Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Феноменальна пам'ять - що це таке? Види, принцип роботи, способи розвитку

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Феноменальна пам'ять

 Феноменальна пам'ять - людська здатність до виняткового запам'ятовування інформації з високою швидкістю, а потім її точне відтворення. Людина, що володіє подібною пам'яттю, не потребує смислового зв'язку між компонентами, він може запам'ятати випадкові цифри, дати, дані. Винятковою пам'яттю славилися багато відомих особистості, але і проста людина здатна її розвинути, постійно виконуючи вправи. Щоб виробити аналогічні вміння, слід розібратися: як працює пам'ять, які є види, і як тренувати свій мозок.

Як працює пам'ять

Ми сприймаємо пам'ять, як належне, але вчені досі вивчають людський мозок і вражаються його можливостям, в тому числі до запам'ятовування.

Без здатності пам'ятати, ми б не були людьми, адже наша особистість – сукупність спогадів і зроблених на їх основі висновків.

З наукової точки зору пам'ять - інформація, закодована в мозку у вигляді сигналів, що передаються і змінюються між нейронами. Це складний процес, що задіє мільярди нейронів, кожна частина мозку відповідає за певний вид спогадів.

Тім'яна кора мозку відповідає за музичні здібності, коли людині треба зіграти на інструменті, то задіюється дана область. Гіпокамп відповідає за нові спогади. Якщо його видалити, то людина буде пам'ятати минуле, але не зможе запам'ятовувати нову інформацію, вона просто буде моментально забуватися.

Локалізація пам'яті точно не доведена, але гіпотеза про те, що кожна область відповідає за свій вид спогадів залишається актуальною.

Є процедурна пам'ять, вона не пов'язана з гіпокампом, тому розучитися їзді на велосипеді, бігу, ходьбі, плавання при його видаленні не можна.

Вчені не можуть точно сказати, як працює довгострокова пам'ять, не вивчені точні механізми запам'ятовування інформації, її зберігання. Є тільки припущення і припущення. Але виявлено алгоритм запам'ятовування, що працює на всіх здорових людях:

 • процес відображення інформації;
 • збереження в мозку;
 • відтворення;
 • забування.

Людям властиво швидко забувати інформацію, що не представляє цінності і не користується актуальністю. Таке раціональне використання нейронних мереж дозволяє не замислюватися про все, що нам відомо, даючи можливість зосереджуватися на нових знаннях.

Феноменальна пам'ять теж до кінця не вивчена. Люди з такою здатністю можуть вкрай швидко обробити в своєму мозку нову інформацію і зберегти її, коли людина зі звичайною пам'яттю швидко забуває випадкові дані, не підкріплені змістом, емоціями та ін.

Люди з феноменальною пам'яттю можуть поглянути на листок паперу з випадковими записами цифр, слів, дат, фактів і запам'ятати їх напам'ять за кілька секунд, а потім озвучити побачене в точності. Це вражає і відкриває нові межі людських можливостей.

Види

Феноменальна пам'ять теж буває декількох видів, як і звичайна, в залежності від області, що відповідає за вид спогадів. Це означає, що люди пам'ятають не абсолютно все, а найкраще запам'ятовують інформацію певним чином.

Найпопулярнішим різновидом є фотографічна пам'ять. Для неї характерно точне відтворення картинки побаченого, будь це маршрут куди-небудь або розташування речей в кімнаті. Людина з такою пам'яттю може легко згадати навіть після багаторічної відсутності, що і де знаходилося, лежало, було побудовано і ін.

Рідше зустрічається слухова феноменальна пам'ять, найчастіше вона властива композиторам і музикантам. Людина, що володіє таким видом запам'ятовування, легко зможе відтворити аудіоінформацію. Варто йому щось почути, відразу зберігається у нього в мозку. Такі люди можуть записувати почуте на пам'ять в нотний зошит або тут же повторити на своєму музичному інструменті.

Також зустрічаються індивіди з математичною пам'яттю, які можуть легко рахувати в розумі складні обчислення і запам'ятовувати ці процеси.

А є ті, хто легко відтворює інформацію, отриману в текстовому вигляді. Таким людям досить один раз прочитати і все. Вони можуть напам'ять розповідати параграфи, романи, повісті та ін.

Як розвинути феноменальну пам'ять

Щоб дивувати оточуючих моментальним відтворенням інформації, необхідно тренувати пам'ять.

Наш мозок має безмежні можливості, якщо його розвивати. Для початку слід ввести в звичку вправи на запам'ятовування. Тільки, якщо займатися щодня протягом тривалого періоду, буде видно результат.

Для цього потрібно сісти і намагатися відтворити інформацію в мозку в образи:

 • Кольорові: чим ефектніше, тим краще відкладеться інформація;
 • Об'ємні: стане в нагоді просторове мислення, щоб розглянути спогади з різних ракурсів;
 • Великі: чим масштабніше образ, тим більше місця він займе мозку і краще запам'ятається;
 • Детальні: не забувайте про подробиці і дрібниці, вони мають значення;
 • Яскраві: чим яскравіше, тим легше запам'ятати, тьмяні і непоказні образи швидко губляться.

Крім розвитку пам'яті за допомогою образності, є й інші методики. Одні з найпопулярніших є асоціативна і мнемотехніка.

Суть таких вправ полягає в знаходженні асоціації до чого-завгодно для зміцнення смислового зв'язку і збереження інформації в мозку. Частина людей намагаються знайти в цифрах закономірність або асоціювати з днем народження рідних. Інші асоціюють цифри не з датами, а з образами: двійка – Лебідь, п'ятірка – Англійська S.

Мнемотехніка має на увазі розвиток подієвих ланцюжків для кращого запам'ятовування. Якщо людині дані випадкові слова, ніяк не пов'язані між собою, то слід придумати історію, що задіє всі предмети.

Наприклад, дано ряд слів: цукерки, лякало, пляшка, носок, сніг. За допомогою мнемотехніки придумуємо ряд подій: лякало знайшло цукерки в пляшці і пересипало їх в носок, поки йшов сніг. Основна мета техніки не тільки придумати ланцюжок дій, але і чітко уявити її.

Такий вид запам'ятовування часто використовується в додатках для вивчення мов. Поки вчиш слова, програма пропонує поглянути на картинку, щоб викликати зв'язок зі словом, і пропонує прочитати фразу за участю досліджуваного слова для створення образу і яскравої події.

Ще один дієвий метод тренувати мозок і розвивати пам'ять – усвідомлене читання. Для цього потрібно просто регулярно читати, робити нотатки, промовляти засвоєну інформацію. Важливо читати не заради кількості сторінок, а заради інформації, встигаючи аналізувати кожне слово.

Відомі особистості, що володіють феноменальною пам'яттю

Феноменальна пам'ять допомогла багатьом людям стати видатними і увійти в історію.

Знання - сила, і ці люди змогли їх запам'ятати і грамотно застосувати.

 1. Наполеон. Історики заявляють, що французький ватажок напам'ять знав своїх військових службовців: в обличчя і по імені. Також він міг переказати книгу в подробицях, прочитану багато років тому.
 2. Теодор Рузвельт. Умів виконувати безліч справ одночасно і славився багатозадачністю. Президент США читав по 2-4 книги щодня, запам'ятовуючи вміст, легко переказував у подробицях рідним і колегам.
 3. Нікола Тесла. Відомий у всьому світі винахідник, який подарував людству дослідження про змінному струмі, славився не тільки відкриттями і глибокими знаннями в галузі фізики та інженерії. Він володів фотографічною пам'яттю, що допомагає зберігати величезний обсяг інформації в мозку. Дослідник рідко записував нотатки, тому що все зберігалося в найнадійнішому місці – пам'яті. Коли лабораторія зазнала пожежі, він з легкістю відновив дані завдяки феноменальній пам'яті.
 4. Руслан Олегович Пономарьов. Шахіст, відомий в 20 столітті, за словами сучасників, міг грати одночасно з десятками суперників, легко перемикаючись між іграми, завдяки пам'яті і швидкому обробленню інформації. Він легко запам'ятовував комбінації і ходи, що давало йому перевагу в грі і робило великим гросмейстером.
 5. Сергій Рахманінов. Володів феноменальною слуховий пам'яттю, міг за кілька секунд запам'ятати складний твір і відтворити його, записати в нотний зошит. Завдяки своїм умінням став видатним піаністом, композитором і диригентом.

Ці люди внесли величезний внесок у розвиток людства і не без участі своєї дивовижної здатності швидко запам'ятовувати. Феноменальна пам'ять-це не вигадка або міф, а реальне вміння, яке буває вродженим або набутим, якщо регулярно його тренувати.

Поради

Щоб володіти винятковими здібностями, важливі регулярні заняття з їх вдосконалення.

Ось кілька рекомендацій, які допоможуть оволодіти феноменальною пам'яттю:

 1. Приділяйте мінімум 15 хвилин в день на тренування мозку і пам'яті;
 2. Грайте в шахи;
 3. Читайте усвідомлено, переказуйте прочитане вголос;
 4. Вирішуйте головоломки, задачки, кросворди, ребуси;
 5. Вчіть напам'ять вірші або прозу;
 6. Займайтеся математикою, не варто заглиблюватися в інтеграли і логарифми, сильним ефектом володіє навіть рішення арифметичних прикладів;
 7. Намагайтеся постійно тренувати пам'ять в житті, запам'ятовуючи номери телефонів, адреси, імена, списки покупок, номери машин, випадкові факти про людей;
 8. Не нехтуйте здоров'ям і правильно харчуйтеся;
 9. Займайтеся спортом, вчені з'ясували, що це сприятливо впливає на інтелектуальні здібності;
 10. Висипайтеся і не перевтомлюйтеся, дайте собі відпочити, якщо втомилися;
 11. Не забувайте гуляти і дихати свіжим повітрям.

Дотримуючись цих порад, ви зможете поліпшити не тільки свою пам'ять, але натренувати мозок, зробити себе більш начитаною і цікавою людиною.

Висновок + відео

Феноменальна пам'ять вражає, люди з такою здатністю здаються винятковими, але вміння швидко запам'ятовувати і відтворювати інформацію доступно кожному, хто займається тренуванням мозку. Просто візьміть собі в звичку постійно розвиватися, приділяючи цьому кілька хвилин в день.

Мозок, як і наше тіло, жадає нових перешкод і з задоволенням зустрічає труднощі і вирішує завдання. Буквально пару місяців тренувань, можливо, ви наступний, хто потрапить до списку видатних людей з феноменальною пам'яттю?

У вас є історії, коли пам'ять вас рятувала або підводила? Діліться ними в коментарях, і не забудьте оцінити статтю.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити