Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Криптовалюта: що це і як заробити?

Останнє оновлення: Вівторок, 18 квітня 2023 Автор: Вольдемар Воронцовський

Криптовалюта: що це 

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua!

Криптовалюта — це феномен 2010-х. Технологія, яка з'явилася з нізвідки і здатна приносити величезний прибуток. Настав час в ній розібратися. Отже, криптовалюта: що це і як заробити використовуючи цю технологію?

За сім років світ пережив повноцінний фінансовий кризис та кілька великих потрясінь. При цьому, наслідки торкнулися всіх розвинених країн. Тільки США оцінили свої втрати в $ 1,5 трлн.

Такі речі не проходять без наслідків. В результаті ми спостерігали, то різке зростання євро до долара, то їх паритет. Було 30-відсоткове знецінення швейцарського франка. Що вже говорити про курс національної валюти України? Мабуть, не залишилося такої валюти, в якій можна бути впевненим на всі сто.

Але технології не стоять на місці. Поки у фінансовому секторі була паніка, своя електронна валюта з'явилася у інтернету. Причому, навіть не одна, а кілька.

Історія створення криптовалюти

Історія створення криптовалюти

Електронні інновації — це взагалі чудо. Вони непомітно приходять в наше життя і роблять її набагато легше і цікавіше.

Ось приклад. Ще двадцять років тому люди орієнтувалися тільки на паперових картах. Ну і по напряму зростання моху в лісі. =)

Насправді, ми навіть не помічаємо, як з'являються технології. Хто-небудь пам'ятає перший день роботи Гугл? Або PayPal? Ось так, в якийсь момент гроші почали ставати цифровими.

Історія створення криптовалюти почалася з bitcoin. Це найперша з криптовалют. Вона ж — найпопулярніша донині.

Хто і навіщо придумав біткойн

Сатоши Накомото

Все почалося в самий розпал кризи. 31 жовтня 2008 року вийшла стаття «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System», в якій була описана система електронної готівки — Біткойн. 9 січня 2009 року була випущена перша версія біткойн-гаманця і запущена мережа Біткойн.

Протягом року йшли певні доробки. З'явився API для третіх осіб, підтримка операційної системи linux. В цей час, біткойн був відомий лише невеликій групі його розробників і тестерів.

Вважається, що творець біткойна — це японець Сатоши Накомото

У листопаді 2009 року був відкритий форум першої криптовалюти. Це залучило нових користувачів. В обговореннях народжувалися нові ідеї.

За 2010 рік розробники знайшли і усунули декілька дефектів і вразливостей криптовалюти. Була підвищена захищеність. Число біткойн — гаманців стало стрімко зростати. Разом з кількістю користувачів ріс і курс.

Перший обмін біткойнів на реальний товар стався в травні 2010 року. Тоді, американець Ласло Ханеч заради забави отримав дві піци за 10 000 біткойнів. Як відомо, це була найдорожча піца в історії. Адже зараз за 10 000 біткойнів можна виручити більше ніж $38 мільйонів.

Інший цікавий випадок стався в Британії Джеймсом Хауэлсом в 2009-му році. Джеймс був одним з перших, хто почав добувати біткойни. Витративши деякий час, він вирішив, що технологія даремна. Одного разу, Джеймс пролив на свій портативний комп'ютер напій. Ноутбук вийшов з ладу, і Хауэлс благополучно викинув його. При цьому, жорсткий диск залишився цілим. У пам'яті комп'ютера була інформація про 7 500 біткойнах.

Через пару років, Джеймс зрозумів, яка цінність була в його комп'ютері. Він кілька тижнів провів на міському звалищі в пошуках свого жорсткого диска. Але було вже пізно. Викинуті біткойни сьогодні коштували б $29 мільйонів.

Починаючи з 2012 року, проект bitcoin займається американська компанія Bitcoin Foundation. Провідний розробник цієї компанії — Гевін Андресен. Саме його можна вважати керівником проекту. За словами Гевіна, його мета — це створення безпечної, стабільної «готівки» в мережі інтернет.

З 2010-го, в гонитві за вигодою, багато людей почали займатися майнінгом (виробництвом біткойнів). Поступово, інтернет магазини і сервіси стали приймати криптовалюту в якості оплати. З тих пір, популярність біткойнів тільки зростає.

Подальший розвиток криптовалют

Біткойн отримав поширення всього за декілька років. Помітивши такий успіх, багато розробників зайнялися створенням своїх криптовалют. Більшість з них, по-суті, копіюють технологію першої криптовалюти.

До сьогоднішнього дня, відомо про існування 92 різних криптовалют. Не всі з них зараз користуються попитом. Проте, вони цілком можуть нас здивувати через 2-3 роки.

Як працює криптовалюта. В чому суть біткойна. 

Звідки береться криптовалюта? Очевидно, що це не звичайні гроші. Вони не випускаються центральними банками. І не залежать від кредитно-грошової політики тієї чи іншої держави.

Емісія відбувається тільки в цифровому вигляді. Будь-який бажаючий може видобувати криптовалюту (займатися майнингом). Для цього використовується обчислювальні потужності комп'ютера.

Що таке майнінг криптовалюти

майнінг криптовалюти

Саме слово «майнінг» прийшло до нас, як це часто буває, з англійської. Дослівно перекладається як «видобуток корисних копалин». Тільки видобуток криптовалюти проводитися не в шахті, а за комп'ютером.

Що являє собою ті ж біткойни? Це послідовність унікальних зашифрованих блоків інформації. Простіше кажучи — певна послідовність одиниць і нулів.

Таким чином, щоб добути нові біткойни, потрібно вирахувати нову унікальну послідовність блоків. Отримані блоки передаються в базу біткойнів по мережі. Причому чим більше біткойнів видобуто, тим складніше отримати нові.

Справа в тому, що обсяг емісії першої криптовалюти фіксований. З плином часу, за одне і те ж кількість блоків дають все менше биткоинов. Спочатку розмір емісії при створенні блоку становив 50 біткойнів. Зараз — удвічі менше. Вже в 2031 році емісія буде припинено повністю.

Для обчислення блоків потрібно виконати велику кількість незалежних один від одного розрахунків. Так як розрахунки незалежні між собою, то їх можна проводити паралельно. Технічно, з таким завданням найкраще справляються графічні процесори (відеокарти).

Складність обчислення блоків з часом зростає. Так, кількість праці, необхідна для генерації блоку, в даний час в мільйон разів більше (в прямому сенсі), ніж у 2010-м. Генерація блоків стає більш енерговитратною.

Зараз вже рахунок за електрику, який витрачається відеокартою перекриває дохід від виробництва біткоїнов. Вигідним залишається тільки промисловий майнінг з великою кількістю професійних процесорів. Та й то, лише за рахунок ефекту масштабу.

Гаманець для криптовалюти

Зберігання криптовалют проводиться на спеціальних електронних гаманцях, приблизно так само як і з PayPal. Є кілька десятків різних гаманців. Одні з них встановлюються на комп'ютер/телефон, інші працюють онлайн. Обмін криптовалют організований або через обмінники і біржі, або безпосередньо через перекази між власниками гаманців.

Внаслідок своєї популярності, криптовалютами можна розплатитися в багатьох інтернет-магазинах. Таким чином, клієнти можуть обмінювати біткойни на звичайну валюту. При цьому, особливо розвинені платіжні рішення, пов'язані з биткойном.

Blockchain — це самий популярний і досить безпечний біткойн гаманець

Зараз можна, навіть випустити платіжну карту, для повсякденних платежів. Причому такі карти пропонує цілий ряд компаній. Їх можна використовувати в будь-якому терміналі. Конвертація буде відбуватися за актуальним курсом.
Останнім часом, з-за високої волательности, популярність крипотвалют підвищилася у трейдерів. Деякі брокери вже пропонують криптовалюти в якості торгових інструментів.

Курс криптовалют

Цифрові валюти не залежать від геополітики. На них не впливає обсяг видобутку нафти або війни. Тому курс криптовалют складає виключно за законами економіки. Все вирішує попит і пропозиція.

Пропозиція (емісія) більшості криптовалют примусово обмежена. Наприклад, загальний обсяг емісії біткойнів обмежений і не перевищить 21 мільйон. По мірі додаткової емісії, курс криптовалюти трохи знижується.

Попит на криптовалюти продиктований їх популярністю і розповсюдженістю. Крім того, можливі навмисні спекуляції. Так, в 2021 році, біткойнові маркетмейкери досягли грандіозного стрибка курсу. Тоді, всього за чотири місяці, вартість біткойна зросла з $29 000 до $69 000 за 1BTC.

Сьогодні (18.04.23) за 1 одиницю BTC можна виручити $29700.

Переваги і недоліки криптовалюти

Завдяки цифровим технологіям і відсутності станової приналежності, криптовалюти мають кілька переваг над звичайною валютою:

 • Прозорість. В силу своєї технології, гаманці криптовалют зберігають всю історію транзакцій. Будь-який користувач може подивитися баланс і всі транзакції будь-якого крипто-гаманця, знаючи його номер.
 • Безпека. Криптовалюту не можна підробити.
 • Анонімність. Немає прив'язки до імені і адресою. Банки і податкові органи не контролюють рух криптовалют.
 • Незалежність. Оборот криптовалюти непідвладний державним органам і регуляторам.
 • Зручність. Відкрити електронний гаманець на порядок простіше, ніж рахунок у банку. При цьому, швидкість операцій з криптовалютами на порядок вище, а комісії — менше.

До недоліків можна віднести:

 • Невизначений правовий статус. У деяких країнах, криптовалюти повністю заборонені. В інших — не рекомендуються до використання.
 • Використання у тіньовій економіці. Зловмисники використовують криптовалюти для розрахунків між собою. Так вони уникають уваги наглядових органів.

Як можна заробити на криптовалюте

Існує три робочих варіанти заробітку на криптовалютах. Майнінг, інвестиції і трейдинг. Майнінг ми розглянули. Тому, зупинимся детальніше на інших можливостях.

Інвестиції в криптовалюту

Все дуже просто. Заводимо гаманець. Купуємо ту чи іншу криптовалюту в очікуванні її зростання. Через деякий час продаємо криптовалюту.

Купити криптовалюту можна в обмінних пунктах. Краще користуватися найбільш перевіреними з них. До таких я відношу xhange або 60cek.

Крім того, можна інвестувати в біткойн, коли ціна на нього падає. Ця криптовалюта володіє дуже високою волатильністю. Падіння курсу завжди змінюються різкими злетами.

Трейдинг криптовалютами

Брокери, як правило, надають тільки найпопулярніші з криптовалют для торгівлі. Приміром, FXOpen пропонує нам Bitcoin, Litecoin, Namecoin і Peercoin. При цьому доступна купівля-продаж криптовалют за американські долари, євро.

Ліквідність, зазвичай, надається найбільшої онлайн біржею — «BTC-e». Іншими словами, торгівля проводиться за технологією ECN. Тобто другою стороною угод виступає не сам брокер, а інші трейдери.

Загалом, це понад прибутковий варіант для тих, хто готовий спробувати свої сили в трейдингу. Високі прибутки тут супроводжуються високими ризиками. Тому, перед відкриттям реальних угод, рекомендую потренуватися на демо рахунках.

Що таке блокчейн

Блокчейн - це спосіб зберігання інформації по ланцюгу. Записи про транзакції учасників мережі кодуються, розподіляються між іншими учасниками і формують пов'язані між собою блоки. Якщо хтось спробує внести зміни, щоб отримати валюту нечесним способом, наприклад переписати існуючу транзакцію або створити нову без згоди інших учасників, система порівняє цю інформацію з іншими базами даних і заблокує операцію.

Це як би свій філія банку на вашому комп'ютері.

Щоб вийшло провести транзакції, потрібно підтримувати мережу в робочому стані-це роблять Майнер. Вони віддають системі своїми обчислювальні потужності, щоб виробляти нові блоки і монети, і отримують відсоток від операцій. Творець блокчейна сам визначає, скільки ресурсів повинен надати майнер, щоб отримати нагороду. Всі учасники випуску криптовалюта наділені рівними правами і можливостями.

Розробники закладають в систему обмеження на емісію криптовалюти - наприклад, біткоіни можна зробити тільки 21 млн.

Форми криптовалюти

Цифрову валюту ділять на коіни і токени.

Коін. Це грошова одиниця криптовалюта, яка працює у власному блокчейне. Її можна добути за допомогою Майнінг — надання системі обчислювальних потужностей свого комп'ютера. Коіни можна переводити іншим користувачам системи блокчейн і продавати за звичайну валюту. Деякі компанії приймають їх в якості оплати товарів і послуг. Наприклад, Microsoft продає за біткоіни операційну систему Windows і ігрову приставку Xbox.

Є коіни, які працюють на переписаному блокчейні біткоіна. Їх називають альткоінами - альтернативними версіями біткоіна.

Токен. Ця грошова одиниця криптовалюти створюється на основі вже існуючого блокчейна. Їх не можна добути, але можна купити або отримати за активність. Токенами навіть в теорії не можна розплачуватися, їх використовують, щоб дати користувачеві доступ до функцій платформи. Якщо Коін - це купюра, то токен - квиток. Але якщо вивести токен на біржу, його можна обміняти на звичайні гроші за поточним курсом.

Токени можна використовувати як інструмент для інвестицій і свідоцтво права на бізнес, з їх допомогою можна брати участь в голосуваннях або опитуваннях.

У токенів більше можливостей, але серед інвесторів більше цінуються коіни: їх важче створити.

Як отримати криптовалюту

Для зберігання Коенів або токенів потрібен електронний гаманець. Наповнити гаманець криптовалюта можна декількома способами.

Майнінг. Створення нового блоку мережі, за який нараховується винагорода. Для цього треба надати системі свої обчислювальні потужності. Якщо на початку появи криптовалюта Майні можна було зі звичайного ПК, то тепер рівень мережі ускладнився. З'явилися спеціальні пристрої-майнінгові ферми. Окремі користувачі об'єднують потужності своїх комп'ютерів і створюють об'єднання Майнерів.

Стекінг. Якщо дохід в Майнінг залежить від потужності техніки, то в стейкінгу — від кількості вже наявних монет криптовалюти. Це своєрідна інвестиція: власник відправляє коіни на обслуговування блокчейна і отримує за це винагороду.

Покупка. Криптовалюту можна купити. Для цього існують обмінники, де бажаючі продають і купують цифрові монети за іншу криптовалюта або за національну валюту. За обмін потрібно заплатити комісію.

Альтернатива без комісії - p2p-обмінники, що дозволяють передати гроші від людини до людини, без посередників. Для їх використання обов'язкова верифікація-розкриття своїх паспортних даних.

Трейдинг. Крипто трейдинг схожий зі звичайним трейдингом. Він заснований на принципі «купити дешевше і продати дорожче». Висока мінливість ціни криптовалюта дозволяє укладати швидкі угоди. Трейдинг проводиться на торгових майданчиках.

Токени можна купити на біржі, в онлайн-обміннику або безпосередньо у компанії, яка пропонує частину прибутку з якогось проекту за покупку токена. Їх купують як за звичайні гроші, так і за криптовалюту.

Чому використовувати криптовалюту безпечно

Дані, які потрапляють в інтернет, можна привласнити і змінити, але в блокчейні шахрайство з гаманцями або платежами практично неможливо. Високий рівень безпеки пов'язаний з тим, що інформація в кожному блоці зашифрована, а блоки пов'язані між собою по ланцюжку. Щоб зламати систему, потрібні занадто великі потужності, так як заради однієї комірки інформації доведеться міняти шифр у всіх інших.

У системи є й інші особливості, які гарантують безпеку операцій:

 • для переказу коштів використовують унікальні адреси: для кожної операції їх генерує сама система;
 • транзакції відкриті і прозорі, але зв'язати дані з конкретною людиною і його місцезнаходженням неможливо;
 • операції проводяться миттєво, їх не можна перехопити;
 • справжність адрес перевіряється ключами шифрування.

Є публічні та приватні ключі. Публічний ключ - це адреса електронного гаманця користувача, він знаходиться у відкритому доступі. А приватний ключ - це шифр, відомий тільки власнику гаманця. Ключі працюють так: один користувач хоче відправити криптовалюта іншому і шифрує її за допомогою публічного ключа, а одержувач використовує приватний ключ, щоб відкрити «лист».

Від чого залежить ціна криптовалюти

На ціну криптовалюти впливають попит і пропозиція користувачів мережі. Вона не залежить від держави і національної валюти.

Чим популярніше криптовалюта, тим більше користувачів вона приваблює. А значить, збільшується число операцій і зростає її цінність. Коли користувачів стає менше, ціна криптовалюти падає.

Для Майнер ціна інша: вона складається з вартості обладнання і витрат на електроенергію.

Види криптовалют

Децентралізовані. Це криптовалюта, які видобуваються Майнінгом. Наприклад, Bitcoin, Ethereum, Zilliqa, Elastos, IOTA.

Псевдо децентралізовані. Випуск і оборот таких валют контролює закрита група людей, вона ж може приймати рішення про блокування рахунків власників. При цьому добути електронні гроші за допомогою Майнінг не можна — псевдодецентралізовану валюту купують. До таких криптовалют відносяться Bitcoin Cash, Ripple, TRON, EOS.

Стейблкоіни. Вартість такої валюти прив'язана до будь-якої цінності, рідше - до іншої криптовалюти, тому її ціна змінюється частіше, ніж у інших валют. Наприклад, Gemini Dollar дорівнює долару США, а DigixDAO - граму золота.

Стейблкоіни, випуск яких забезпечується національними грошима, повністю централізовані. Наприклад, компанія Tether Limited випустила криптовалюту Tether, яка на 20% забезпечується запасами доларів США з рахунків організації. А Gemini Dollar забезпечений повністю. Його контролює Департамент фінансових послуг штату Нью-Йорк.

Ризики

Використання криптовалюта пов'язано з ризиками через те, що воно не регламентовано державою. Ось з якими проблемами можуть зіткнутися Майнер і покупці криптовалюти:

 • нестабільність і різкі скачки курсу;
 • перспектива знецінення криптовалют з необмеженою емісією, наприклад Ethereum;
 • можливість втратити всі коіни, якщо втратити ключ до гаманця. Звернутися в банк або поліцію не вийде.

У більшості країн криптовалюта не можна офіційно обмінювати на товари і послуги. Це пов'язано з тим, що її видобуток і передача анонімна, а значить, учасники процесу можуть ухилятися від сплати податків. Її приймають деякі онлайн-магазини, а ще їй можна торгувати, але її ціна безпосередньо залежить від попиту. Якщо попит впаде, валюта знеціниться і власник може втратити всі вкладені в неї гроші.

Читайте також - Бізнес з нуля. Як почати свій бізнес?

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити