Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як збільшити словниковий запас - 13 перевірених методів і рекомендацій

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як збільшити словниковий запас

Як збільшити словниковий запас в короткі терміни? Для цього існують різноманітні вправи і методики, які не потребують особливих витрат часу і сил. Більше читати, спілкуватися з цікавими людьми, бути відкритим світу – ось нехитрі секрети накопичення словникового багажу. Але цей багаж не буде обтяжувати власника, навпаки, принесе користь і повагу.

Про слова

Часто ми чуємо вираз «двох слів зв'язати не може».  Фраза вельми образлива, і ніхто не хотів би почути її на свою адресу.

Тим часом, нинішній стан справ вельми пригнічує. Наш лексикон виснажився до незначних 5 000 – 7 000 слів. А в українській мові міститься близько 500 000 коренів. Маються на увазі звучні, наповнені змістом слова.

Здавалося б, з якою метою слід збільшувати словниковий запас? Адже ми можемо висловити свої думки, підібрати замість забутого слова синонім, в загальному, донести до співрозмовника сенс сказаного.

Однак чим ширший словниковий запас, тим легше людині контактувати з будь-якою аудиторією.

Якщо аудиторія представлена розумними, начитаними людьми-багатий лексикон дозволить встати на один щабель з ними. А якщо публіка досить обмежена в сприйнятті – лексикон підкине нехитрі слова, що дозволяють пояснити суть без зайвого фарсу.

У будь-якому випадку яскрава не одноманітна мова зачаровує, приваблює і розташовує. Красиво говорить співрозмовник має незаперечну перевагу. До речі, згідно з проведеними дослідженнями, великий словниковий запас істотно підвищує конкурентоспроможність.

Ми поговоримо про найдієвіші способи поповнення лексикону, які, до того ж, приносять радість і розширюють кругозір.

Вправи

Збільшити словниковий запас допоможуть спеціальні вправи, які потрібно виконувати регулярно.

  1. Синоніми. Часто ми використовуємо одне і те ж слово, не замислюючись, що його можна замінити і надати виразу нове забарвлення. Наприклад, улюблене багатьма слово «круто» поміняйте на «здорово, відмінно, чудово, розкішно, знатно, запаморочливо, карколомно, чудово, заліково». Згадайте, які слова ви повторюєте день у день і відмовтеся від них на користь синонімів.
  2. Переказ. Подивилися цікавий фільм або прочитали книгу – розкажіть про це друзям. Постарайтеся зробити переказ живим і детальним, добийтеся абсолютної уваги співрозмовника, нехай розповідь його захопить. Ідеально, якщо відповіддю на ваш наполовину незакінчений переказ буде «не розповідай далі, я хочу сам подивитися / прочитати!».
  3. Місія по зачистці паразитів. Ми щодня вимовляємо стільки слів паразитів, скільки не було колорадських жуків в Колорадо в 1859 році. Це абсолютно зайві, що не несуть ніякого смислового навантаження шкідники. Зазвичай людина вимовляє «ну, як би», коли не може підібрати слово. Щоб не довелося вставляти слово-паразит, краще помовчати, подумати, а потім сказати. До речі, ще один плюс багатого лексикону - не доводиться довго підбирати потрібне слово. Дуже добре допомагає позбутися від паразитів комбо-спосіб: сказали шкідливе слово – кидайте грошики в скарбничку. Користі буде в два рази більше.

Читання

Читання лідирує серед способів, що дозволяють збільшити словниковий запас.

Звичайно, мова йде про якісну літературу, а не про дешеві жалісливих романах або одноманітно-безглуздих детективах.

Під якісною літературою мається на увазі не тільки вітчизняна і зарубіжна класика. Комусь припаде до душі 4 томи «війни і миру», а хтось в процесі такого читання захоче повторити долю Анни Кареніної. Читання має доставляти насолоду, потрібно просто знайти автора до душі. Євген Гришковець, Борис Акунін, Сергій Лук'яненко - це невеликий перелік сучасних авторів, на чиї твори варто звернути увагу.

Спілкування з розумними людьми

Перебуваючи в соціумі, ми як губки вбираємо лексикон людей, з якими спілкуємося постійно. Плачевно увібрати від друзів або колег такі слова, як «короче», «тіпа». Буває, що і вбирати нічого, оскільки арсеналом співрозмовника є дзвінка словникова порожнеча.

Намагайтеся обертатися в досвідчених колах, хоча б іноді. Необов'язково надягати костюм, і направляти черевики в бік симпозіумів вчених. Розумні люди знаходяться в нашому оточенні, навіть якщо це знайомі знайомих.

Аудіокниги

Аудіокниги приносять не менше користі в справі збільшення словникового запасу, ніж паперові або електронні варіанти, але дозволяють заощадити час. Прослуховування можна поєднати з приготуванням їжі, прибиранням, спортзалом, поїздкою на роботу, з роботи. Здорово замінити вечірній серфінг в соцмережах або телевізор аудіокнигами.

Головне, підібрати цінні твори з хорошою дикцією оповідача. Незнайомі або особливо пестливі слух слова краще повторювати вголос.

Читати вголос

Колись давно вчителька літератури змушувала нас читати на уроці вголос. Це пояснюється не тільки кращим запам'ятовуванням суті твору, а й кращим засвоєнням нових слів.

Проговоривши слово вголос, ви пробуєте його на смак, а, розсмакувавши, легше запам'ятовуєте. Слово, винесене назовні, набуває ваги, отже, залишається в пам'яті. До того ж, читання вголос допомагає вловити власне погану вимову і виправити її.

Вивчайте мови

Вивчення іноземних мов - самий багатофункціональний спосіб збільшити словниковий запас. Мовні системи інших держав містять величезну кількість унікальних слів, які можна і потрібно брати на озброєння. До речі, багато вимовлені нами зараз слова були запозичені з інших мов. Наприклад, слова «жалюзі, панама, підшофе, ресторан, ва-банк» прийшли з французької.

Сканворди і кросворди

Існує поширена думка про марність сканвордів: вони годяться тільки для охоронців в супермаркетах.

Насправді, сканворди і кросворди дозволяють дізнатися масу нових слів, найчастіше, незвичайних, і, одночасно, розібратися з їх значенням. Проста газета або додаток на смартфоні допоможуть удосконалити аналітичні навички і поповнити словниковий арсенал.

Цікавтеся промовою інших людей

Різні вікові, статеві, національні, соціальні групи використовують характерні виключно для них слова.

Це можуть бути професіоналізми на роботі, просторіччя старшого покоління, модні слівця молоді. Особливості та експресивність мови, найчастіше, визначає характер людини, його звички, знання, досвід.

У будь-якому випадку, ми щогодини крутимося у вирі звичних слів і незвичних, наповнених значенням і спустошених. Мова іншої людини може послужити прекрасним способом збільшити свій словниковий запас. Наша соціальна сутність дозволяє обмінюватися корисними речами, в тому числі словами або словосполученнями.

Поради

Ми розібрали перевірені способи, що дозволяють збільшити словниковий запас, і наостанок, кілька порад:

  1. Вчіть вірші. Навіть чотиривірш в день дозволить накопичити значну кількість нових слів і цілих виразів. До того ж, вірші відмінно тренують пам'ять і допомагають у профілактиці хвороби Альцгеймера.
  2. Пишіть листи. Як ми відвикли писати звичайні паперові листи друзям і коханим. Але ж це розкішний спосіб поглянути з боку на свою промову. Перечитуючи лист на кілька разів, розумієш, які слова не слід використовувати, де замінити синонімом, надати глибину і витонченість. А ще листи-це романтично і самобутньо.
  3. Розширюйте межі спілкування. Світ постійно дивує своїм різноманіттям, в тому числі, різноманіттям слів. Жага нового, відкритість оточуючим людям, подіям здатні наситити лексикон, і просто розфарбувати життя всіма кольорами веселки.
  4. Читайте широко. Читання є одним з найефективніших способів збільшення словникового запасу. Оберіть різноманітні жанри, включаючи літературу, журнали, газети, блоги та наукові статті. Під час читання звертайте увагу на нові слова і фрази, невідомі вам, та звертайтеся до словника для їхнього визначення.
  5. Займайтеся словниковою грою. Грається в словникові ігри, такі як кросворди, квізи або головоломки, які дозволяють вам використовувати й розширювати ваш словниковий запас у веселій інтерактивній формі.
  6. Вивчайте префікси та суфікси. Розуміння префіксів (наприклад, "пер-", "про-", "анти-") та суфіксів (наприклад, "-сть", "-ник", "-овий") може допомогти вам зрозуміти значення нових слів шляхом розбору їх будови.
  7. Використовуйте слова у контексті. Після вивчення нових слів, спробуйте використовувати їх у різних реченнях і контекстах. Це допоможе закріпити їх значення та використання.

Висновок + відео

Володіти багатим лексиконом, значить володіти інструментом впливу на уми і серця людей. Підсвідомо ми завжди тягнемося до людей, здатним викладати думки барвисто і наповнено. Щоб збільшити словниковий запас, більше читайте, спілкуйтеся, розгадуйте кросворди, вчіть Іноземні мови. Нові слова, а з ними нові знання будуть підмогою в будь-якій життєвій ситуації.

А як ви вважаєте: чи потрібно розширювати межі лексикону? Знаєте дієві способи? Пишіть в коментарі і не забудьте оцінити статтю.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити