Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як стати розумнішим - 62 способи підвищити рівень інтелекту (IQ), книги і вправи

Останнє оновлення: Четвер, 01 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як стати розумнішим

Як стати дуже розумною людиною і підвищити рівень інтелекту (IQ) - готові способи і приклади, книги, продукти та фітнес для мозку.

Вчені стверджують, що людина використовує свій мозок всього на 10%. Високий IQ не завжди означає, що людина розумна, адже для того, щоб домогтися реальних успіхів у житті, велике значення має і емоційний інтелект – EQ (emotional quotient).

Але чи можна вважати тільки освічену людину розумною? Або професора математики, хімії? Або багатого?

Кого можна назвати розумним?

Володіти великим обсягом знань і бути розумною людиною – це дві абсолютно різні речі. Відмінники часто мають високий рівень інтелекту, але не всі з них в житті домагаються успіхів. Для досягнення результатів важливі не тільки знання, а ще й емоційний інтелект, які і відповідає за щастя і успішність в житті.

EQ часто буває розвинений саме у тих, хто не отримував хороших оцінок в школі, але в подальшому житті значно досяг успіху.

Розумна людина не просто володіє великим обсягом знань, він добре вміє застосовувати їх на практиці. Він здатний бачити перспективу, добре аналізує події. Здатність робити правильні висновки з власного життєвого досвіду і помилок – це перевага розумної людини. Так само, як і вміння мислити нестандартно і правильно відокремлювати важливі речі від другорядних.

Чи можна розвинути свій мозок?

Перед тим, як стати розумнішим і підвищити рівень інтелекту, варто розібратися, чи можна взагалі змінити своє мислення і життя на краще.

ДОВІДКА. Розум людини можна порівняти з м'язами, щоб він працював, йому необхідні регулярні навантаження. Якщо людина не приділяє увагу інтелектуальному розвитку, його мозок поступово атрофується.

Наприклад, бухгалтери рідше страждають старечим маразмом, тому що їм доводиться часто рахувати в розумі і працювати з цифрами і своєю пам'яттю, що в цілому можна назвати тренуванням мозку.

Вчені встановили, що деякі люди часто роблять вчинки керуючись своїми емоціями, але не обмірковують правильність рішень і наслідків. За дослідженнями, такі люди думають приблизно 10% від свого часу. У таких випадках люди припускаються помилок не через дурість, а тільки тому, що вони не звикли думати тільки про очевидне (адже це легко), але не на два кроки вперед або обмірковувати про наслідки.

Розумна людина задіє роботу мозку постійно, що дозволяє йому розвиватися і ставати успішніше інших. Нижче ви знайдете багато способів, як ставати розумнішими за 15 хвилин в день або комплекс ефективних вправ для мозку.

Для досягнення результату необхідно докладати зусиль, це своєрідний фітнес для мозку, який не дозволяє йому розслаблятися і змушує весь час працювати.

За радянських часів освіта була під ухилом на всебічний розвиток особистості, тобто вчили всьому підряд, коли як в США був ухил на конкретні спеціальності. Тому у нас вчитель фізкультури міг і телевізор сам відремонтувати, а математик табуретку збити.

Але головна суть полягає в тому, щоб виробити звичку отримувати нову інформацію і аналізувати її, причому з різних сфер, не тільки від там, де вам комфортно.

62 способи як стати розумнішим

Якщо у вас виникла думка: «хочу стати розумнішим», то краще починати діяти відразу. Розвивати своє мислення можна різноманітними способами.

1. Читання корисної літератури

Щоб підвищити рівень інтелекту, необхідно регулярно читати, при цьому, чим складніше буде матеріал, тим краще. Даний процес дозволяє поповнити словниковий запас, сприяє поліпшенню зорової пам'яті і здатності аналізувати отриману інформацію.

Читати, щоб стати розумнішими, потрібно правильну літературу і обов'язково обмірковувати отриману інформацію. Варто виділяти на це не менше півгодини в день, краще менше, але постійно.

До універсальної рекомендації відноситься класика, як pарубіжна, так і рідна. Лермонтов, Гомер, Данте, Достоєвський, Шекспір безліч інших письменників, яким вдалося описати почуття і переживання людей, які відображаються і на їх вчинках. Прочитавши подібну книгу, ви ніби проживете ще одне життя і станете досвідченіше.

Можна вибирати і наукову літературу, але важливо дійсно розбиратися в тому, що читаєш. Якщо зустрічаються слова, значення яких незрозуміло, важливо виділити час і прочитати тлумачення. Чим більше людина задає питань і знаходить відповідей на них, тим розумніше і мудріше він стає.

2. Тренування пам'яті необхідна для розвитку розуму

Хороша пам'ять вкрай важлива для людини, якщо не запам'ятовувати нову і потрібну інформацію, то ніякого результату досягти не вийде. Є кілька простих способів поліпшити свою пам'ять, виділяючи на це всього кілька хвилин в день.

 1. Не варто брати в магазин список продуктів. Його потрібно складати, перечитувати перед виходом з дому, але ось робити покупки варто покладаючись на свою пам'ять, кожен раз намагаючись нічого не упустити.
 2. Варто вивчити напам'ять номери телефонів всіх рідних і близьких людей, така інформація ніколи не виявиться зайвою. Сюди можна віднести і адреси проживання.
 3. Рецепти страв, які присутні в раціоні постійно, зазвичай всі знають на пам'ять. Варто намагатися запам'ятовувати і нові, читати, можна кілька разів, а ось на практиці застосовувати їх вже по пам'яті.
 4. Варто запам'ятати свої паспортні дані, номери банківських карт.
 5. Перед тим, як заснути, варто обмірковувати минулий день, приділяючи увагу всім дрібницям.

Розумна людина завжди володіє добре розвиненою пам'яттю і уважністю. Без цього просто не вдасться запам'ятовувати новий матеріал і застосовувати в подальшому ці знання на практиці.

3. Здоровий сон

Для нормальної роботи мозку потрібно регулярно висипатися. Не можна допускати, щоб на сон виділялося менше 6 – 8 годин на добу. В ідеалі у людини повинен бути стабільний режим дня.

Головний мозок під час сну продовжує свою роботу — він аналізує, порівнює, переробляє отриману інформацію. Але також в період сну мозок позбавляється від непотрібної інформації, що вкрай важливо для звільнення резервів пам'яті.

4. Зміна звичної обстановки, відхід від шаблонів

У кожної людини є так звана зона комфорту. Обстановка, в якій він відчуває себе максимально безпечно, всі дії стають звичними і доводяться до автоматизму. Постійно перебуваючи в такій обстановці людині немає необхідності думати, завжди одні і ті ж дії, а можливо, навіть і фрази. Чим довше він знаходиться в такій обстановці, тим менше бажання її залишати. Це пов'язано зі страхом мозку від нових знайомств, вражень, небажанням запускати розумовий процес.

Дуже важливо вириватися з одноманітного режиму, в житті повинні бути присутніми подорожі, нові знайомства, яскраве дозвілля. Все нові враження змушують мозок працювати, він аналізує, приймає рішення, порівнює. Щоб змінити своє мислення, необхідно руйнувати звичні шаблони. Можна почати з того, що просто змінити звичний маршрут до роботи, відвідати сусіднє місто або новий заклад.

Пробуйте нові смаки з закритими очима і намагайтеся зрозуміти, що це.

Без нових емоцій і подій сама людина поступово згасає і деградує, навіть не помічаючи цього.

Вчені пояснили чому з роками час летить швидше, тому що у людини все менше нових емоцій і відчуттів. Це можна змінити і жити на 100% повноцінним життям.

5. Регулярні заняття спортом

Вченими не раз було встановлено, що фізичні вправи впливають на роботу головного мозку. Вибирати, чим саме займатися, щоб стати розумним, можна виходячи з особистих переваг. Це може бути плавання, заняття баскетболом або футболом, просто регулярні тренування, фітнес і багато іншого.

При навантаженнях на тіло відновлюється кровообіг, поліпшується координація, що позитивно позначається на тверезості розуму.

Заняття спортом безпосередньо впливає на мозкову активність. Під час фізичних навантажень в організмі людини виробляється певний білок, який ефективно впливає на можливість засвоювати нову інформацію і активізує пам'ять людини.

Саме регулярні заняття дозволяють зберігати ясний розум навіть до глибокої старості.

6. Розвиток в тому, що дійсно цікаво

Практично кожна людина має улюблене заняття, якому приділяється вільний час. Варто завжди прагнути стати ще краще в тому, що подобається і виходить. Якщо ж хобі немає, то можна знайти нове захоплення, головне, щоб головний мозок був активний. Відмінно для цього підходить вивчення нової мови, поглиблення в будь-яку науку, просто придбання умінь, яких раніше не було.

Пізнання нового - це завжди відмінне тренування для розуму. Важливо, щоб мозок обробляв нову інформацію, потрібно не просто вчити або запам'ятовувати, потрібно вникати у вивчення нового матеріалу, аналізувати і розуміти, тоді і в пам'яті все це буде відкладатися краще.

7. Розвиток мови

Спробувавши перший раз внести запис в свій щоденник або висловивши думки перед камерою, можна помітити, що правильно і красиво формулювати пропозиції не так просто.

Здатність красиво викладати свої думки, це ознака розумної людини, в голові якого не виникає запинок «е, а, як би сказати...».

Не всі приділяють належну увагу тому, як вони виражаються і наскільки це правильно і красиво звучить з боку, а це абсолютно даремно. З розумною людиною приємно вести бесіду, він правильно вимовляє слова, красиво і зрозуміло вибудовує пропозиції.

Для розвитку мови допоможуть книги, аудіокниги, вивчення синонімів, прислів'їв, приказок, крилатих виразів. Потрібно просто звертати увагу на свою мову, знаходити недоліки і виправляти їх.

8. Відмова від перегляду телевізора

«Ті, хто читає книги завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор», цю цитату приписують французькій письменниці Стефані-Фелісіті Дюкре де Сент-Обен Жанліс.

Насправді телевізор або Ютуб потрібно сприймати як розвагу, а не як звичку або фоновий шум. Якщо ви йдете в кіно у вихідні-отримуйте задоволення — але якщо ви включаєте будь-яке поспіль шоу або серіал в середу, просто щоб убити час-краще переглянете свої погляди. Замість цього ви можете подивитися біографію видатної людини, послухати які часто помилки роблять при вивченні мови, або неймовірну історію Наполеона.

9. В оточенні людини необхідні цікаві і розумні особистості

«З ким поведешся, від того і наберешся» — народне прислів'я. І це дійсно так, оточення, в якому людина проводить багато часу обов'язково буде надавати на нього вплив. Не варто намагатися спілкуватися з розумними людьми для того, щоб виглядати також. Це потрібно людині для того, щоб набиратися від них нових знань, намагатися піднятися до їх рівня, отримати новий досвід, можливо, перейняти якісь корисні звички.

"Розумні люди-найкраща енциклопедія", Йоганн Вольфганг Гете.

10. Потрібно задавати питання

Якщо ви зустрілися з успішним або просто цікавою людиною, задавайте йому питання, а він завжди буде радий на них відповісти, адже ділитися чимось завжди приємно.

Не варто соромитися здатися дурним, питаючи про те, чого не знаєш і що виявилося незрозумілим. Гастон де Левіс сказав: "про розум людини легше судити з його питань, ніж за його відповідями". Якщо людина запитує, значить він бажає володіти цією інформацією, йому дійсно цікаво розібратися і засвоїти нове знання.

Уміння задавати питання дуже важливо в повсякденному житті. Йдеться не тільки про питання до співрозмовника, а й до себе, до ситуації навколо.

11. Систематизація процесу навчання

Кожна людина бажає бути різнобічно розвинений, але це не означає, що потрібно вихоплювати інформацію уривками з різних сфер. Таке навчання навряд чи принесе бажаний результат, інформація частинами, але про все досить погано засвоюється.

Кращим варіантом вивчення чогось нового - це вибір певного напрямку. Варто визначитися, яка сфера найцікавіше і вивчати її поступово, але глибоко. Мозку простіше обробляти і запам'ятовувати інформацію, коли нові знання пов'язані один з одним, але надходять при цьому поступово.

Можна розглянути на прикладі вивчення географії. Якщо людині цікава ця область, то логічніше спочатку вивчити абсолютно всі країни і їх столиці, незалежно від розміру території і популярності. Потім можна запам'ятати їх розташування на карті і контури. Після цього можна запам'ятати прапор кожної країни, вивчити пам'ятки і так далі. Таким способом людина отримує багато нової і корисної інформації, а його мозок успішно її обробляє і пов'язує між собою.

12. А якщо поміняти ліво і право місцями?

Щоб змусити мозок працювати по новому, досить просто почати виконувати звичні речі іншою рукою, наприклад, правша почне зачісуватися, чистити зуби і є лівою рукою, а лівша, навпаки.

Щоб убити час, замість телевізора можете написати якусь цитату двома руками одночасно, щоб повісити її в рамочку. Це буде наочне уявлення про те, як працюють різні півкулі мозку. Через місяць таких змін в рухах спробуйте ще раз написати цитату одночасно двома руками і подивитися на різницю.

13. Чому люди стають розумнішими? Вони не йдуть простими шляхами

Потрібно завжди змушувати свій мозок працювати - це і є розвиток. Люди максимально спрощують своє життя, тому зайвий раз напружити своє мислення немає бажання або навіть потреби. Але робити це просто необхідно, щоб уникнути власної деградації.

 • Під час походу в магазин не варто бездумно складати товар в кошик, краще заздалегідь порахувати загальну вартість покупки, складаючи ціни в розумі.
 • Опинившись в незнайомому районі або місті не потрібно відразу звертатися за допомогою перехожих. Краще самостійно розібратися в місцевості за допомогою карти.

Потрібно звикнути прикладати зусилля для отримання відповідей на що з'явилися питання. Згодом ви будете з легкістю сприймати те, що для більшості буде чимось вкрай складним.

Багато людей прийшли на цю сторінку, тому що шукають способи, як стати розумнішими за 5 хвилин, за один день, за 30 днів або навіть ніч. Хоч цей процес повинен тривати все життя, але навіть за невеликий час можна запустити свій мозок в більш активну фазу. Досить щодня приділяти цьому увагу і прищеплювати нові звички.

+ Ще способи стати розумнішим

 1. Інтелектуальні ігри відмінно сприяють розвитку мислення. Потрібно постійно ускладнювати собі завдання. Якщо здається, що гра в шахи вже практично досягла досконалості, то варто спробувати робити це на час. Так доведеться швидко приймати рішення, що є хорошим тренуванням для розуму.
 2. Вживання кави, якщо немає ніяких протипоказань. Даний напій допомагає сконцентруватися, підбадьоритися і продовжити працювати.
 3. Спроби вгадувати наступну фразу співрозмовника-відмінний тренажер для мозку. Деякі фахівці запевняють, що якщо людина має належну підготовку, то він зможе розуміти інших і зовсім без слів. Для цього буде достатньо міміки, виразу обличчя та інших ознак. За цю функцію відповідає певний відділ головного мозку.
 4. Розгадування кросвордів у вільний час - це відмінне дозвілля. Краще вибирати складні варіанти і не варто залишати роботу недоробленої. Відповіді на питання, які виявилися непосильні, обов'язково варто знайти і вивчити.
 5. Установка розумних додатків. Коли дуже хочеться провести час перед екраном смартфона робити це можна з користю. Зараз легко знайти безліч корисних додатків, які можуть бути джерелом нової інформації, тренажером для пам'яті і так далі.
 6. Краще відмовитися про перегляд смішних картинок і читання непотрібної інформації про життя «зірок» і всього подібного. Якщо є вільний час, краще відкрити будь-який корисний сайт типу «Вікіпедії» і прочитати випадкову статтю або зовсім чудернацькі статті.
 7. Прогулянки на свіжому повітрі. Людині просто необхідно гуляти і дихати свіжим повітрям щодня. Якщо спробувати щодня виходити на прогулянку, то буквально за кілька днів працездатність мозку значно покращиться, як і загальний стан. У цей момент ви можете отримати час на самоту і відпочинок або слухати аудіокнигу.
 8. Розвиток чисельного почуття також важливо для людини і роботи його головного мозку. Для цього можна використовувати повсякденні дії, наприклад, діставши з кишені дрібниця, можна «на око» і пам'ять прикинути, скільки в руці грошей. Або просто при упаковці речей в сумку, коли людина намагається їх грамотно вмістити, мозок вирішує зовсім не просту для нього завдання.
 9. Забезпечення головного мозку регулярним відпочинком. У період розумової діяльності цього важливого органу відпочинок просто необхідний для більш ефективної роботи. Приблизно кожні півтори години потрібно відволікатися хоча б 5 хвилин, можна зробити якісь фізичні вправи, попити каву або просто пройтися по кімнаті.
 10. Гра "тетріс". Вченими був проведений експеримент, який довів вплив даної гри на мозок людини. Якщо людина протягом 3 місяців щодня витрачає на гру 30 хвилин кожен день, то виникають позитивні зміни в критичному мисленні, обробці інформації, міркуванні, а також в областях, пов'язаних з мовою і рухом.
 11. Вивчення інформації новими способами. Якщо до цього людина віддавала перевагу виключно паперові видання, можна освоїти аудіокниги. Також можна спробувати різні безкоштовні курси в Інтернеті, в загальному отримати інформацію нестандартним для себе шляхом. До того ж це буде погляд з іншого кута.
 12. Не можна забувати про свої емоції. Якщо на роботі або вдома виникають ситуації, які не влаштовують людини, потрібно тактовно поговорити про це з оточуючими. Не варто боятися або соромитися говорити про свої почуття та емоції, потрібно просто грамотно і акуратно їх висловлювати.
 13. Прослуховування класичної музики. Вченими доведено, що після прослуховування творів Моцарта значно поліпшується математичне мислення. Можна розглянути на прикладі щурів, після сеансу такої музики вони швидше і точніше долали лабіринти.
 14. Інший погляд на стресові ситуації. Труднощі просто необхідні людині для того, щоб у нього відбувалися інтелектуальні прориви, це стосується і розвитку в творчій області.
 15. Правильне харчування і вживання певних продуктів в їжу. Для нормальної роботи мозку і життєдіяльності людини просто необхідно збалансоване харчування. А для того, щоб підвищити активність головного мозку в раціоні повинні бути присутніми певні продукти, які цьому сприяють.
 16. Передчуття задоволення, як стимулятор мозкової діяльності. Вченими встановлено, що гормон дофамін, який просто необхідний для нормальної концентрації і уваги, виробляється у людини в період передчуття задоволення. Наприклад, якщо дуже хочеться поласувати тістечком, то краще відкласти це на вечір або взагалі наступний день, так поліпшується увага і концентрація, тренується сила волі і зберігається фігура.
 17. Перегляд або прослуховування лекцій міжнародних конференцій TED. Там обговорюються свіжі новини науки і культури, а на самих конференціях збирається інтелектуальна еліта з усього світу.
 18. Медитація прекрасно перезавантажує мозок і сприяє появі нових ідей і рішень завдань. Це доведено японськими вченими на 63 добровольцях. Досить розслабитися, закрити очі, відволіктися від будь-яких думок і зосередитися на диханні. Зазвичай вистачає 10 – 15 хвилин.
 19. Інтелектуальне проведення дозвілля. Британські лікарі обстежили 5350 осіб з абсолютно різних верств населення і зробили висновок, що мозок тих люди, хто проводив своє дозвілля на виставках, постраждав від вікових змін значно менше інших. Друга група зазвичай відпочивала за переглядом телевізора. Мозок людини ефективніше відпочиває, коли проводить аналіз, осмислює і порівнює щось, при цьому ще й отримуючи естетичне задоволення.
 20. Захоплення відеоіграми, але не зловживання таким дозвіллям. Доведено численними дослідженнями, що люди, які грають у відеоігри кілька разів на тиждень, краще орієнтуються в реальному просторі, краще і швидше обробляють часто змінюється картинку і ефективніше стежать за великою кількістю різних об'єктів.
 21. Навчання різним видам танців, перевагу краще віддавати тим, які вимагають розвинену координацію. Танці допомагають поліпшити кровообіг головного мозку, налаштуватися на прийняття рішень, сприяють розвитку швидкої реакції, допомагають концентруватися.
 22. Денний відпочинок і сон, якщо є така можливість. Значного покращувати роботу пам'яті і загальну працездатність мозку можна за допомогою 90 хвилин сну в обідній час. Якщо немає можливості повноцінно поспати, то потрібно хоча б протягом 5 – 10 полежати з закритими очима. Це доведено експериментом.
 23. Загальний масаж тіла. Він відмінно стимулює вироблення гормону щастя і активізує безліч нервових закінчень, які є посередниками між шкірними покривами і мозком. Важливо проходити 7-10 днів поспіль раз на пів року, так як масаж не допомагає, якщо робити перерви в 1-2 дні постійно, наприклад робити 2 рази в тиждень.
 24. Регулярні заняття сексом, мінімум раз на тиждень. Даний процес ефективно впливає на роботу головного мозку. При цьому дослідження показали, що найголовнішим і є процес, наявність або відсутність оргазму значення не має.
 25. Активація інтелекту за допомогою дрібної моторики. Досить іноді робити що-небудь своїми руками, наприклад, в'язати або плести з бісеру.
 26. Стимуляція діяльності мозку за допомогою квітів. Можна придбати предмети одягу, також якісь речі для робочого столу жовтого, червоного або оранжевого кольору, вони відмінно позначаються на роботі органу. А ось синій і зелений кольори, навпаки, активність мозку заспокоюють.
 27. Регулярна перевірка стану судин, хоча б 1 раз на рік варто робити УЗД шийних артерій. Це необхідно для того, щоб виключити порушення в мікроциркуляції, через які мозку може просто не вистачати глюкози і кисню. При таких проблемах виникають головні болі, а робота мозку значно сповільнюється.
 28. Використання методики для швидкого запам'ятовування, описаної в книзі "Як розвинути абсолютну пам'ять" Домініка О. Брайена. Вона укладає в асоціаціях нової інформації, яку потрібно запам'ятати, з будь-якою яскравою картинкою. Так мозок не просто краще запам'ятовує, а ще й надалі дозволяє швидко згадувати потрібну інформацію.
 29. Відсутність посмішки в момент розумової діяльності. Похмурий вираз обличчя дозволяє мислити більш аналітично і скептично, це доведено американським експериментом. Меланхолія сприяє рефлексії і серйозній роботи мозку, а сміх і посмішка – це відпочинок для головного органу.
 30. Навчіться навичкам гри на будь-якому музичному інструменті. Це відмінно задіє відділи органу, що відповідають за координацію і пам'ять, відповідно підвищує IQ. Можна взяти уроки у професійного музиканта або просто обдарованого знайомого, і немає абсолютно ніякої різниці, натискати на клавіші, грати на струнному інструменті або духовому. Крім того, часто буде задіяна пасивна раніше зона мозку, наприклад, на фортепіано потрібно грати двома руками одночасно, а не тільки правою або лівою. Це те, про що ми говорили вище, коли вам потрібно було написати цитату двома руками одночасно.
 31. Повернення до написання звичайною ручкою на папері замість друкованого тексту. Звичайно, це не стосується постійної роботи, можна просто написати листа кому-небудь або виконати вправу «ранкові сторінки», яке рекомендує Джулія Кемерон. Суть полягає в тому, щоб з ранку сісти і написати все, що спадає на думку, при цьому можна змінювати свій подчерк або взагалі спробувати писати іншою рукою. Вчені довели, що лист від руки активізує відділи, які відповідають за пам'ять, мова і мислення.
 32. Ігри з дітьми відмінно пробуджують творчу енергію, тренує мигдалеподібну залозу, сприяє розвитку емоційного інтелекту. Крім цього, дуже корисно було б перейняти у дітей безпосередню звичку задавати питання завжди і про все.
 33. Складання списків, і не тільки завдань, а й того, що вже зроблено. Даний метод дозволяє людині відчувати себе щасливіше і впевненіше, бачачи, що він вже щось виконав і чогось досяг. Ну і не зайвим буде пам'ятати про те, що в майбутньому вже заплановані справи і є цілі.
 34. Запис нових знань і умінь. Відмінний спосіб ще раз проаналізувати те, що почало виходити або просто обміркувати нову інформацію. Це обов'язково позначиться на підвищенні інтелекту, навіть якщо виділяти цьому всього кілька хвилин в день.
 35. Поділ отриманих знань з іншими людьми. Дуже важливо не просто запам'ятати або вивчити інформацію, набагато краще буде добре і глибоко її зрозуміти і передати іншим так, щоб людям було зрозуміло пояснення. Як писав Альберт Ейнштейн: "якщо ви не можете пояснити ідею простими словами, то ви просто недостатньо добре її зрозуміли".
 36. Прищеплення звички думати до того, як щось зробити. Багато людей не замислюються про наслідки своїх дій до того, як вони настануть і це в корені невірно. Якщо є бажання швидко стати розумним, то в першу чергу необхідно почати обмірковувати всі дії, постійно запускати процес мислення, замислюватися, що про той чи інший вчинок можуть сказати оточуючі і чи правильно це взагалі.
 37. Робота над помилками. Насправді це дуже важливий момент, коли щось не вийшло не варто ставитися до цього як до випадковості, потрібно розібратися і зрозуміти, чому вийшов саме такий підсумок. Якщо людина розуміє, в чому він допустив помилку, то це допоможе йому стати розумнішими і сильніше в майбутньому. Докладний розбір невдач допомагає уникнути їх повторення.
 38. Фокусування уваги на найважливіших речах, вміння виділяти головне від другорядного. Якщо не виділяти головні моменти для себе, то з однієї або навіть декількох книг можна не винести абсолютно нічого корисного. Але якщо вміти відрізняти суть, то що є ядром, то всього з однієї публікації можна дізнатися новий і корисний матеріал.
 39. Проходьте різні тести на IQ. Насправді це не для тестування, а для процесу, адже в даних тестах часто бувають цікаві питання з підступом, над якими цікаво подумати.
 40. Бесіда з самим собою. Розмова з внутрішнім "я" - це не обов'язково ознака душевного захворювання, даний метод дозволяє краще засвоювати і переробляти інформацію. В процесі такої розмови можна швидше систематизувати дані і отримати відповідь на питання або рішення будь-якої задачі. Але найкраще робити це в домашній обстановці, розмовляти в слух з самим собою на людях все ж не варто. Крім того, це допомагає розвинути красиву розмовну мову.
 41. Коротке формулювання своїх думок. Це допоможе навчитися відокремлювати суть, вибирати найголовніше і висловлювати його всього декількома словами. Можна використовувати для тренування простий метод, намалювати на папері середнє коло і спробувати написати свою думку, не залишаючи його межі.
 42. Уміння слухати і поважати думку інших. Це один із способів, як стати розумною людиною, обов'язково потрібно вміти вислуховувати точку зору інших і вести діалог. При такому підході людина завжди може отримати нову інформацію, змінити свою думку, Якщо на те будуть підстави, або ж, навпаки, переконати співрозмовника, навівши Аргументи і пояснення.
 43. Якщо час проводиться за переглядом телевізора, то вибір потрібно робити на користь освітніх каналів, наприклад, BBC, Discovery.
 44. Постановка цілей і їх досягнення. Важливо наполегливо рухати до того, що заплановано виконати, але не варто занадто багато чого вимагати від себе. Найкраще поставити одну мету, якщо не виходить досягти результату одним способом, то варто змінити тактику. Після виконання завдання варто заохочувати себе чим-небудь, а потім рухатися далі.
 45. Виділення часу на вивчення нової мови. Не варто починати вчити відразу кілька, краще вибрати один і доводити його знання до досконалості. Для навчання можна використовувати спеціальні програми або книги, щоб стати розумнішими.
 46. Подорожі, відвідування нових міст і країн, незабутні враження. Все це відмінно розширює кругозір і дає людині безліч нової та цікавої інформації. Не варто просто сидіти за вправами і книгами, потрібно частіше вносити в життя різноманітність і займатися улюбленими справами поза домом.
 47. Використання тренінгів з розвитку інтелекту. Можна знайти безліч безкоштовних варіантів і записатися на них. Не обов'язково все робити тільки самостійно, можна звернутися і до допомоги фахівців.
 48. Роздуми про глобальні речі. Як сказала Елеонора Рузвельт: "великі уми обговорюють ідеї; середні уми обговорюють події; дрібні уми обговорюють людей". Краще роздумувати з приводу нових відкриттів, досягнень в різних областях, історичних подіях і так далі.
 49. Позбавлення від бажання лінуватися і нічого не робити. Безумовно, своєчасний відпочинок, це саме те, що потрібно, щоб стати розумнішими, але не варто плутати його зі звичайною лінню. Давати собі можливість висипатися або робити перерви протягом дня дуже важливо, а ось часто витрачати час даремно або занадто затягувати переривання робочого процесу не варто.

Чи можна стати розумнішим за допомогою вживання певних продуктів?

Вченими доведено, що якщо вживати в їжу правильні продукти, то працездатність головного мозку значно збільшиться. Даному органу, як і всьому організму людини, потрібні певні корисні речовини, вони будуть стимулювати мозкову діяльність і позитивно позначатися на інтелектуальному розвитку.

 1. Жирна риба і морепродукти неймовірно корисні завдяки великому вмісту йоду, кислот омега-3 і фосфору. Для зміцнення пам'яті, поліпшення концентрації уваги мінімізації ризику розвитку хвороб серця, досить вживати дані продукти в їжу 2-4 рази на тиждень.
 2. Гіркий шоколад можна вживати регулярно і безпосередньо перед вирішенням будь-яких складних завдань. Він ефективно покращує кровообіг органу і попереджає його передчасне старіння.
 3. Горіхи, особливо волоські, неймовірно корисні для мозкової активності. У них містяться ненасичені жирні кислоти, вітаміни груп B і E, фолієва кислота. Ці продукти відмінно втамовують голод, зміцнюють пом'яти і стимулюють розумовий процес.
 4. Гарбузове насіння містять велику кількість цинку, який просто необхідний для нормальної пам'яті.
 5. Яйця - це неймовірно корисний для організму людини продукт, а ось для мозку він має окреме значення. У жовтках міститься холін, дана речовина ефективно живить мозкові нейрони і збільшує їх життєвий цикл. Для даного органу і користь всього організму досить вживати по 1 яйцю в день.
 6. Зелень, особливо варто відзначити шпинат, в ньому є лютеїн, який ефективно захищає клітини мозку від старіння. Вчені з Каліфорнії встановили, що ті люди, які завжди включали в свій раціон зелень, зберігали на 11 років довше за інших відмінну пам'ять і ясність розуму. Цьому сприяє фолієва кислота і кальцій. Є необхідно також петрушку, листову капусту, салат.
 7. Квасоля, печінка, кукурудза і висівки містять в собі безліч вітамінів групи B, які важливі для нормальної роботи даного органу.
 8. Чай з шавлією позитивно впливає на пам'ять людини.
 9. Овочі, фрукти і ягоди дуже корисні для людського мозку. Це все завдяки антиоксидантам та іншим речовинам, що сприяють насиченню нервових клітин киснем і поживними елементами. Окремо варто відзначити позитивний вплив журавлини і чорниці.
 10. Брокколі містить вітамін K, необхідний для попередження старіння клітин мозку.

Правильне харчування і вживання поживних і корисних продуктів не тільки посприяє тому, як стати розумним з усіх предметів, але і допоможе підтримати і зміцнити загальне здоров'я. Для ефективних занять потрібно так само фізичне здоров'я і хороше самопочуття, в чому харчування грає дуже важливу роль.

Книги для розуму

Безсумнівно, література залишається невичерпним джерелом знань, які можна перетворити в потрібні емоції, дії і рішення.

Щоб знайти одну хорошу книгу, потрібно прочитати 100. Але спасибі розумним людям, які зробили готові добірки, на зразок 100 кращих книг класичної літератури або ТОП 10 книг з розвитку особистості.

Навіть якщо ви прочитаєте тільки 10 книг з класики, то ви вже дізнаєтеся про сотні героїв, проживете їх життя, емоції і станете трохи мудрішими.

Щоб не копіювати вже готові списки, подивіться на незвичайну добірку:

 • Деніел Гоулман «Емоційний інтелект. Чому це може означати більше, ніж IQ»
 • Даніель Канеман, «Думай повільно ... вирішуй швидко»
 • Мейсон Каррі, «Режим генія. Розпорядок дня великих людей»
 • Стівен Хокінг «Найкоротша історія часу»
 • Ерік Берн «Ігри, в які грають люди. Люди, які грають в ігри»
 • Умберто Еко, «Історія краси», «історія потворності»
 • Кел Ньюпорт, «Досить мріяти, займися справою!»
 • Чарлз Дахігг, «Сила звички»

Які таблетки випити, щоб швидко порозумнішати?

Для розвитку розумової діяльності можна вдатися до прийому деяких препаратів. Але перед вживанням потрібно обов'язково проконсультуватися з фахівцем. Виділяються кілька лікарських засобів. Позитивно впливають на роботу головного мозку:

 • Гліцин сприяє мозковій активності, покращує сон, знижує інтоксикацію організму, покращує пам'ять, відноситься до вітамінів з метаболічним ефектом, часто призначається школярам в період навчання;
 • Ноотропіл нормалізує діяльність мозку, сприяє поліпшенню пам'яті, ефективно підвищує концентрацію, відноситься до ноотропів;
 • Інтеллан, в складі препарату вітаміни і мінерали, відноситься до тонізуючих засобів, допомагає при стресі і депресії, знижує стомлюваність, збагачує головний орган корисними речовинами;
 • Пірацетам відноситься до ноотропів, допомагає боротися з депресією, гіпертонією, загальмованістю і запамороченнями, покращує пам'ять і концентрацію;
 • Танакан - це фітопрепарат, який покращує кровообіг, сприяє харчуванню мозку глюкозою, запобігає тромбоутворення, позитивно впливає на гостроту зору;
 • Пантогам відноситься до медикаментозних засобів, його призначають для лікування епілепсії або шизофренії, застосовується для дітей з відставаннями в розвитку або з проблемами в роботі судин головного мозку, стимулює діяльність органу.

ВАЖЛИВО. Дія ноотропів на організм людини ще повністю не вивчено, вони мають безліч протипоказань і побічних дій. Організм кожної людини може сприймати ліки по-різному. Приймати такі засоби без припису лікаря не потрібно. Ноотропи можуть викликати звикання.

Якщо є необхідність, приймати таблетки, щоб поліпшити розумовий процес, то перевагу краще віддати вітамінам.

ДОВІДКА. Не достатньо буде просто приймати будь-які препарати для того, щоб дійсно розвинути своє мислення, емоційний інтелект і збільшити кількість знань. Для цього обов'язково потрібно докладати зусиль, багато чого змінюючи в повсякденному житті. Щоб вдосконалюватися, мозок завжди повинен працювати.

Поради щодо розвитку мозкової діяльності

Що робити, щоб підняти 50 кг? - Тренувати м'язи. Що робити щоб стати розумнішими? - Запустити розумовий процес. Потрібно надавати мозку завдання, щоб він шукав рішення, робити це можна в будь-який час. Є кілька порад, які допоможуть розвинути розумову діяльність:

 • Постійно змушувати мозок працювати, завжди вибирати новий маршрут, відвідати незнайомий магазин для звичних покупок, не жити шаблонно;
 • Грати в настільні ігри, пазли, морський бій і так далі;
 • Писати розповіді або вірші, це розвиває мислення, фантазію, сприяє креативному мисленню;
 • Планувати день, максимально займаючи час з користю;
 • Не боятися спілкуватися з більш розумними людьми, питати і пояснювати;
 • Зайнятися відповідним комплексом ефективних вправ для мозку і регулярно їх виконувати;
 • Мислити позитивно і розвивати в собі стійкість до стресів;
 • Аеробні вправи роблять сильний вплив на роботу мозку, досить виділяти на них по 20 хвилин в день для хорошого результату;
 • Відмовитися від куріння, дана звичка негативно впливає на судини головного мозку, через що орган відчуває дефіцит кисню;
 • Відмова від алкоголю обов'язково позначиться позитивно на розвитку мозкової діяльності, напої містять етанол вбивають клітини органу;
 • Закохуватися і будувати новий осередок суспільства, гармонія у відносинах ефективно підвищує працездатність мозку;
 • Розширювати коло спілкування, можна познайомитися з людьми з інших країн завдяки соціальним мережам або просто завести нові знайомства з розумними людьми, все це розширює кругозір;
 • Не уникати змін у житті, бути готовим до них і навіть прагнути самостійно;
 • Не варто упускати шанси і можливості дізнатися щось нове, відвідати місце де не був і так далі;
 • Ніколи не відступати від розпочатої справи і не опускати руки, всьому можна навчитися, важливо підібрати відповідний метод і докласти зусиль.

Не варто думати про те, що чим доросліша людина, тим він розумніший. Наявність здатності правильно мислити і аналізувати не залежить від віку, але і навчитися цьому можна в будь-який час. Не варто переживати про те, що роботи стануть розумнішими за людей. Мозок людини настільки складно влаштований, що передати його властивості і вміння машині навряд чи вийде.

Розумні люди мислять нестандартно, думають про наслідки, перш ніж прийняти рішення і не цураються нічого нового. Вони легко приймають навіть те, з чим не згодні (толерантність). Саме з цих причин вони бувають успішні в житті, у таких людей є звичка завжди задіяти роботу головного мозку і розумовий процес.

Відео


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити