної електричної плиті.
 3. Місце для холодильника повинно знаходитися далеко від приладів, що випромінюють тепло.
 4. При завантаженні пральної машини важливо звернути увагу на допустиму вагу прання. Перевищення норми спричиняє підвищення споживання електроенергії на 10%.
 5. Виходячи з кімнати, вимикати світло.

Купуючи побутову техніку, варто визначити клас енергоспоживання, від цього показника залежить наскільки рахунок за електрику буде більше. Оптимальним буде клас А. такі прилади коштують дорожче, але економія на побутовій техніці сумнівна. В подальшому, в сумі, щомісячні переплати будуть більше.

Якщо в регіоні практикується розмежування тарифікації 1 кВт в денний і нічний час, доцільно встановити двухтарифний електричний лічильник. Тоді потужні електроприлади потрібно включати в нічний час, коли тариф на електрику набагато нижче. Це дозволить економити гроші і розвантажити електростанції в піковий час.

Для освітлення вигідно використовувати енергозберігаючі лампи. Незважаючи на більш високу вартість, вони прослужать довше, а витрат принесуть менше. Використовуючи холодильник, не потрібно залишати його відкритим або поміщати в нього гарячі страви, що збільшує електроспоживання.

У посудомийну машину слід завантажувати велику кількість брудного посуду. Своєчасне виключення комп'ютера, телевізора, який ніхто не дивиться, дозволяє знизити витрати на електрику.

3. Покупка

Всі витрати, пов'язані з одягом, взуттям, аксесуарами, повинні бути обдуманими.

Не потрібно відразу купувати вподобану річ. Правильно залишити час на роздуми і порівняльний аналіз цін в сусідніх торгових точках або інтернет-магазинах. У боротьбі за споживача багато хто використовує гнучку систему знижок і періодично влаштовують розпродаж.

Іноді прагнення купити товар дешевше може зіграти поганий жарт. Спонтанно купуючи непотрібні речі через низьку вартість, з часом приходить усвідомлення, що можна було обійтися і без них. Крім того, не потрібно ходити за покупками з пластиковою карткою. Розлучитися з готівкою гроші набагато складніше, ніж з електронними.

4. Вода

Оплату споживання води за лічильником можна зменшити, якщо дотримуватися простих правил:

 • Регулярно перевіряти на ймовірність витоку крани, змішувачі, труби і швидко реагувати, якщо вона виявлена.
 • Під час водних процедур закривати воду в перервах на чистку зубів або гоління.
 • По можливості мити посуд в посудомийній машині.
 • Користуватися водостійкими душовими головками, які пропускають в 2 рази менше води, ніж звичайні.
 • Заощадити гроші можна, встановивши аератор для крана. Якщо через звичайний кран в хвилину витікає близько 15 л води, при оснащенні спеціальним пристроєм – 7 л.
 • Якщо скоротити час перебування в душі на 2 хвилини, це зменшить споживання до 40 л води на місяць.

5. Відмова від кредитів

Життя в борг практикується повсюдно. Багато банків пропонують кредити на будь-які потреби.

При цьому невеликі суми можна взяти практично кожному. Спокушаючись на швидкі покупки, людина забуває, яка переплата очікує його в результаті. При цьому фінансове навантаження у вигляді щомісячних платежів надалі негативно впливає на якість життя.

Тому, якщо ту суму, яку доведеться взяти в кредит, можна накопичити, правильно відмовитися від позики. Щоб не залізти в борги, правильно строго планувати бюджет і не витрачати всі кошти, віддаючи їх за дорогу річ або вечерю в ресторані.

Іноді трапляються критичні ситуації, коли гроші необхідні сьогодні, а до дня заробітної плати ще далеко. Це може бути важке захворювання або зіпсована пральна машина. Для непередбачених випадків краще використовувати кредитну карту з великим пільговим періодом, щоб встигнути внести оплату без нарахування відсотків.

6. Послуги зв'язку

Економити гроші на послугах оператора стільникового зв'язку можливо, якщо регулярно аналізувати тарифи.

Часто нові пропозиції бувають вигідніше старих версій. Не буде зайвим перевірити наявність послуг, які іноді підключають без відома клієнта.

Якщо людина не користується мобільним інтернетом, його можна відключити, заощадивши, таким чином, до 100 грн на місяць. Для безкоштовних розмов і повідомлень в роумінгу зручно користуватися безкоштовними мессенджерами – Viber, WhatsApp.

7. Обслуговування автомобіля

Жодна марка автомобіля не застрахована від поломок. Професійний ремонт на станції технічного обслуговування обійдеться дорого. Набагато дешевше відремонтувати машину самостійно. Тим більше, якщо це стосується заміни масла в двигуні.

8. Косметика

Догляд за собою, особливо у представниць слабкої статі, передбачає використання всіляких кремів, лосьйонів, декоративної косметики.

Щоб придбати весь набір, знадобиться велика сума. Щоб заощадити, натуральні засоби можна виготовити в домашніх умовах.

Практичні поради

Важливою складовою економії є дотримання перевірених способів, які допоможуть не тільки менше витрачати, але і накопичити пристойну суму грошей. Якщо стати ощадливим навіть з невеликим доходом можна жити гідно.

9. Фінансові пріоритети

Більшою мірою витрати людини залежать не від його доходів, а від способу життя, який він хоче вести.

Звичка купувати одяг модних брендів, дорогі аксесуари, регулярно ходити в ресторан, обідати в кафе, вимагає великих витрат. В результаті людина, яка прагне слідувати заданому ритму життя, стає заручником своїх бажань.

Щоб зрозуміти про економію грошей, слід розділити всі платежі на 3 види:

 • термінові - продукти харчування, оплата житла, кредитів, одяг, взуття;
 • нетермінові - вподобана річ, заміна мобільного телефону, відпочинок, навчання на комерційній основі;
 • необов'язкові - відвідування ресторанів, покупка брендового одягу, розрекламованого телефону.

Для того щоб відмовитися від безрозсудних покупок, важливо сформулювати життєву мету і розробити чіткий план досягнення бажаного. Для посилення ефекту від мотивації ефективно намалювати мрію або підібрати і помістити відповідну фотографію, щоб вона постійно нагадувала про поставлені цілі. Тільки в цьому випадку бездумні витрати відійдуть на другий план.

10. Облік руху коштів

Ведення домашньої бухгалтерії допоможе розібратися, куди йдуть гроші. Записуючи кожну копійку, легко відстежити, де можна заощадити. Визначившись з життєвими пріоритетами, слід завести зошит або завантажити додаток, щоб враховувати доходи і витрати. Розрахувавши суму, необхідну для комфортного проживання, не слід перевищувати її значення в подальшому.

11. Не брати в борг

При появі бажання взяти кредит, для початку варто оцінити необхідність даного кроку. Якщо потреба існує, правильно заздалегідь поцікавитися повною вартістю кредиту, яка буде включати супутні послуги (комісії, страховку), а також відсотки. Побачивши реальну ціну, велика ймовірність, що бажання брати в борг відпаде само собою.

Користування кредитною карткою на перший погляд здається привабливою пропозицією. Але за це доведеться заплатити великі відсотки. Тому, щоб заощадити гроші, не потрібно витрачати більше, ніж виходить заробити.

12. Планування покупок

Всі придбання потрібно планувати заздалегідь. Складання переліку покупок зупинить від спонтанних витрат. Збираючись в магазин, бажано приготувати суму грошей, розраховану при складанні бюджету.

Не потрібно спокушатися на всі акції та розпродажі. Якщо такого пункту немає в списку, здійснювати покупку не потрібно.

13. Збирати гроші

Почавши відкладати зекономлені кошти можна за допомогою скарбнички. Якщо опускати в неї здачу або залишається в кишені дрібниця, за кілька місяців можна накопичити пристойну суму. Вигідно відкрити накопичувальний рахунок в банку і регулярно робити відрахування.

14. Шкідливі звички

Пристрасть до куріння і алкогольних напоїв вимагає постійних витрат. Крім фінансів, нікотин і спиртовмісні напої призводять до розвитку важких патологій. Відмовившись від шкідливих звичок, вийде не тільки заощадити, але і зберегти здоров'я.

15. Дисконтні картки

Магазини практикують випуск карт для постійних клієнтів. Метою є залучення за допомогою знижок для подальших покупок. Карти рідко бувають іменними, значить, ними може скористатися будь-який бажаючий.

Тому, можна обмінюватися картами зі знайомими для взаємовигідних покупок.

16. Витрати на комунальні послуги

Щомісячну плату комунальним службам вийде скорегувати, якщо встановити лічильники, вкрутити енергозберігаючі лампочки, закривати воду і вимикати світло, виходячи з кімнати. Прості маніпуляції призведуть до зменшення платежів з обслуговування житла.

17. Вкладати гроші

Коли з'явилися вільні гроші, їх можна грамотно вкласти, щоб примножити капітал за рахунок відсотків або дивідендів. Якщо сума вкладень незначна, пасивний дохід не буде великим. Але поступово внесок буде збільшуватися і можна буде задуматися про більш вигідне розміщення коштів.

Коли не можна економити

Фінансову ощадливість не потрібно проявляти в наступних ситуаціях:

 1. Здоров'я. Економія на лікарських засобах і зверненні до лікаря сумнівна. Лікування запущеної стадії буде дорогим.
 2. Знання. Навчання допоможе навчитися більше заробляти, і грамотно інвестувати вільні активи.
 3. Відпочинок. Під час відпустки потрібно отримувати свіжі емоції, щоб зняти накопичену втому і приготуватися до підкорення нових вершин.
 4. Страхування. У житті може статися нещастя, тому Страхування нерухомості і транспорту може покрити збитки при їх псуванні.

При покупці електроприладів правильно звертати увагу на кількість споживаної енергії. За придбання дешевої техніки доведеться платити надалі.

Прикмети та забобони для залучення грошей

Розмірковуючи, як правильно витрачати, не варто відмовлятися від народних прикмет.

Що робити, щоб «гроші водилися»:

 • не давати в борг у понеділок;
 • не брати в борг наприкінці місяця;
 • не передавати гроші з рук до рук, покласти на будь-яку поверхню;
 • віддавати борги з ранку, дрібними купюрами;
 • не турбувати гроші після заходу сонця - "вони сплять";
 • завести гарний гаманець та складати туди купюри акуратно, без заломів;
 • знайшовши добрий заробіток, першу зарплату відкласти і не чіпати якнайдовше;
 • не витрачати всі гроші з гаманця, залишати хоч пару монет;
 • покласти в кожен кут будинку по монеті, сказати "прилипайте, прибувайте";
 • не викидати на вулицю сміття із совка;
 • стрижені нігті, волосся збирати в папірець і спалювати.

А тепер трохи прикмет:

 1. Кішка вигинається та потягується – це до прибутку. Потрібно обов'язково погладити кота.
 2. Якщо кішка чхає, говорити «будь здорова». Гроші в будинку стануть.
 3. На молодий місяць покласти під подушку велику купюру. Чи не виймати тиждень, спати так. Через місяць прибуток великий буде.
 4. Не розповідати про свої прибутки. Зурочать.
 5. Гроші люблять рахунок, але не на сполох. Вважають усі купюри раз на місяць – на новий місяць. Вважають, розгладжують, розмовляють із грошима ласкаво.
 6. Розмінюючи велику купюру, тримати в кишені дулю (скласти пальці).

Висновок + відео

Заощадити гроші, відмовившись від непотрібних витрат, нескладно. Дотримання ефективних рекомендацій підкаже про економію грошей грамотно. Крім того, збираючи і вкладаючи зекономлені кошти, можна отримати додатковий дохід. Щоб організувати своє фінансове становище правильно, важливо почати дотримуватися режиму економії.

А як Ви економите гроші? Пишіть в коментарях і ставте оцінку статті!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити