Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Стартап — що це таке: визначення та значення терміна, етапи розвитку Startup-проекту + ТОП-10 кращих ідей для стартапу з мінімальними вкладеннями

Останнє оновлення: Вівторок, 16 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

Стартап

Здрастуйте, шановні читачі ITstatti.in.ua! У цій статті ми хочемо розповісти, що таке стартап (Startup) простими словами, як створити його і де знайти джерела фінансування на створення та розвиток проектів.

Як часто ви чуєте у наш час слово стартап? А адже воно стало вже практично розмовною і зустрічається в повсякденному житті постійно. Одні називають стартапом виключно бізнес в інтернеті, інші вважають, що стартап – це взагалі будь-який бізнес-проект.

Якщо серед читачів є підприємці, новачки інвестори або хоча б фінансисти-теоретики, то ця публікація буде корисною до прочитання. Тому що мова піде про основних поняттях, пов'язаних з терміном «startup», історію його виникнення, етапи створення і розвитку стартап-проектів і джерелах їх фінансування.

Отже, з цієї статті ви дізнаєтесь:

 • Що таке стартап насправді — основні ознаки та особливості;
 • Як самостійно створити успішний стартап-проект;
 • Де і як знайти фінансування в startup-проекти;
 • Хто такий стартапер.

А стаття призначена для тих, хто про фінансові починаннях подібного виду знає тільки з чуток і хоче докопатися до істини.

 Що таке стартап

1. Що таке стартап - історія виникнення і визначення простими словами

У далекому 1939 році В Сполучених Штатах, недалеко від Сан-Франциско, який був центром у сфері розвитку нових технологій, випускники Стенфордського університету Девід Паккард і Вільям Хьюлетт, розробили ідею, випробували на практиці і назвали свій проект стартапом (від англійського startup – запускати, починати).

Сьогодні цей проект відомий як величезна компанія, що випускає комп'ютери, ноутбуки, оргтехніку і супутнє програмне забезпечення під логотипом HP, або Хьюлетт-Паккард.

Пізніше, в 90-ті роки, над визначенням терміна startup сперечалися багато фінансисти і підприємці, називаючи основною характерною рисою то короткий термін активної діяльності компанії, то обов'язковий швидке зростання, створення продукту або послуги в умовах високого ризику.

Класичним визначенням поняття стартап прийнято вважати те, яке сформулював успішний американський стартапер Стівен Бланк, а саме:

«Стартап – це тимчасова структура, яка спрямована на пошук і реалізацію масштабованої бізнес-ідеї».

Простіше кажучи, стартап – це новий фінансовий проект, мета якого — швидкий розвиток і отримання прибутку.

Але чи все так просто? Адже якщо спиратися на це коротке визначення, то кожну новостворену справу можна гордо назвати стартап-проектом.

Не дарма в розповіді про історію створення компанії Хьюлетт-Паккард згадувалися нові технології. Адже першим продуктом, випущеними НР, став звичайний генератор, де в якості резистора використовували просту лампу розкалювання.

Це нововведення (саме нововведення!) дозволило зробити роботу генератора більш стабільною, а заодно знизити його собівартість. Так проект став конкурентоспроможним і прибутковим.

Таким чином, основною характеристикою стартапів є використання в якості основи своєї діяльності якоїсь новітньої технології, ще ніким раніше не випробуваною.

Наприклад відкриття традиційного кафе – це звичайний бізнес-проект, а от якщо обслуговування в цьому кафе проводиться якимось новаторським способом, який ідейно обґрунтований і фінансово виправданий, то це стартап-проект.

Іншою помилковою думкою є переконання, що стартап – це обов'язково проект, створений в Інтернеті. Для такого твердження є, звичайно, свої підстави: зараз сфера інтернет-бізнесу настільки активно розвивається, що мало не всі нововведення пов'язані саме з всесвітньою мережею. Тому і більшість людей, не глибоко розбираються в тонкощах бізнесу і нових технологій, будь-який інтернет-проект називають заодно і стартапом.

Які ще відмінні характеристики стартапів існують?

 • Розробкою і розвитком продукту, послуги, ідеї, яку пропонує тільки що заснована молода фірма (для реалізації проекту необхідно створення юридичної особи), завжди займається команда однодумців.

У цій команді у кожного є свої обов'язки, але об'єднує віра в те, що результат загальної справи необхідний людям і зможе покращити життя в загальному.

Як би пафосно це не звучало, але практика показує, що лише ті стартап-проекти, які починалися саме з формування ось такий глобальної ідеї, змогли подолати всі труднощі росту і розвитку і перетворитися на довгостроковий прибутковий бізнес.

 • Стартап-проект, як і будь-яке інше починання, потребує грошових вливань.

Але так склалося, що стартапери – це майже завжди молоді люди, студенти і навіть школярі, які не мають достатньо коштів для розвитку свого проекту, так і завдання у них інша: вони повинні займатися розробкою ідеї, продукту, послуги, яку пропонують.

Тому важливою частиною роботи над проектом є пошук джерел фінансування. Причому чим далі рухається проект, тим більший обсяг фінансування йому потрібно. Про те, хто зазвичай фінансує такі проекти і де знайти ці джерела, буде детально розказано у продовженні статті.

Стартап – зовсім молодий проект, в основі якого лежить якась абсолютно нова ідея, не використана до цього ніким;

Проект може бути створений у будь-якій сфері життєдіяльності: медицина, торгівля, транспорт, послуги і так далі;

Для успішного розвитку стартап-проекту потрібна згуртована команда розробників і помічників, а також достатнє фінансування аж до тієї пори, коли проект не стане самоокупним і прибутковим.

стадії розвитку стартап-проектів

2. Ключові стадії розвитку стартап-проектів

Як і будь-який проект, стартап долає кілька основних етапів на шляху свого становлення.

Відразу варто обмовитися, що подібний поділ є приблизними і залежить від мети і спрямованості проекту, від сфери його діяльності та інших критеріїв, які будуть впливати на швидкість розвитку, і на кількість і рівень інвестицій в проект, і на результат діяльності компанії-початківця.

Подібне ділення засновано на розробці все того ж Стівена Бланка, автора книги «Чотири кроки до осяяння», де він описав модель поступового розвитку стартапу та дбайливе витрачання інвестиційних коштів. Пізніше ця модель лягла в основу філософії бережливого стартапу Еріка Рису.

Етап №1. Зародження стартапу (pre-seed, або передпосівної)

Це стадія появи ідеї. Тієї самої виключної ідеї, в основі якої лежить якийсь інноваційний продукт, послуга, технологія, здатна покращити і полегшити життя, змінити існуючий товар, посилити ефект від дії препарату і так далі, в залежності від сфери діяльності творця ідеї.

На цьому етапі формується команда однодумців, помічників, які вірять у результативність задуманого справи, розробляється приблизний план розвитку ідеї, розглядаються варіанти пошуку інвесторів, а також апробується прототип продукту, послуги, технології, якщо він вже створений.

Фінансування необхідно вже на цьому етапі, нехай навіть мінімальна. Найчастіше тут використовуються особисті кошти розробників, їх сімей та друзів.

При необхідності і можливості стартаперам є сенс звернутися в бізнес-інкубатор, де йому може бути надано офісне приміщення з підключеними комунікаціями та різні види послуг, від секретарських до юридичних та консультаційних.

Знайти інвестора на цьому етапі дуже важко, оскільки проект ще не має якихось досягнень, за якими можна судити про його ефективності.

Тим не менш намагатися варто, так як існують інвестиційні компанії, що спеціалізуються на вкладеннях в стартапи саме на ранніх стадіях розвитку.

Такі організації не володіють великим капіталом, але при цьому мають сильний аналітичний апарат, щоб провести експертизу і обчислити перспективність вкладення.

Етап №2. Становлення стартапу (seed, або посівної)

На посівній стадії розвитку стартапу вже існує робоча модель, створена злагоджена команда, де чітко розподілені функції кожного її члена, складений детальна стратегія просування проекту на ринок чи у середу, оформлено юридична особа, зроблені перші кроки в рекламі та пошуку інвесторів.

Завдання стартаперів на цій стадії – налагоджувати систему просування продукту і шукати джерела фінансування.

Так, саме ці складові мають більш важливе значення, ніж доведення самого продукту, послуги, технології до ідеалу.

Тому що залучення інвесторів – справа копітка, вимагає часу безпосередньо на пошук, переговори, прийняття рішення та укладання угоди. Іноді це може тривати місяць — два, а то й більше.

За цей час цілком можна довести до розуму продукт і навіть отримати якийсь прибуток, що напевно позитивно вплине на рішення інвестора вкласти свої гроші в таке перспективне починання.

Фінансування на цьому етапі вже більш серйозна, оскільки потрібно оплачувати роботу членів команди, оренду та утримання офісу, якщо він необхідний, накладні витрати.

Знаходження інвестора на цьому етапі – завдання теж не з простих. Вкладень потрібно більше, ніж на початковій стадії, і прибутку поки немає або вона не покриває поточні витрати. З іншого боку, і ризиків вже менше.

І ось тут ідеальним варіантом було б знайти бізнес-ангела, людини, який прорахує перспективність проекту і побажає вкласти в нього певну частину власних коштів.

Іншим джерелом фінансування в цей час є краудфандінг (народне фінансування) – отримання коштів від співтовариства людей, готових скластися грошима для надання допомоги, в даному випадку, у розвитку багатообіцяючого стартап-проекту.

Етап №3. Ранній розвиток проекту (Alpha-версія)

Стадія раннього розвитку характеризується наявністю діючої компанії, яка приносить прибуток, займає помітне місце на ринку або в іншій споживчому середовищі і має популярність серед користувачів продуктом.

Завданням стартаперів на цьому етапі стає остаточне формування продукту, послуги, технології, виправлення виявлених дефектів, неточностей, тобто доведення його до ідеального стану.

Одночасно з цим триває просування товару на ринку, масивна реклама з метою збільшення доходу або розширення кола.

Необхідність у додатковому фінансуванні все ще зберігається, оскільки витрати на утримання компанії і здійснення маркетингових планів ростуть, а прибуток хоч і є, але не покриває всіх витрат.

Для залучення інвесторів стадія раннього розвитку – золотий час: вони самі знаходять стартапи на такому етапі становлення. Це і зрозуміло, адже вже видно і ефективність самої ідеї, і прибутковість компанії, і інші характеристики, що вказують на перспективність подальшого співробітництва.

Тут можна підключати інвестиційні венчурні фонди і бізнес-акселератори – організації, що спеціалізуються на професійній допомоги розвиненим стартапам, готовим перерости у великий бізнес.

Етап №4. Розширення стартапу (закрита Вeta-версія)

Розширення – це стадія, коли компанія має завершений функціональний продукт, що приносить постійний прибуток. Маркетингова стратегія на цьому етапі відпрацьована до дрібниць, і компанія готова до масштабування, тобто збільшення обсягів продажу, розповсюдження в суміжних сферах діяльності або залучення масового кола споживачів.

На стадії розширення укладаються контракти на реалізацію товару, послуги, технології, відкриваються нові магазини, збільшується кількість і якість реклами для залучення користувачів в інтернеті.

Важливим завданням у цей час фахівці вважають правильне побудова як самої компанії, так і її відносин з інвесторами. Що мається на увазі? Власники компанії повинні визначитися з її майбутнім і у відповідності з цим розподілити частки між собою і оформити відносини з інвесторами юридично.

Якщо засновники припускають розвивати бізнес, особливо коли один з них одночасно є і розробником продукту, то логічніше спрямувати зусилля на отримання високих прибутків.

Крім того, бажано обмежити кількість інвестицій венчурних фондів і робити ставки на партнерів по бізнесу.

Якщо ж компанію передбачається продати або проект може відмінно функціонувати без безпосередньої участі засновника, то робота повинна бути спрямована на пошук відповідного інвестора, якому захочеться придбати контрольний пакет акцій за подібною ціною.

Зберігши невелику частку, стартапер отримує можливість зайнятися іншими проектами.

Етап №5. Зрілість проекту (відкрита Бета-версія)

В принципі, етап зрілості говорить про те, що стартап-проект перетворився на серйозний бізнес, коли компанія займає на ринку лідируюче або близьке до нього місце, має високу окупність, штат компанії становить команда висококваліфікованих фахівців, і їх робота налагоджена.

Найчастіше на цьому етапі компанія починає випуск акцій, які приносять дохід її засновникам.

В інших випадках компанію продають як готовий бізнес.

Безсумнівно, що в розвитку кожного окремого проекту може бути різна кількість етапів. Це залежить від мети, поставленої розробником стартапу, сфери діяльності і загальної стратегії розвитку компанії. І тільки один пункт залишається обов'язковим для будь-якого стартап-проекту: кожному з них необхідний інвестор!

Про основні джерела фінансування буде розказано в наступній частині статті.

Пропонуємо вивчити таблицю, де описано що необхідно для кожного етапу розвитку стартапу, а також де і яке потрібно фінансування:

 

Етап Що є? Що необхідно? Фінансування
 Зародження (передпосівної/pre-seed)  Сформульована ідея, розробники, команда однодумців. Складання плану розвитку, тестування продукту, пошук інвесторів. Мінімальний рівень використання особистих фінансів, залучення родини, друзів; бізнес-інкубатор.
 Становлення (посівний/seed)  Робоча версія (прототип) продукту, діюча команда, детальний маркетинговий план розвитку. Впровадження продукту на ринок/залучення користувачів, реклама, пошук великих інвесторів. Середній рівень, сторонні інвестори, бізнес-ангели, краудфандінг.
 Ранній розвиток (А-версія) Діюча компанія, прибуток, помітне місце на ринку/популярність серед користувачів. Доробка робочої версії, виправлення дефектів, просування продукту на ринок. Високий рівень: венчурні фонди, інвестиційні компанії, приватні інвестори, бізнес-акселератор.
 Розширення (закрита В-версія) Закінчений функціональний продукт, стабільний прибуток, серйозний менеджмент, реклама. Укладення довгострокових договорів з партнерами, розширення мережі, збільшення кількості користувачів. Розподіл часток між засновниками і інвесторами, пошук великого інвестора.
 Зрілість (відкрита В-версія) Лідируюче місце на ринку, налагоджена робота, висока рентабельність. Випуск акцій, пошук покупця готового бізнесу. Повна самоокупність компанії.

Як залучати інвестиції в стартап

3. Як залучати інвестиції в стартап — ТОП-7 джерел фінансування для Startup-проекту

Як часто в житті трапляється ситуація, коли «ідея є, а грошей немає»! І найчастіше це відбувається саме зі стартап-проектів, які, як вже згадувалося вище, створюються молодими людьми, що не мають достатніх коштів для фінансування свого проекту.

На щастя, також часто трапляється навпаки: «гроші є, а ідеї немає». Завжди є люди, які самі придумати ідею не можуть, але зате володіють даром розпізнавати перспективні проекти, вміють їх розвивати і не бояться вкладати в них гроші.

Мова йде про інвесторів та інвестиційних організаціях, що спеціалізуються на вкладанні коштів в стартапи.

Але насправді, джерел фінансування набагато більше. Кожен з них має свої відмітні риси і можливості на якомусь одному або двох етапах розвитку проекту.

Цей розділ статті присвячено детальному аналізу 7 (семи) основних видів, або джерел фінансування стартап-проектів.

1) Особисті заощадження стартаперів

Використовуються на етапах зародження і становлення, коли ідея продукту, послуги, технології, а також бізнес-план самого стартапу знаходяться на стадії розробки, і пропонувати стороннім інвесторам поки просто нічого. До речі, як скласти бізнес-план ми розповідали у минулому випуску.

До того ж часто творець ідеї не хоче ділитися всіма деталями й тонкощами розроблюваної ним моделі зі страху втратити авторство і контроль над розвитком проекту.

Залучення сторонніх інвестицій в цьому випадку неможливо, крім тих, які готові зробити друзі і найближчі родичі.

2) Кошти родичів і друзів

Використовуються на перших етапах становлення проекту, коли витрати вже є, а прибутку ще немає. У цей момент друзі та родичі можуть виступати не тільки в якості фінансових помічників, але і як перші користувачі продуктом або послугою.

До речі, аналітики стверджують, що дане джерело інвестування стартапів в Україні є дуже поширеним і займає друге місце за обсягом вкладених коштів.

3) Краудфандінг

Так зване " народне фінансування може бути використане стартапером на початкових етапах розвитку проекту.

Що таке краудфандінг? Це добровільний збір коштів, та не тільки матеріальних, на проведення заходів або створення об'єктів і цінностей соціальної, суспільної, політичної, культурної, наукової спрямованості.

Краудфандінг проводиться найчастіше через інтернет, і для нього характерні чітка постановка мети, оголошення необхідної суми, складання кошторису, або калькуляція витрат, і обов'язково відкрите інформування учасників збору.

Даний вид фінансування популярний на Заході з 2000 року. Інтернет-платформи (kickstarter.com в Європі та США), через які можна заявити про свій проект і попросити фінансову допомогу, обов'язково запропонують організаторам заснувати нагороду для учасників.

Участь у зборі винагороджується 3 (трьома) способами:

 1. Подарунки або призи;
 2. Отримання невеликої частки в бізнес-проекті, на який збираються гроші;
 3. Одержання частки від майбутніх прибутків чи повернення інвестицій.

Хто в основному користується збором коштів через краудфандінг?

Найчастіше, звичайно, збираються гроші на створення музичних альбомів, кінозйомку, книговидання, соціальні та благодійні проекти.

Але ось, наприклад, в 2008 році відомий всім Барак Обама зібрав тільки на перший етап своєї передвиборної кампанії допомогою краудфандінга більше 250 000 $.

4) Кредит

Як вже згадувалося вище, кредит – один з найбільш небажаних видів фінансування нового проекту.

Пояснюється це цілком зрозумілими причинами, а саме: стартап – підприємство з високими ризиками, які найчастіше складно прорахувати, також важко визначити рівень прибутковості проекту.

Тому брати кредит на розвиток такого бізнесу логічніше на більш пізніх стадіях, коли ці ризики вже знизилися, а прибутковість підвищилася.

5) Бізнес-ангел (застаріле «меценат»)

Так називають незалежних вкладників, які інвестують власні кошти на самих ранніх етапах розвитку стартапу і на цій підставі іноді беруть участь в управлінні проектом.

Взагалі, бізнес-ангел – мрія кожного стартаперів. Крім грошей, вони володіють ще і професійним досвідом у сфері маркетингу і фінансів, і в силу своєї зацікавленості в успіху проекту можуть надати професійну допомогу на стадіях становлення і раннього розвитку.

Але треба віддавати собі звіт в тому, що залучення бізнес-ангела на перших, найбільш високоризикованих стадіях розвитку проекту потребує передачі великої частки бізнесу в його володіння.

Якщо кінцевою метою стартаперів є як раз продаж готового бізнесу, то проблеми не виникне. А от у випадку якщо стартапер передбачає займатися своїм підприємством і далі, то відносини з бізнес-ангелом і частка його участі в підприємстві повинні бути юридично оформлені ще в самому початку співпраці.

Більш детально про інвестиції в бізнес, які способи вкладення існують, ми писали в окремій статті.

6) Держава

Як правило, замислюючись про пошук джерела фінансування свого проекту, підприємець в останню чергу згадує про державу і про ту підтримку, яку вона може надати в розвитку його бізнесу.

Звичайно, для цього є підстави: держава, на жаль, не шанує малих підприємців та стартаперів своєю увагою, і щоб отримати від нього матеріальну допомогу, потрібно докласти чимало зусиль.

Але адже саме для цього на самому початку і формується команда, в якій кожен займається своєю справою: хтось розробляє продукт, хтось займається рекламою і дослідженням ринку, а хтось стурбований оформленням юридичної сторони справи і питаннями пошуку фінансової підтримки. Тому не потрібно відмовлятися від можливості отримати належну за законом субсидію.

Отже, що може запропонувати держава в якості допомоги молодому бізнес-проекту?

 • по-перше, кожен громадянин україни має право на безоплатну субсидію для створення та розвитку власної справи. Безсумнівно, що для отримання субсидії потрібно надати велику кількість документів, а після отримання грошей – звітів по їх використанню. Але якщо ви підходите до справи серйозно і вірите в результат, то всі ці питання цілком вирішувані;
 • по-друге, кожний регіон країни розробляє свої програми, або гранти, допомоги малому і середньому бізнесу, в тому числі і конкретно стартапам, особливо якщо направлення проекту відповідає потребам місцевих жителів.

7) Венчурний фонд

Венчурний (від англійської, venture – ризикована справа), тобто такі фонди спеціалізуються на інвестиціях в високо ризиковані проекти, якими і є стартапи.

Венчурні фонди інвестують гроші своїх вкладників і партнерів. Але, враховуючи ризики цих інвестицій, натомість висувають часто дуже невигідні для стартаперів умови.

Залучення венчурного фонду може допомогти розвитку стартапу на стадіях розширення і зрілості, коли вкладень потрібно багато, але вже є прибуток і ризики для інвесторів помітно знизилися.

В такому випадку можна домовитися про умови, які задовольнять і керівників фонду, засновників і стартап-проекту.

Існують як мінімум 7 джерел фінансування стартап-проектів. Кожне з цих джерел має свої нюанси і застосовний тільки на певних стадіях розвитку стартапу.

Оптимальними за обсягом вкладених коштів є бізнес-ангели і венчурні фонди. При укладенні договору з ними потрібно уважне складання юридичного контракту.

Як створити стартап

4. Як створити стартап — ТОП-5 кращих порад для новачків

Що робити активній людині, у якого немає ні великих грошей, ні хорошої ідеї, а енергія, досвід і знання вимагають виходу?

Практики (експерти) стверджують, що, навіть якщо людина не володіє природним даром народжувати ідеї на кожному кроці, то цю здатність можна в собі виховати, натренувати.

І на насправді, існує навіть спеціальна теорія вирішення дослідницьких завдань, скорочено ТРИЗ, що дозволяє управляти процесом винаходу.

Отже, поради практиків щодо створення стартап-проектів:

Порада №1. Плануйте та прогнозуйте

Всі нові продукти, послуги та технології колись були лише фантазією. І стали реальністю завдяки сміливості своїх творців.

Тому важливо бути в курсі новинок, що з'являються регулярно, особливо у сфері інформаційних технологій, і дивитися вперед, в завтрашній день.

Можливо, саме така спрямованість думки допоможе знайти відповідну ідею, яка стане основою для майбутнього стартапу.

Порада №2. Станьте професіоналом своєї справи

Підприємці, що пройшли шлях від зародження стартапу до зрілості, говорять про те, що краще приходити в бізнес, маючи досвід роботи в обраній сфері, нехай і найманим співробітником.

Інсайдерство – кращий спосіб придбати досвід і професійні навички в якій-небудь області. А потім застосувати ці знання і вміння на практиці, розвиваючи власний бізнес.

Тим більше, що існують такі сфери діяльності, про специфіку яких не можна просто прочитати в інтернеті або придбати знання про них в книгах.

І навпаки, маючи досвід роботи в якій-небудь вузьконаправленої компанії (наприклад, медицина, спорт, митниця), можна створити абсолютно унікальний продукт або сервіс, приречений на успіх.

Порада №3. Вирішуйте проблеми по-новому

Часто новий погляд на стару проблему чи якесь недосконалість допомагає знайти несподіване рішення, яке перетвориться на успішний стартап.

Приклад

Google на момент створення був далеко не першим пошуковиком в інтернеті. Але позбувшись від реклами на сайті і додавши кілька корисних функцій, творці отримали продукт, який зараз є номером один у світі серед пошукових систем.

Порада №4. Покращуйте сервіс і якість товару/послуг

Намагаючись поліпшити сервіси або продукти, які вже існують, ви не тільки знайдете ідею для власного бізнесу, але й допоможете оточуючим людям, користувачам цього сервісу або продукту. Власне, саме це і є по-справжньому важливим!

Порада №5. Освоюйте нові ринки і впроваджуйте в свій проект

Великі корпорації, розвиваючись, попутно створюють нові ринки, на освоєння яких спрямовують свою увагу просунуті бізнесмени.

Яскравий приклад такого бізнесу – корпорація Microsoft, яка почалася зі створення і продажу програмного забезпечення для домашнього комп'ютера, створеного компанією MITS.

Знайти ідею для запуску власного стартап-проекту непросто, але можливо.

Ревізія власних знань, умінь, досвіду і сміливий погляд у майбутнє – головні помічники в цій справі!

ідеї для стартапу

5. ТОП-7 кращих ідей для стартапу з мінімальними вкладеннями

Увазі читача пропонується кілька актуальних ідей для створення свого стартапу з нуля або невисоким порогом вкладень. Отже, як можна заробити гроші, не маючи великого початкового капіталу.

Ідея 1. Створення каналу на Youtube

У вас багата фантазія і хороша відеокамера? Тоді ви маєте можливість побудувати свій бізнес, створивши свій канал на Youtube і наповнивши його цікавим відеоконтентом.

Спрямованість роликів може бути будь-який (соціально допустимою, звичайно), головна умова – якісне цікаве відео, та постійний контроль за кількістю відвідувань каналу.

Додатковий дохід принесе реклама і партнерська програма сайту. Більш докладно читайте в статті — «Як заробити на Ютубі з нуля», де ми детально розібрали як створити канал, просувати його й які способи заробітку на YouTube існують.

До цієї ідеї також відноситься створення:

 • Майстер-класів;
 • Вебінарів;
 • Відео-курсів;
 • і так далі.

Важливо пропонувати користувачам (клієнтам) той контент, який затребуваний і необхідний.

Ідея 2. Інтернет-магазин

Ідея перепродувати товари через інтернет вже давно стала старою. Так і з підвищенням комп'ютерної грамотності населення, особливо у великих містах, стало важко знайти покупця на товари широкого споживання.

Тому тепер, щоб заробити гроші, потрібно знайти і перепродати такий товар, який важко відшукати, але попит на нього існує. До речі, як відкрити інтернет-магазин ми писали в нашому минулому випуску.

Особливо актуальна ідея бізнесу з Китаєм, де ідея полягає в перепродажі китайських товарів через веб-ресурси з великою націнкою на товари.

Сюди також можна віднести ідею створення інтернет-магазину по системі дропшиппинга.

Ідея 3. Екологічно чисті продукти

Знайти у великому місті якісні продукти, не напхані ГМО, смаковими добавками і пальмовою олією, — завдання нездійсненне. І поставка продуктів з екологічно чистих районів, від виробника, стає затребуваним сервісом.

Знайти виробників, укласти договори і продумати питання доставки продуктів – нескладно, але і не так вже просто.

Зате при ретельному плануванні і послідовному розвитку можна створити успішний довгостроковий проект, так як попит на якісну їжу буде існувати завжди!

Ідея 4. Вендінг-автомати

Автомати з продажу напоїв, бахіл та іншої актуальної дрібниці продовжує залишатися затребуваним досі.

Враховуючи різницю у вартості одного і того ж напою в кафе і в автоматі, є можливість отримати хороший прибуток. За умови, звичайно, підтримки якості продукту.

Ідея 5. Створення мобільних додатків

Використання цієї ідеї в якості основи для стартапу передбачає наявність у підприємця спеціальних навичок.

Але володіючи цими вміннями, стартапер може вигідно їх продати, створюючи додатки для смартфонів. Вкладень ніяких, крім власного часу, працьовитості і смаку.

Ідея 6. Створення юридичної консультації в режимі онлайн

Суть стартапу полягає в наданні юридичних послуг в Інтернеті (онлайн) через різне програмне забезпечення (Skype тощо). Адвокати та юристи проводять консультації і дають поради та рекомендації у відповідності з законодавством країни.

Ідея 7. Створення і перепродаж сайтів

Ідея цього стартап-проекту полягає в самостійному створенні сайту або купівлі його на спеціалізованих біржах (наприклад, через біржу telderi.ru). Потім сайт тестується, редагується по всім необхідним SEO параметрами і продається клієнту-покупцю (через біржу, через інші веб-ресурси, при особистих зустрічах і т. д.)

Ідея 8. Бюро перекладів в режимі онлайн

Для цього проекту підбираються досвідчені і компетентні перекладачі всіх основних мов світу (англійська, іспанська тощо), які за короткий проміжок часу віддалено зможуть перекласти тексти та інформацію з інтернет-ресурсів.

Ідея 9. Рекламне агентство

Ідея стартапу полягає в наданні рекламних послуг в інтернеті. Більш детально про рекламу в інтернеті ми вже писали в минулих публікаціях.

Ідея 10. Торгівельний майданчик в інтернеті

Сенс такого стартап-проекту полягає у створенні торгової площадки (дошки оголошення) в інтернеті. Можливе створення локального веб-ресурсу (наприклад, локалізація по району, місту), де клієнти (користувачі) будуть розміщувати свої послуги та товари, а компанія-стартап отримувати певний відсоток від платного розміщення.

Інші сумнівні ідеї для бізнесу

Поганою ідеєю для стартапу є все, що з'явилося в життя суспільства завдяки модним віянням, неважливо, з Сходу вони прийшли чи з Заходу.

Наприклад, кальянні стали дуже популярними закладами з-за низьких витрат на їх утримання: не потрібна кухня і працівники — кухаря, досить заварити чай і розкурити кальян. Але мода на них минула, і бізнес виявився незатребуваним.

Інший приклад з тієї ж серії – магазин з продажу електронних сигарет і супутніх товарів. Ставши модними дуже швидко, електронні сигарети також стрімко втратили свою популярність з-за шкоди, яку вони завдають здоров'ю.

І нарешті коуч-тренінги... Мода на коучинг теж стала проходити, тим більше що їх стало так багато, а говорять вони про одне і те ж.

Ідеї для створення стартапу можна знайти в будь-якій сфері життєдіяльності.

Головне, не йти на поводу у вітряної моди, а ґрунтуватися на фундаментальних потребах людей.

6. ТОП-10 помилок під час запуску

 1. Відсутність/недостатнє планування. У багатьох просто немає бізнес-плану. Без короткострокового та довгострокового плану з вимірними цілями та завданнями, включаючи дати та терміни, вашому проекту буде важко досягти успіху.
 2. Продукт чи послуга не диференційовані та не забезпечують реальну цінність. Бізнес спочатку повинен надавати цінність людям і бути настільки кращим за конкурентів, щоб клієнт відразу здійснив покупку саме у вас.
 3. Відсутність орієнтації на клієнтів / немає уявлення про цільову аудиторію. Найбільш успішні проекти спочатку знали, хто буде їхніми клієнтами.
 4. Відсутність тестування. Успішні підприємці завжди тестують свої проекти. Зробіть припущення, перевірте його, і якщо воно спростоване, змінюйте проблемний напрямок. Якщо ж воно підтвердилося, продовжуйте.
 5. Відсутність фокусу на продажах, доходах та прибутку. Більшість проектів потребує продажу. Згодом ви повинні зробити прибутковість головною метою проекту. Переважна більшість малих компаній не зможуть вижити, якщо у них не буде стабільних та зростаючих продажів, які приносять дохід, достатній для покриття всіх витрат і що дозволяє вкласти частину коштів назад у бізнес або розподілити прибуток серед власників.
 6. Погане виконання. У багатьох із нас є ідеї. Деякі з них — добрі, інші — трохи гірші. Проте ідея — це лише ідея, доки вона не перетворена на план і не реалізована ефективним чином. Багато хто зазнає невдачі саме через погане втілення головної ідеї.
 7. Некомпетентність керівника. Знайдіть наставника. Спілкуйтесь. Підвищуйте рівень своєї бізнес-освіти. Створіть сильну групу лідерів. Зрештою, можна створити консультативну раду з експертів галузі.
 8. Занадто раннє масштабування. За результатами дослідження консалтингової компанії Startup Genome, близько 70% стартапів масштабуються передчасно. Справді, більшість таких проектів наполегливо чекають зростання... але руйнують свою компанію через надмірну поспіху. Масштабування-це здорово, але тільки в потрібний час.
 9. Страх перед невдачею. Ви зазнаєте невдачі і приймете це. У малому бізнесі провали трапляються у всіх, і це нормально. Якщо ви боїтеся цього, то будете занадто обережні, нервуватимете, і тоді ймовірність провалу буде ще вищою.
 10. Не здавайтеся надто рано. Стартап краще розглядати як марафон, а не спринт. Це довгий процес, повний злетів і падінь, що вимагає витривалості, віри в себе, творчості, терпіння та завзятості. Деякі види бізнесу відразу злітають, а іншим потрібний додатковий час, щоб набрати обертів.

7. Приклади стартапів

Доткоми були поширеним явищем у 1990-х роках. Венчурний капітал у той час було надзвичайно легко отримати завдяки шаленому ажіотажу серед інвесторів, які спекулювали на появі цих нових бізнесів. На жаль, більшість цих інтернет-стартапів зрештою збанкрутували через серйозні недоліки в їхніх бізнес-планах, наприклад, через відсутність шляху до стабільного доходу. Однак кілька компаній вижили, коли луснула бульбашка доткомів. Amazon (AMZN) та eBay (EBAY) - лише два приклади.

Багато стартапів зазнають невдачі протягом перших кількох років. Ось чому цей початковий період є важливим. Підприємцям потрібно знайти гроші, створити бізнес-модель і бізнес-план, найняти ключовий персонал, опрацювати складні деталі, такі як частки в капіталі для партнерів та інвесторів, і планувати на довгострокову перспективу. Багато з найуспішніших компаній сучасності - Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) та Meta (META), колишня назва Facebook - починали як стартапи, а згодом стали публічними компаніями, що торгуються на біржі.

8. Часті запитання

Відповімо на питання, які задають багато починаючих підприємців та користувачі Інтернету.

Питання 1. Стартапер — хто це такий і які в нього функції?

Стартаперами називають кожного з членів команди, що займається створенням і розвитком стартап-проекту, незалежно від того, яку функцію він виконує в команді.

Питання 2. З чого почати пошук інвестора і як його знайти швидко?

Як вже розповідалося в цій статті, пошук інвестора необхідно починати в самому початку становлення стартап-проекту, оскільки справа ця непроста і може затягнутися.

З чого ж починати пошук?

Ось кілька ключових моментів, на які потрібно приймати до уваги:

Момент 1. Вибір інвестора

В першу чергу сам стартапер повинен розуміти, який інвестор йому необхідний: той, який вкладе гроші з метою отримання прибутку, або той, який зможе допомогти не тільки матеріально, але й візьме участь в управлінні проектом?

Щоб розібратися з цим питанням, власнику стартап-проекту необхідно уявляти кінцевий результат: або це продаж готового бізнесу, або продовження роботи у створеному підприємстві. Від цього результату залежить вибір типу інвестора та умови співпраці з ним.

Момент 2. Оригінальність ідеї

Пропонуючи інвестору вкласти гроші в проект, стартапер повинен представити його з найкращої сторони, тобто потенційний інвестор має побачити оригінальність ідеї і грамотно складений бізнес-план по просуванню продукту, послуги, технології на ринок.

Причому друге навіть важливіше, тому що який би оригінальною не була ідея, без докладного плану дії гроші на її розвиток не отримати. Адже будь-який інвестор націлений на отримання прибутку, швидкою або довгострокової.

Момент 3. Складання презентації

Ну а допомогти правильно і красиво представити майбутнього вкладникові свою ідею допоможе презентація. Мета – заразити інвестора своєю вірою в необхідність і перспективність затіяного справи.

Де і як знайти інвестора?

Можливі 3 способи знайти інвестора для відкриття бізнесу:

 • По-перше, якщо стартап свіжий і представляє інтерес у соціальному, науковому та суспільному плані, то можна звернутися на краудфандинговые платформи, про яких тут вже говорилося.
 • По-друге, якщо стартап-проект має серйозну наукову, інформаційну, виробничу або технологічну спрямованість, то має сенс звернутися на спеціалізовані сайти і форуми, де обговорюються не тільки загальні питання бізнесу, але і присутні потенційні вкладники. Вони теж зацікавлені у пошуку прибуткових проектів.
 • По-третє, можна звернутися безпосередньо через сайти та в офіси інвестиційних та венчурних компаній. Як правило, реалізуючи державні програми підтримки приватного бізнесу, саме ці компанії проводять семінари, конференції, конкурси і виставки, де, крім інформаційної та консультативної підтримки, можна знайти і майбутніх партнерів, і інвесторів.

Питання 3. Як придумати хорошу ідею для стартап-проекту і втілити її в життя?

Хороша ідея – те, з чого починається будь-який успішний стартап. Є люди, які подібні ідеї генерують із завидною постійністю.

Але що робити тим, хто, маючи бажання і спроможності розпочати свою справу, не може визначитися з ідеєю?

Досвідчені стартапери радять наступне:

 • Новаторська ідея повинна лежати на поверхні. Тобто це має бути щось буденне, але недосконале. Настільки недосконале або незручне, що захочеться виправити і тим самим допомогти всім людям, яким це недосконалість заважає. Тому приглядывайтесь до навколишнього вас повсякденному житті і вважайте, все, що потребує поліпшення і виправлення.
 • Не бійтеся фантазувати! Всі новітні досягнення колись були вигадкою, фантастикою і здавалися нездійсненною мрією. Але сталося, бо хтось не побоявся перетворити мрію в реальність.
 • Записуйте будь-які ідеї і цікаві думки, неважливо, придумали ви їх самі або чули від когось. А потім спробуйте приміряти їх на реальну життя. Можливо, що саме так знайдеться та унікальна ніша, де ви зможете прикласти свої таланти.
 • Якщо відчуєте, що знайшли щось цікаве, проведіть розслідування на предмет потрібності вашої ідеї. Форуми в інтернеті, спеціалізовані сайти з проблеми, розмова з потенційними споживачами допоможуть з'ясувати актуальність ідеї, сферу її застосування і напрям розвитку.
 • Якщо ідею знайдено, і ви впевнені у її перспективності, то починайте діяти: складайте план, шукайте помічників та однодумців і запускайте проект в життя. Якщо не маєте достатніх коштів навіть на початкових етапах, намагайтеся економити на всьому, на чому можна, і шукайте інвесторів для подальшого розвитку.
 • Будьте впевнені в собі і своїх силах, оптимістичні і налаштовані на успіх. Труднощів на цьому шляху буде багато, але результат вартий того, щоб їх подолати.

Питання 4. Як відрізнити стартап від малого бізнесу?

Поняття «стартап» часто застосовують неправильно. Хтось називає так будь-який новий бізнес, інші розуміють під стартапом новий інтернет-проект. Насправді є досить значуща відмінність.

Стартап - це тимчасова форма організації. Стартап завжди шукає відтворювану і масштабовану бізнес-модель. Ідея розвивається з нуля, а головна мета стартапу — знайти джерела прибутку.

Бізнес або компанія - це організація постійна. Вона використовує масштабовану бізнес-модель, яку можна повторити. При цьому спочатку відомий спосіб заробітку і метод його реалізації.

Виходить, що основна відмінність в тому, що компанії застосовують готову бізнес-модель, а стартапи тільки шукають таку.

Уявіть, що ви відкриваєте новий ресторан. Ви заздалегідь знаєте, як буде виглядати ваша бізнес-модель: залучення клієнта – замовлення – отримання оплати. Будь-яких інновацій в плані обслуговування клієнтів не передбачається. Можливе зростання полягає в збільшенні числа клієнтів і розширення ресторану. Фактично це звичайний бізнес, хоч і Новий.

Для порівняння наведемо приклад ресторанного стартапу. Це компанія Mcdonald's, яка стала однією з найбільших у світі. А почалося все з того, що два брати відкрили ресторан з різноманітним меню і обслуговуванням автомобілів. Дещо пізніше бізнес-модель була змінена на ресторан самообслуговування. Причому в меню були включені швидкі страви і доступні всім 15-центові гамбургери.

Через 15 років був відкритий перший Mcdonald's по франшизі. Ще через 11 років брати продали свої права Фреду Тернеру, який організував Mcdonald's System, Inc. Сьогодні компанія має понад 36 000 ресторанів у більш ніж 100 країнах. Mcdonald's знайшли інноваційну ідею ресторанного франчайзингу, яка раніше не використовувалася. Вона дозволила масштабувати бізнес з можливістю повтору бізнес-моделі.

Стартап часто асоціюють з технологіями, винаходами та технічними інноваціями. Насправді такий проект можна організувати абсолютно в будь — якій сфері діяльності (приклад-вищезгаданий Mcdonald's). Сама назва "стартап" походить від англійського "start up", що в перекладі означає "Запускати" і має на увазі початок процесу. Необов'язково, щоб проект був пов'язаний з якимись інноваціями. Основна ознака компаній-стартапів - фокус на нових бізнес-моделях і швидкому зростанні.

Соціальна мережа Facebook - один з найбільш відомих стартапів. Спочатку проект створили як внутрішню мережу Facemash для студентів Гарвардського університету, де можна було оцінювати студентські фото. Після скандалу з незаконним використанням фото проект закрили а пізніше перетворили в платформу Thefacebook, доступну тільки для Гарварда. Тут можна було завантажити фотографію, поділитися своїми інтересами і зв'язатися з іншими людьми.

Після залучення солідних інвестицій платформу вдосконалили, перейменували в Facebook і відкрили доступ для студентів коледжів і старшокласників. Швидке зростання аудиторії та додаткові інвестиції призвели до відкриття глобального доступу для всіх користувачів. Окупність проекту забезпечило залучення рекламодавців. Так за допомогою постійних пошуків була знайдена успішна бізнес-модель, яка дозволила Facebook досягти швидкого зростання.

Резюмувавши. Що відрізняє стартап від звичайного бізнесу:

 • Новизна проекту. Як правило, компанія-стартап-новачок на ринку, часом навіть не володіє зареєстрованою організаційною формою.
 • Мінімальні стартові витрати. Найчастіше компанії-стартапери не мають власного капіталу і розвиваються за рахунок сторонніх інвестицій.
 • Унікальна ідея бізнесу. Основою стартапу стає ідея, яка раніше не використовувалася і яка відкриває нове джерело корисності для клієнтів.
 • Швидке зростання. Стартап стрімко розвивається, вибираючи найбільш ефективну стратегію просування на ринку.

Питання 5. Як створити стартап?

Немає двох однакових історій створення успішних стартапів. У кожного нового проекту свій власний шлях. Однак в загальних рисах процес запуску стартапу виглядає так:

 1. Визначте проблему. Визначте потребу аудиторії, яку закриє ваш продукт.
 2. Дослідіть ринок. Дізнайтеся, чи дійсно людям необхідно ваше рішення і з'ясуйте, чи немає на ринку схожого рішення проблеми.
 3. Створіть рішення. Придумайте варіант вирішення проблеми з використанням інноваційних технологій або завдяки новому підходу до організації бізнес-процесів.
 4. Організуйте команду. Шукайте однодумців, які надихнеться вашою ідеєю і будуть готові до її спільного втілення.
 5. Шукайте спосіб реалізації. На даному етапі тестують попит продукту на ринку, презентують ідею інвесторам і розробляють бізнес-модель, яка забезпечить швидке і стабільне зростання проекту.

Створюючи стартап, не варто очікувати стрімкого успіху. До того, як ідея почне приносити прибуток, проект не раз зіткнеться з труднощами.

За статистикою 90% стартапів зазнають невдачі. Основні причини:

 • Неефективне управління залученими коштами. Наприклад, компанія непродумано використовує інвестиції або залучає занадто багато інвесторів, які з часом зажадають віддачі.
 • Юридичні проблеми. Це може бути неправильне оформлення діяльності або порушення певних законів при виробництві продукту.
 • Нездатність протистояти конкурентам. Компанія так сподівається на успіх продукту, що починає ігнорувати конкуренцію на ринку і своєчасно не реагує на дії конкурентів.
 • Погана бізнес-модель. Якщо у компанії є тільки оптимістичний шлях розвитку, то рано чи пізно вона зіткнеться з проблемами. Важливо передбачити варіанти дій і на той випадок, якщо щось піде не за сценарієм.

8. Відео

 

Читати також - Як заробити гроші — ТОП-200 способів

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити