Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Чого ніколи не навчать у школі, а це варто знати - приклади і рішення

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

Чому ніколи не навчать в школі

 Як навчитися тому, чого не навчили в школі, якими щодня користується кожна людина: сімейні відносини, статеве виховання, фінансова грамотність, тайм-менеджмент, психологія.

Одне мудре прислів'я говорить: «Життя прожити – не поле перейти». І правда, на шляху кожного з нас зустрічається багато проблем і перешкод. Після чергового крутого віражу, мимоволі відвідують думки, що школа не готує до реального життя.

Відомий психолог Людмила Петрановська стверджує, що 95% того, чому нас вчать протягом 11 років, вже не актуально.

За прогнозами, за найближчі роки зникне близько 15% базових професій, тому система шкільної освіти поки не досконала. 40% опитаних солідарні з психологом і впевнені, що навички, яким не вчать в школі, необхідно розвивати самостійно. Нижче ви дізнаєтеся, чого ніколи не навчать в школі. Це практичні знання, які допоможуть краще зрозуміти себе і навколишній світ, навчать не боятися поставлених цілей, правильно розпоряджатися грошима, уникати помилок, знайти справу своєї мрії.

Турбота про себе

За статистикою, яку опублікувала на своєму сайті ВООЗ, Україна знаходиться в першій десятці місць серед країн, де зафіксовано найбільшу кількість самогубств.

Одна з головних причин переважної більшості суїцидів серед підлітків - це депресія, нелюбов до себе, неувага з боку дорослих.

Школа не готує до майбутнього і діти просто не знають основ ментального здоров'я.

Розібратися з цим питанням допоможуть навіть художні книги. Наприклад, книга Дженніфер Нівен "Ти не винен" або Нед Віззіні "Це дуже кумедна історія".

Варто частіше говорити з дітьми про їхні почуття, а якщо не виходить впоратися з проблемою самостійно, найкраще звернутися до психолога.

Навички спілкування з іншими людьми

Одна з головних проблем сучасних школярів – вони не вміють спілкуватися особисто, особливо якщо мова йде про незнайомих людей. Багато дітей страждають від булінгу (цькування), самостійно вчаться пристосовуватися до жорстоких шкільних реалій.

Уміння красиво говорити, залучати в свою бесіду – справжнє мистецтво. Щоб виглядати цікавою особистістю в очах інших людей, важливо вміти підтримувати розмову, "правильно" спілкуватися, налагоджувати контакт, ефективно будувати бесіду.

Це те, чого не навчають в школах, тому потрібно часто і довго розмовляти з дитиною, розпалювати його інтерес до певних речей, не насміхатися над його словами. Важливо навчити підлітка звертати увагу на жести співрозмовника.

Поважати чужу думку і індивідуальність, а також правильно спілкуватися з ровесниками і більш дорослими людьми — це дуже корисні навички, які варто розвивати в собі. У ці навички можна включити наступні:

 • говорити і слухати, коли говорять інші;
 • задавати питання;
 • домовлятися з агресивними співрозмовниками;
 • розпізнавати брехню в розмові;
 • висловлювати свої почуття і розуміти чужі;
 • чи не промовчати або промовчати тоді, коли це необхідно;
 • вибачитися і сказати "спасибі".

 Спілкуватися з людьми ми вчимося протягом усього життя. Однак зовсім не обов'язково робити це самостійно. Якщо виникають проблеми в спілкуванні, можна звернутися до наступних корисних виданнь:

 1. "Майстерність спілкування. Як знайти спільну мову з ким завгодно", Пол Макгі. Автор звертає увагу на помилки, які люди допускають в спілкуванні. Також тут можна знайти безліч цікавих історій з життя.
 2. "Як побороти сором'язливість", Філіп Зімбардо. У цій книзі ви знайдете те, що не проходять в школі. Автор через науковий підхід допомагає впоратися з проблемою сором'язливості, а також наводить конкретні приклади і вправи.
 3. "Як розмовляти з ким завгодно", Марк Роудз. Автор допомагає впоратися з бар'єрами, які можуть виникнути у абсолютно будь-якої людини, а також розповідає, як почати розмову і позбутися страху спілкування.

Soft Skills або соціальні навички-якості, які доводиться відточувати все життя. Це цілком нормально, але хотілося б, щоб в школі в першу чергу вчили поважати думку інших, вмінню працювати в команді, встановлювати нові контакти, незважаючи на індивідуальність людини.

Це основа кар'єрного росту, підлітки готуються до реального життя, тому психологи рекомендують пройти Міжнародну Школу лідерства для молоді Jlider, де є онлайн програми і навіть виїзні та міські табори.

Ораторське мистецтво та дебати

Протягом 11 років діти вивчають українську мову і літературу, але написати невеликий текст, в якому чітко викладені думки, вони не можуть. Крім того, протягом життя людині не раз доводиться виступати на публіці – це стане в нагоді в університеті і на роботі.

Однак багатьом школярам складно виступати перед великою аудиторією, і цьому вже не вчать в школі.

Ще одна річ, чому не вчать в школі, а треба б – вміння вести суперечки і переговори. Дуже часто в дорослому суспільстві люди затверджуються за рахунок інших або розряджаються емоційно, не звертаючи уваги на співрозмовника і не слухаючи його доводи. Мистецтво вести дебати стане в нагоді людині в житті і на роботі.

Найпопулярнішими вважаються курси InLiberty, після проходження яких, будь-хто зможе організовувати і проводити будь-які дискусії і переговори.

Книги, присвячені мистецтву вести переговори, ораторству та іншим корисним соціальним і професійним навичкам:

 1. "Я чую вас наскрізь. Ефективна техніка переговорів", Марк Гоулстон. У розмові людина викладає свої думки, а також слухає співрозмовника. Автор допомагає навчитися цьому.
 2. "Сповідь оратора", Скотт Беркун. Книга бізнес-спікера з 15-річним стажем навчить ефективно взаємодіяти з аудиторією і бути ненудним оратором. Автор наводить корисні поради та цікаві історії з власної практики.
 3. "Як виступати публічно", Микита Непряхин. Цей підручник стане в нагоді тим, хто хоче вивчити ораторське мистецтво на прикладі практики. Автор дає короткі і практичні поради для початківців спікерів.

Пошук улюбленої справи і роботи

Якщо поставити запитання старшокласникам, ким вони хочуть бути, більшість дадуть відповідь те, що хотіли б почути їхні батьки. Дуже рідко підліток знає, чим він хоче займатися.

Багато хто віддає перевагу високооплачуваним професіям і спеціальностям, на які маленький конкурс. Це закінчується тим, що після отримання вищої освіти диплом, в який вкладені сили і засоби, залишається припадати пилом на полиці.

У школах діти проходять профорієнтацію-комусь вона допомагає знайти нові шляхи розвитку, а комусь-улюблена справа всього життя. Але не завжди такі тести є ефективними, а школи мало часу приділяють індивідуальним особливостям учнів.

За прогнозами аналітиків, щоб знайти свій шлях, людині доведеться змінити близько 5 видів діяльності, попрацювати під керівництвом 20 роботодавців. Знань, які діти отримують, буде недостатньо, школа не готує учнів до роботи. Важливо не зазубрювати інформацію, а вміти вибирати відповідні матеріали, порівнювати бажання з можливостями, оцінювати свої знання і гідно справлятися з надмірним навантаженням.

Досягти всього цього буде легко, якщо вчасно прочитати книгу Івана Смирнова "Навчися вчитися. Мозок, навчання, пам'ять, читання" або пройти безкоштовний онлайн-курс з субтитрами від Каліфорнійського університету на www.coursera.org.

Ще одна прогалина в сучасній освіті - школа не готує учнів до роботи. Необхідно, щоб вже з підліткового віку учень знав, що чекає його після випускних іспитів і здачі диплома – це влаштування на роботу.

У житті важливо навчитися тому, як складати резюме, як вести себе на співбесіді, як заповнювати анкети і тримати себе гідно в форс-мажорних обставинах.

Багато з цих навичок знадобляться відразу ж після останнього дзвінка. При цьому слід розповідати дітям, як захистити свої права на ринку праці.

У вирішенні проблем з профорієнтацією і пошуком роботи допоможуть наступні корисні видання:

 • "Ти можеш більше, ніж ти думаєш", Томас Армстронг. Книга допомагає розкрити сильні сторони і зрозуміти себе. Автор дає практичні поради щодо визначення особливостей інтелекту, а також наводить список професій, які підходять для того чи іншого типу.
 • "Досить мріяти, займися справою! Чому важливіше добре працювати, ніж шукати хорошу роботу", Кел Ньюброт. У книзі автор вчить читача тому, чого ніколи не навчать у школі. Він в легкій формі і з гумором відповідає на головне питання-краще прагнути до своєї мрії або освоювати справу, яким ви вже займаєтеся?

Як пережити підлітковий вік

Базові знання про людський організм ми отримуємо в школі, але все інакше з психологічним здоров'ям. На уроках психології в школі діти проходять різні тести на типи особистості, це цікаво і корисно для того, щоб пізнати себе. Але деякі діти стикаються з серйозними проблемами, і справлятися з ними не навчать в школі.

Люди, які зіткнулися з депресією, БАР (біполярним розладом), що мають думки про зведення рахунків з життям, бояться розповісти про свої почуття, тому що про психологічні розлади не прийнято говорити в суспільстві.

Дітям і підліткам важливо розповісти про те, що в такій ситуації не соромно просити про допомогу. Дитячі травми впливають на все подальше життя, а тому важливо вчасно помітити і усунути проблеми.

У дорослому віці також можна змінити ситуацію, для цього необхідно звернутися до фахівця – зовсім небагатьом вдається впоратися з проблемами самостійно. Наступні видання допоможуть батькам краще зрозуміти підлітків, а підліткам-самих себе:

 1. "Перехідний вік. Не пропустіть момент", Лоуренс Стейнберг. Ця книга від провідного світового експерта з підліткового віку призначена для батьків і педагогів. Вона навчить розуміти і виховувати підлітків.
 2. "Курс виживання для підлітків", Ді Снайдер. Психологія-складна наука, але з цією книгою стає набагато простіше. Вона допоможе вберегтися від неприємностей і навчить діяти, якщо вони все-таки відбулися.
 3. "Ти сильніше, ніж ти думаєш", Гершен Кауфман, Лев Рафаэльи Памела Espeland. Книга відповідає на важливі питання, вчить приймати відповідальність за своє життя, усвідомлювати почуття і потреби. Призначена для дітей і підлітків у віці від 8 років.

Сімейні відносини

Курс по відносинам просто необхідний сучасним підліткам-багато хто з них не вміють спілкуватися з протилежною статтю. Щастя людини залежить не тільки від хороших оцінок, вступу до університету і улюбленої роботи, йому також необхідно вибрати партнера по життю, знайти в ньому підтримку, а також дарувати її взамін.

Варто поглянути на статистику – більше половини шлюбів закінчуються розлученнями. Відбувається це з багатьох причин, серед яких нерозуміння власних бажань і невміння вибрати партнера.

Як спілкуватися в парі, вести спільне господарство, як вибрати надійну людину, все це без стереотипів і сексизму – це те, чого не вчать в школі, а треба б.

Важливо знати основи щасливого сімейного життя. Це дозволить уникнути конфліктів між подружжям, знизити відсоток розлучень в країні, поліпшити демографічну ситуацію. Діти з підліткового віку повинні вміти вибудовувати гармонійні і рівноправні відносини, вміти домовлятися, ділити домашні обов'язки, правильно закінчувати відносини, гідно переживати розрив. На жаль, цьому не навчають у школах і уроки "сім'їведення" введені тільки на факультативній основі.

Можна, звичайно, покладатися на удачу, але краще вчасно і доступно пояснити дитині моральні основи сімейного життя.

Книги, які допоможуть усвідомити і вирішити деякі проблеми в цій сфері:

 1. "Карта любові", Джон Готтман. В основі книги лежить дослідження психотерапевта Готтмана 1999 року. Різні сімейні пари проходили тестування під наглядом фахівців. На основі їх міміки, жестів і почуттів автор сформулював основні принципи щасливого шлюбу. Про них і розповідається в книзі.
 2. "Чому ми любимо: Природа і хімія романтичної любові", Хелен Фішер. Книга буде корисна тим, хто хоче поглянути на любов з біохімічної сторони. Автор розповідає про те, що відбувається з людиною, коли він закохується.
 3. "Як жити в парі і залишатися вільними", Тіна Тессіна, Райлі К. Сміт. Це те, чого точно не вчать в школі. Автори цього посібника допоможуть зрозуміти, як жити разом з іншою людиною, не жертвуючи собою і уникаючи конфліктів. Описані авторами стратегії поведінки допомагають долати багато проблем у відносинах.

Статеве виховання

Багато розвинених країн світу ввели уроки з сексуального виховання в обов'язкову шкільну програму. У Україні справа йде трохи інакше. Уроків про сексуальну освіту досі немає, цьому не вчать в школі.

Для батьків такі розмови - непросте завдання.

Багато з них вважають, що в дитині потрібно виховувати моральність, а говорити про засоби контрацепції, безпеки і задоволенні – непристойно.

Щоб підлітки не черпали знання з сумнівних джерел в інтернеті, або не шукали відповіді серед своїх однолітків, психологи рекомендують не тільки розмовляти з дитиною про сексуальні стосунки, а й разом читати відповідну літературу. Наприклад, книгу рок-музиканта Ді Снайдера "Курс виживання для підлітків" або подивитися відеоролик "Згода. Просто, як чай".

Статевим вихованням можна назвати будь-яку програму, в рамках якої розповідають про інтимне життя - фізіології, психології відносин, ролях чоловіки і жінки і багатьох інших аспектах.

Ці знання необхідні людям різного віку - школярам і підліткам розповідають про приватність, ідеї згоди і відмови, а дорослих вчать контактувати з партнерами і заповнювати проблеми в знаннях, недоотриманих в дитинстві і юності.

Перша в світі система статевого виховання з'явилася в результаті боротьби з венеричними захворюваннями і небажаними вагітностями. Швеція - одна з перших країн, яка ввела цю систему.

Відомі в 30-х роках соціологи Гуннар і Альва Мюрдаль довели, що статеве просвітництво потрібно проводити для малозабезпечених сімей, щоб поліпшити якість їхнього життя. Як правило, в таких сім'ях було дуже багато дітей, а батьки не знали, як правильно планувати сім'ю.

Якби на спеціальних уроках в школі дітям структуровано розповідали про принципи згоди, межі, статевої недоторканності, а також інфекціях, контрацепції та вагітності, можна було б уникнути багатьох проблем – збільшеного числа абортів і незапланованих вагітностей, а також епідемії ВІЛ.

Однак цьому не вчать в школі, і вся відповідальність лягає на плечі батьків. У цьому випадку допоможуть книги:

 1. "Енциклопедія сексуального життя для дітей 7-9 років. Фізіологія і психологія", Крістіан Верду, Жан Коен, Жаклін Кантан, Жильбер Торджман. У книзі розповідається про фізіологічні подробиці зачаття і пологів, а також надана соціальна інформація про життя і роль сім'ї.
 2. "Від пелюшок до перших побачень. Що потрібно знати батькам про сексуальне виховання своїх дітей", Дебра Хаффнер. У книзі розповідається те, чого ніколи не навчать в школі. Автор дає відповіді на складні питання сексуального виховання дітей і підлітків. Буде корисна багатьом батькам.
 3. "Як я з'явився на світ", Катерина Януш, Мерві Ліндман. Оповідання в книзі ведеться від першої особи. Читач, слідуючи за головним героєм, дізнається про те, як батьки створюють сім'ю, дитина з'являється в животі у мами і народжується на світ.

Фінансова грамотність

Аналітичний центр НАФІ опублікував на своєму сайті дані, з яких стало ясно, що тільки 12% вважають себе фінансово грамотними, а частка сімей, в яких прийнято вести облік витрат і доходів, становить лише 42%.

Більше половини опитаних поняття не мають, які конкретно послуги може надавати банк, як правильно брати кредит, оплачувати комісію, здійснювати обов'язкові платежі і т.д. Причиною цьому служить відсутність уроків фінансової грамотності в школах.

Батьки, які замислюються, чому в школі не вчать заробляти гроші, повинні вирішувати цю проблему своїми силами: залучати дітей до планування сімейного бюджету, обговорювати, на чому і як можна заощадити, розповідати, навіщо платити податки.

Якщо дорослим зробити це важко, можна прочитати разом з дитиною книгу про управління особистими фінансами, наприклад, «найбагатша людина в Вавилоні» Джорджа Клейсона.

Якби дітям розповідали про те, як правильно вести сімейний бюджет і облік накопичень, інвестувати і економити грошові кошти, вибирати банки, це було б корисно кожному протягом усього життєвого шляху.

Наприклад, в школах Німеччини навчають дітей вести домашню бухгалтерію, що прищеплює відповідальне ставлення до грошей.

Школа не навчить бути багатим. Тому в більшості випадків людині доводиться самостійно вирішувати фінансові проблеми. Допоможуть в цьому наступні підручники:

 1. "Фінансова грамотність (у двох частинах)", Сергій Федін. Книга для дітей початкових класів. Перша частина присвячена видам грошей та історії їх появи, а друга – сімейному бюджету. Дитина дізнається звідки в родині з'являються гроші, а також як навчитися збирати і відкладати.
 2. "Багатий тато, бідний тато для підлітків", Роберт Кійосакі. Після випуску книги "Багатий тато" для дорослих автор написав варіант для більш молодшого віку. У ній Кійосакі пояснює, чому ми залежимо від роботи, як приймати фінансові рішення і ставити чіткі цілі на майбутнє.
 3. "Думай і багатій", 3. Н. Хілл. У книзі зібрані історії відомих людей-мільйонерів, які вірили в свою ідею, ставили правильні цілі і йшли до них, незважаючи на нерозуміння інших людей. Книга для дорослого читача допоможе навчитися працювати над собою і управляти фінансами.

Комп'ютерна грамотність та програмування

Згідно зі статтею опублікованою BBC, до 2030 року роботи займуть 800 мільйонів робочих місць. З'явиться величезна кількість нових професій, пов'язаних з програмуванням.

Вже зараз до цього необхідно готувати майбутнє покоління, вводити уроки робототехніки на постійній основі. Це те, що не проходять в школі, тому поки можна записати підлітка на відповідні курси.

Звичайно, в школі вивчають такий предмет як інформатика, але багато, що на ній викладають, вже неактуально.

Далеко не всім стане в нагоді в житті така дисципліна, але якісь початкові навички будуть корисні кожному.

Отримати такі навички допоможуть наступні підручники, призначені для дітей і підлітків, але підходять і дорослим людям, які хочуть навчитися новому:

 1. "Програмування для дітей. Ілюстроване керівництво з мов Scratch і Python", Керол Вордерман, Джон Вудкок. Книга допоможе зрозуміти, що таке алгоритми, як створюються Програми, а також швидко побачити перші результати роботи. У підручнику розповідається про дві мови-Scratch і Python.
 2. "Як створити сайт", Нейт Купер і Кім Джі. Школа не готує до майбутнього, а майбутнє – за новими технологіями та інтернетом. Книга розповідає про базові HTML-теги, налаштування та підключення СЅЅ, роботу з WordPress, підбір хостингу та створення власного сайту.
 3. "Програмування для дітей. Від основ до створення роботів", Ігор і Вероніка Вороніни. Автори книги впевнені, що винахідником може стати абсолютно будь-хто. Вони пишуть про те, як створюються електронні пристрої і роботи, і як ними управляти.

Тайм-менеджмент

Дуже важливо виробляти в собі внутрішню дисципліну і самоконтроль, саме те, чого не вчать в школі.

У дитячому віці людина не так часто стикається з такою проблемою, як брак часу, але все змінюється, коли настає пора здавати іспити.

Крім того, чим раніше людина навчиться грамотно організовувати час, тим більш спокійно і ефективно пройдуть його шкільні та студентські роки. Також знання про тайм-менеджменті знадобляться дорослій людині, коли він почне працювати.

Школа не готує учнів до роботи і не розповідає про те, як правильно організувати робочий процес. Тому пояснювати такі речі повинні батьки.

Кілька простих правил допоможуть заповнити цю прогалину:

 1. Навчіть дитину складати план. Це потрібно для того, щоб він знав, які справи заплановані на наступний день або тиждень. Складати такий розклад можна, наприклад, в неділю.
 2. Правильно мотивуйте. Покажіть дитині, що складання плану – важливе завдання і для вас, ставте галочку за виконане завдання і нагороджуйте дитину будь-якими приємностями.
 3. Визначайте пріоритети. Розкажіть дитині, що є кілька типів завдань – деякі вимагають особливої уваги, а деякі виконуються легко і невимушено.
 4. Допомагайте з "жабами". Жаби в тайм-менеджменті - це неприємні справи, які відкладаються на самий останній момент. Допоможіть йому виконати такі справи і поясніть, що в них немає нічого страшного.
 5. Діліть складні завдання. Допоможіть навчається розділити одну складну задачу на кілька простих, з якими дитина зможе впоратися легко і швидко.
 6. Не забувайте про відпочинок. Перерви необхідно влаштовувати кожні 25 хвилин, навіть якщо дитина не відчуває втоми. Не забувайте про відпочинок і здоровий сон – без цього навчання буде непродуктивною.

Корисна література, присвячена тайм-менеджменту: "Тайм-менеджмент для дітей. Книга просунутих батьків " автора Лукашенка Маріанни. Допоможе донести до дітей ідеї тайм-менеджменту, а також навчити їх (і навчитися самому) основним методикам управління часом.

Книга, призначена для дітей – "Як привести справи в порядок-в школі і не тільки" авторів Девіда Аллена, Вільямса і Уолласа. У ній розповідається про ту ж методику управління часом і підвищення особистої ефективності, але з прицілом на шкільний вік.

Спорт і самооборона

Чому не навчають в школах, так це любити спорт. Хороші оцінки ставлять за виконання нормативів. Має значення тільки кількість сантиметрів або кілометрів. Скільки учень пробіг, на яку відстань стрибнув, скільки зробив стрибків або віджимань. Учні бігають по полю і беруть участь в командних видах спорту, які терпіти не можуть.

Такий підхід здатний вбити інтерес до фізичних вправ на довгі роки. Однак завдяки спорту можна отримувати задоволення, а вписуватися в нормативи зовсім не обов'язково.

Не тільки до спорту слід прищеплювати любов, а й навчити самообороні – добре, якщо ці навички, яким не вчать в школі, не знадобляться, але іноді життя складається інакше.

Такі уроки можна проводити в рамках фізичної культури - кілька занять буде цілком достатньо, щоб відчувати себе впевненіше. Таких уроків в школах немає, тому слід займатися цим самостійно. Зробити це можна декількома способами:

 • Віддати дитину в гурток, присвячений його улюбленому виду спорту;
 • Показати на своєму батьківському прикладі, як потрібно ставитися до спорту - брати дитину на пробіжки, грати з ним в м'яч на свіжому повітрі;
 • Віддати дитину в спеціальний гурток або заняття по самообороні;
 • Підтримувати і хвалити дитину за вдало виконану вправу, цілеспрямованість і завзятість;
 • Купити дитині книгу про його улюбленому спорті або спорті в цілому (наприклад "Спорт. Енциклопедія для дітей", автор: Аксьонова).

Маркетинг, бізнес, самопросування

В Україні дуже багато підприємливих підлітків. Згідно зі статистичними даними, наймолодшому підприємцю виповнилося всього 14 років.

У країні налічується близько 400 неповнолітніх бізнесменів. Молоді люди не тільки цікавляться бізнесом, а й домагаються в певних сферах високих успіхів.

Поки школа не навчить бути багатим, потрібно намагатися самостійно отримувати знання з книг і записуватися на всілякі курси, які ведуть відомі маркетологи і бізнесмени.

Уміння обходитися без технологій

Залежність підлітків від гаджетів дуже велика. Дані статистики говорять, що 77% старшокласників не уявляють свого життя без гаджетів, а близько 65% дітей проводять весь свій вільний час в соціальних мережах. Життя втрачає фарби, коли у цифрового друга сідає батарея.

Щоб навчити своїх дітей з легкістю долати труднощі, виростити всебічно розвиненими особистостями, необхідно розвивати їх пам'ять і увагу. Замість того щоб скористатися пошуковою системою, запропонуйте їм самостійно прокласти шлях до місця призначення, покладаючись на компас, підтримку сторонніх людей або навіть звичайну карту.

Так як це те, до чого не готує школа, спочатку буде нелегко і незвично, зате підлітки отримають безцінний життєвий досвід.

Базові знання про психологію

Кожній людині необхідні базові уявлення про психологічну науку. Вся справа в тому, що ми «істоти соціальні», змушені перебувати в суспільстві і час від часу розуміти, чому та чи інша людина поводиться певним чином.

Також важливо прислухатися до своїх внутрішніх відчуттів. Депресії, БАР і інші проблеми-далеко не рідкість. Заповнити цю прогалину допоможуть такі книги - "Цікава психологія", автор К.Платонов, "Азбука емоцій" Наталії Кедрової і "Сила розуму для дітей" Джона Кехо. Важливо пам'ятати, що будь-якому з нас може знадобитися допомога і звертатися до психолога - це не соромно і не страшно.

Уміння розбиратися в їжі

З усіх боків твердять про важливість здорового харчування, багатьом відома приказка: «Ми є те, що ми їмо». Людей, які страждають зайвою вагою, з кожним роком стає все більше.

В Україні кількість повних людей становить 57%.

Країна посідає п'яте місце за ожирінням серед інших держав. Це дуже тривожний показник.

Ось те, чого не навчать вас в школі: вміти не тільки тамувати голод, але вибирати правильні продукти, які в майбутньому можуть вплинути на здоров'я і свідомість, позбавити від багатьох хвороб.

Збираючись в магазин, беріть з собою дітей, пояснюйте, чому свіжоприготовані страви корисніше фаст-фуду або напівфабрикатів. Не бійтеся готувати разом, експериментувати в приготуванні нових страв.

В майбутньому підліток не тільки зуміє подбати про своє здоров'я, але і стане більш незалежним і впевненим у собі. Також не зайвим буде прочитати додаткову літературу, наприклад, книгу Кетрін Прайс під назвою «Вітамінія». А лікарі-дієтологи рекомендують пройти онлайн школу правильного харчування.

Знання законів

Часом знання своїх прав і обов'язків може істотно вплинути на деякі події в житті, допоможе уникнути негативних наслідків. Також всім відомий факт, що незнання законів не звільняє від відповідальності.

Важливо познайомити дітей з основами законодавства, навчити розрізняти види правопорушень, допомогти їм усвідомити, що ніхто не має права порушувати їх права і т. д.

Вміння надавати першу медичну допомогу

На уроках ОБЖ побіжно згадується про те, як надати першу допомогу потерпілому. Однак через відсутність практики цей безцінний навик швидко забувається. Найчастіше не тільки школярі, а й дорослі просто не знають, як потрібно діяти в екстреній ситуації, щоб врятувати іншій людині життя.

Батьки і вчителі зобов'язані виховувати в дітях такі почуття як співчуття, доброту, увагу і турботу до інших людей.

Дуже важливо навчити дітей основним правилам штучного дихання, розповісти, як накладати джгут, як діяти при опіках, укусах комах, отруєннях.

Цим навичкам можна навчитися всього за кілька днів, пройшовши онлайн-курси першої допомоги від Червоного Хреста. Наприкінці навчання учасникам видаються спеціальні сертифікати міжнародного зразка.

Вміння приймати рішення і нести відповідальність за них

Практично кожен другий дорослий ловить себе на думці, що не вміє приймати рішення. Але ж вони можуть виявитися доленосними і в одну мить кардинально змінити життя на краще. Просто нас не вчать цьому в школі, а будь-яка ініціатива з боку дитини часто знищується на корені.

Батьки вважають, що дітям не можна давати повну свободу дій, частково це правильно. Відомий психолог Альфі Кон стверджує, що школярам необхідно надавати право на прийняття рішень, але робити це потрібно поступово, враховуючи їх вік, ступінь зрілості і досвід. У своїй книзі "Виховання серцем" він робить акцент на тому, що діти вчаться приймати правильні рішення, коли приймають рішення, а не слідують вказівкам.

У цій книзі пропонується кілька принципів, які допоможуть навчити дитину самостійно робити вибір, без тиску і скандалів, тільки лише покладаючись на поради батьків.

Систематизація діяльності

Тільки порядок виконання дій дасть позитивний результат. Не можна покладатися на вираз «Війна план покаже», хаотичність ніколи не призведе ні до чого хорошого. Щоб досягти успіху в будь-якій справі, не потерпіти катастрофу, потрібно заздалегідь продумувати план і не відштовхуватися від ситуації. Цей навик необхідно виробляти, йому не можна навчитися на якомусь одному уроці.

Відомий психолог з Великобританії Тоні Бьюзен вперше заговорив про інтелект-картах. На сьогоднішній день-це популярний аналітичний інструмент, який застосовується для досягнення поставлених завдань.

Основи театральної майстерності

Філософ і письменник А.І. Герцен колись сказав: «Театр-вища інстанція для вирішення життєвих питань».

Сила впливу театру дуже велика, особливо в підлітковому та юнацькому віці. Якщо є така можливість, краще записати дитину в театральну студію.

Це допоможе придбати корисні навички, навчитися спілкуватися в колективі, розвинути почуття гумору, поліпшити якість мови, знайти самого себе і своє покликання. Також існують онлайн-курси акторської майстерності, які допоможуть позбутися від багатьох проблем і комплексів.

Уміння не боятися бюрократії

Часом стає страшно від усього того, що пов'язано з бюрократією. Всі ці договори і квитанції, показання лічильника і анкети на закордонний паспорт. 

Всьому цьому доводиться вчитися самостійно і вже, на жаль, в дорослому віці. Досвід приходить шляхом проб і помилок.

Добре, якщо є можливість підготуватися до реалій життя заздалегідь. Потрібно вчити дитину самостійності, детально відповідати на його питання, показувати йому, як потрібно заповнювати документи і т. д.

Уміння розділяти своє і чуже

Йдеться про психологічні межі, які не кожному вдається розпізнавати і дотримуватися. Часто можна побачити, як дитина, що сидить за шкільною партою, розрахованою на двох учнів, залазить на половину свого сусіда, розкладає по всій площині свої підручники і зошити.

В майбутньому він буде схильний безцеремонно перебивати співрозмовників, ставити на перше місце тільки свої бажання, постійно міняти захоплення.

Щоб уникнути цих неприємностей, психологи рекомендують навчити дитину відчувати своє тіло, керувати ним, наприклад, запропонувати виконати вправи на збереження балансу, не зайвим буде і нейройога.

Уміння грамотно писати тексти

Дивно, але провчившись 11 років в школі, освоївши правила мови, більшість з нас не може грамотно висловити свої думки на папері. У реченнях відсутні логічні переходи, дуже багато сполучників, зайвих, беззмістовних слів.

Також, існує помилкова думка, що чим довше речення, тим серйозніше стає і сам текст.

Вся причина в тому, що в школі не були закладені певні навички. Але ж за тим, як ми пишемо, про нас судять колеги, клієнти, керівництво, партнери і т. д.

Правила ділової етики

Правила переслідують нас як у повсякденному, так і в діловому середовищі. Існує крилатий вислів: "Якщо не знаєте, як вчинити, поступайте за етикетом". Недотримання ж певних склепінь законів може поставити в незручне становище.

Без цих навичок неможливо вміло вести свій бізнес, вибудовувати ділові відносини, брати участь в переговорах з партнерами. Щоб захистити себе від неприємностей, краще заздалегідь озброїтися. Можна прочитати такі книги - "Діловий етикет. Чому потрібно поводитися так, а не інакше" Єлизавети Баженової, "Бездоганна ділова угода" Джуд Деверо.

Вміння подорожувати з мінімальними витратами

Для того щоб подорожувати не потрібно витрачати багато грошей, так вважають досвідчені мандрівники. Важливо вміти шукати потрібну інформацію і активно користуватися нею. Можна почитати поради досвідчених тревел-блогерів.

Більшість з них рекомендують подорожувати самостійно, а не користуватися послугами турагентств. Спираючись на свої бажання можна прокласти відповідний маршрут, вибрати один з найдешевших варіантів перельоту, забронювати номер за оптимальною ціною.

Буде не зайвим звернути увагу на такий сайт – Iknow.travel.

Існують і захоплюючі книги, в яких автори діляться своїми секретами. Наприклад, Федір Конюхов "Мої подорожі", Ілля Варламов "Подорожні замітки", Анна Шарлай "Стильна подорож без нічого".

Уміння задавати питання

На перший погляд, це вміння може здатися абсолютно несуттєвим. Але, якщо копнути глибше, з вини людини, яка не вміє задавати питання, може навіть статися нещасний випадок.

Діти приходять в школу маленькими "чомучками", але на свої питання часто стикаються з грубими відмовами і незадовільними оцінками в щоденнику. Дитина звикає мовчати, в дорослому житті поводиться також.

Наприклад, працівнику, який отримує інструктаж з техніки безпеки, не все зрозуміло, але він за звичкою мовчить і в результаті травмується.

Важливо не карати і не ображати учнів за питання, а навпаки заохочувати їх. Можна скористатися можливістю і записатися на дистанційний курс «Мистецтво ставити питання або секрет успішної взаємодії», його розробила педагог-психолог Тетяна Ушакова.

Вміння відстоювати свою позицію і правоту

Задумайтеся, як часто ви чули, що вчитель завжди правий, а якщо він не правий, то потрібно дивитися перший пункт. Ніхто не сперечається, що думка дорослих потрібно враховувати, але і від свого відмовлятися не можна.

Людині, яка не вміє відстоювати свою правоту можна вселити, що завгодно і він буде цьому вірити. У дорослому житті - це величезний недолік. Наприклад, працівника не тільки не будуть поважати, як особистість, але і можуть спихати на нього всі обов'язки, навіть ті, до яких він не має ніякого відношення.

Дитину потрібно вчити відстоювати свої права, звичайно, це не завжди просто, але така важлива якість допоможе зробити його життя щасливим.

Уміння отримувати задоволення від самотності

Багато дорослих, не кажучи вже про школярів, дуже боятися самотності. Але такий період може трапитися в житті будь-якої людини, головне - отримати з цього вигоду.

Так, психолог і письменник Тайлер Терворен, засновник сайту Riscology.co, вчить інших, як стати абсолютно щасливою людиною, незважаючи на самотність.

В одній зі своїх статей він опублікував 13 правил, якими радить користуватися кожному, хто залишається один на один з собою. З них стає зрозуміло, як важливо цінувати кожну мить, вчитися говорити з собою, уникати безглуздого споживання і багато іншої корисної інформації.

Поняття "Цифрові права"

Щоб розібратися в цьому і вміло апелювати такими поняттями, як "блокчейн", "токени", "криптовалюта" рекомендується пройти навчання на сайті Лекторіум.

Приєднається до лекцій можна в будь-яку хвилину. В кінці навчання кожен з учасників отримує сертифікат про проходження курсу.

Навички виживання

Розводити багаття, надавати першу допомогу, як поводитися під час надзвичайної ситуації – те, чого не навчать вас в школі, але що може стати в нагоді і навіть врятувати життя. Ці знання можуть бути корисними, навіть якщо ви не плануєте виїжджати з міста.

На уроках ОБЖ ми отримуємо кілька поверхневих знань, а багато вчителів і зовсім обходять деякі теми стороною. Батьки повинні взяти на себе відповідальність і навчити дитину основним навичкам, а також навчитися самим.

Прямий обов'язок кожного дорослого - навчити свою дитину основним правилам виживання в дикій місцевості. Добре, якщо вони йому ніколи не знадобляться, але життя дуже непередбачуване.

Кожна людина повинна вміти орієнтуватися на місцевості, надавати першу допомогу, знати, що робити при зустрічі з дикою твариною, як швидко розпалити вогонь, добути воду і їжу, які матеріали використовувати при спорудженні укриття.

Потрібно психологічно підготувати дитину до труднощів, показувати йому особистий приклад. Беар Гріллс - відомий ведучий телепередачі "Вижити за всяку ціну", написав книгу "Життя в дикій природі. Інструкція з виживання", в якій ділиться своїм солідним досвідом. Багато його корисні поради можна взяти собі на замітку.

Можливо, дитині буде цікава література по темі, наприклад «Енциклопедія виживання в лісі без комп'ютера і телефону» Кріса Окслейда. Книга, призначена для молодшого і середнього шкільного віку, містить безліч корисних порад і навичок, які допоможуть дізнатися багато нового про навколишній світ.

Кібербезпека

Виверти шахраїв з кожним роком стають все витонченішими. Тому дітей і підлітків необхідно вчити правилам користування банківськими картами, розповідати, як не зробити сумнівну покупку по інтернету, вміти розпізнавати схеми обману.

Це те, чого не навчать в школі, тому завдання дорослих донести до дітей, що персональні дані потрібно зберігати в таємниці і придумувати складні паролі для своїх акаунтів.

Також не варто вести відверті розмови з незнайомцями в Інтернеті, завантажувати додатки тільки з перевірених джерел.

Придумавши пароль, на цьому сайті – https://howsecureismypassword.net/ можна перевірити, скільки часу знадобиться шахраям для його злому.

Безкоштовні онлайн-курси для дітей та батьків

Під час стандартизованого шкільного навчання складно враховувати інтереси і бажання кожної дитини окремо.

coursera.org

Наприклад, онлайн-курси coursera.org допомагають заповнити прогалини і підготувати маленьку людину до дорослого життя:

 • "Вчимося вчитися. Як досягти успіху в школі, не витрачаючи весь час на навчання".

На цьому курсі пояснюється, як працює мозок. Фахівці розповідають, як використовувати його можливості, краще запам'ятовувати інформацію, готуватися до контрольних робіт і іспитів, а також вчать багато чому іншому, до чого не готує школа.

Методики курсу засновані на останніх дослідженнях мозку. Стане в нагоді не тільки школярам, а й батькам. Тривалість - від 5 годин.

 • "Основи пошуку справи життя".

Конфуцій говорив: "знайди собі справу до душі, і тобі не доведеться працювати ні дня у своєму житті".

Саме цьому навчить курс, що складається з двох частин. У першій викладачі навчать вирішувати проблеми, які зупиняють людей на шляху самореалізації, у другій розкажуть, що таке система цінностей, як визначити свої слабкі і сильні сторони, а також допоможуть знайти себе і улюблену справу. Тривалість - від 11 годин.

 • "Фізика в дослідах"

Під час вивчення фізики в школі учням надається багато теоретичної інформації, а проведенню дослідів віддається зовсім небагато часу. Крім того, у шкіл не завжди є гроші на необхідні для цього матеріали.

На курсі "Фізика в дослідах" чотири частини, які продемонструють, як працюють закони цієї науки. Механіка, електрика і магнетизм, коливання і молекулярна фізика, а також хвилі і оптика – тут є все, що буде цікаво дітям, які люблять фізику і хочуть більше дізнатися про навколишній світ. Тривалість - від 8 годин.

universarium.org

 • "Створи свій журнал".

В рамках курсу учні дізнаються про тенденції сучасної журналістики та особливості журналістики для дітей, зможуть освоїти ази роботи у видавничій справі та ЗМІ.

Курс можна проходити з друзями або батьками – по його завершенню кожен зможе стати автором рубрик або статей, редактором, верстальником, головним редактором або видавцем власного журналу. Тривалість - 23 лекції.

 • "Основи фінансової грамотності"

Слухач курсу дізнається про те, як правильно брати кредити, економити і накопичувати, а також інвестувати. Тривалість - 5 лекцій.

lektorium.tv

 • "Блокчейн і кріптовалюти".

Таке поняття як "Цифрові права" закріплені в Цивільному кодексі, а слова "криптовалюта", "блокчейн" і "токени" можна почути навіть на вулиці. Цей курс допоможе розібратися у всіх цих термінах. Це те, чого не навчать вас в школі.

Підійде для дорослих, студентів економічних і юридичних спеціальностей, а також старших школярів, які цікавляться цією темою. Курс безкоштовний, але частина матеріалів доступна після оплати. Тривалість - 30 лекцій.

stepik.org

 • "Вступ до молекулярної біології та біомедицини"

Матеріал курсу не орієнтований на підготовку до іспитів, його завдання – допомогти старшокласникам зрозуміти, чи цікава їм сфера молекулярної біології або біомедицини.

Школярі дізнаються про генетику, досягнення сучасної біотехнології та функціонування різних систем і організмів. Тривалість - 12 уроків, 1 година відео.

Висновок + відео

Життя ставить перед людьми зовсім не ті завдання, з якими вони звикли справлятися на шкільній лаві.

Раптово колишні учні розуміють, що знання алгебри, законів механіки, дат великих битв і біографії письменників не допомагають в ситуаціях, коли людині необхідно постояти за себе, взяти кредит, влаштуватися на хорошу роботу і навчитися розпоряджатися своїми грошима.

Школа не готує до реального життя, і це один з головних її мінусів. З багатьма проблемами дитина може впоратися самостійно, ще будучи школярем, деякі йому доводиться вирішувати в університеті, але і доросла людина може заповнити прогалини в освіті.

Головне - не боятися нових знань, адже це допоможе реалізувати себе і налагодити якість життя в цілому.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити