Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Блокчейн що це? Розповімо простими словами

Останнє оновлення: Субота, 23 липня 2022 Автор: Вольдемар Воронцовський

Блокчейн

Можливо ви вже чули термін «блокчейн», але не звернули на нього особливої уваги, вважаючи несерйозним модним слівцем або технічним жаргонізмом. Але технологія блокчейна — це прорив з дуже серйозними наслідками, які торкнуться не тільки сферу фінансів, але і багато інших галузей. У цій статті розповімо, що це таке блокчейн простими словами для розуміння кожного.

Блокчейн (ланцюжок блоків) — це розподілена база даних, у якій пристрої зберігання даних не підключені до віддаленого сервера. Ця база даних зберігає постійно зростаючий список впорядкованих записів, які називаються блоками. Кожен блок містить позначку часу та посилання на попередній блок.

Застосування шифрування гарантує, що користувачі можуть змінювати тільки ті частини ланцюжка блоків, якими вони «володіють» в тому сенсі, що у них є закриті ключі, без яких запис у файл неможлива. Крім того, шифрування гарантує синхронізацію копій розподіленого ланцюжка блоків у всіх користувачів.

Уявіть собі цифрову історію хвороби: кожний запис і є такий блок. У цьому записі є мітка: дата та час внесення цього запису. Спочатку вважається обов'язковим заборона на зміну записів заднім числом, тому що потрібно, щоб записи о діагностиці, лікуванні і т. д. не допускали різних тлумачень і залишалися в початковому вигляді. До записів можуть отримати доступ тільки лікар, у якого є один закритий ключ, і пацієнт, у якого є інший. Потім до цієї інформації матимуть доступ тільки ті, кому один з цих користувачів надасть свій закритий ключ (наприклад, лікарні в цілому або окремого фахівця). Так наприклад може використовуватися технологія блокчейн в медичній базі даних.

В технологію блокчейн спочатку закладена безпека на рівні бази даних. Концепцію ланцюжків блоків запропонував у 2008 р. Сатоши Накамото (Satoshi Nakamoto). Вперше реалізована вона була в 2009 р. як компонент цифрової валюти — біткоіна, де блокчейн відіграє роль головного загального реєстру для всіх операцій з біткоінами. Завдяки технології блокчейна біткоін став першою цифровою валютою, яка вирішує проблему подвійних витрат (на відміну від фізичних монет або жетонів, електронні файли можуть дублюватися і витрачатися двічі) без використання будь-якого авторитетного органу або центрального сервера.

Безпека в технології блокчейн забезпечується через децентралізований сервер, проставляючий мітки часу, і однорангові мережеві з'єднання. В результаті формується база даних, яка управляється автономно, без єдиного центру. Це робить ланцюжок блоків дуже зручним для реєстрації подій (наприклад, внесення медичних записів) та операцій з даними, управління ідентифікацією та підтвердження автентичності джерела.

Як працює технологія блокчейн?

Як працює технологія блокчейн?

Іноді технологію блокчейн називають «Інтернетом цінностей», і ми вважаємо, що це хороша метафора.

Кожна людина може розмістити в Інтернеті інформацію, а потім інші люди можуть отримати до неї доступ з будь-якої точки світу. Ланцюжок блоків дозволяє відправляти в будь-яку точку світу, де буде доступний файл блокчейна, які-небудь цінності. Але у вас повинен бути закритий ключ, створений за криптографічним алгоритмом, щоб дозволити вам доступ тільки до тих блоків, якими ви "володієте".

Надаючи кому-небудь ваш закритий ключ, ви по суті передаєте цій особі грошову суму, яка зберігається у відповідному розділі ланцюжка блоків.

У разі біткоінів (Що таке Біткоін?) такі ключі використовуються для доступу до адрес, по яких зберігаються певні суми у валюті, що представляють пряму фінансову цінність. Цим реалізується функція реєстрації переказу коштів, зазвичай таку роль виконують банки.

Крім того, реалізується ще одна важлива функція: встановлення відносин довіри і підтвердження автентичності особи, тому що ніхто не може змінювати ланцюжок блоків без відповідних ключів. Зміни, не підтверджені цими ключами, відхиляються. Звичайно, ключі (як і фізична валюта) теоретично можуть бути вкрадені, але захист кількох рядків комп'ютерного коду зазвичай не вимагає великих витрат. (Порівняйте, наприклад, з витратами на зберігання золотого запасу в горезвісному Форт-Ноксі).

Це означає, що основні функції, що виконуються банками: перевірка автентичності особистості (для запобігання шахрайства) і подальша реєстрація угод (після чого вони стають законними) — можуть виконуватися ланцюжком блоків швидше і точніше.

В чому важливість технології блокчейн?

В чому важливість технології блокчейн?

Сьогодні ми вже всі звикли ділитися інформацією через децентралізовану інтерактивну платформу Інтернету. Але коли мова заходить про пересилання цінностей (грошей), ми зазвичай змушені знову користуватися послугами старих централізованих фінансових установ (банків). Так, методи платежів через Інтернет з'явилися відразу ж у момент народження цієї мережі (найбільш очевидний приклад — це PayPal), але вони, як правило, вимагають інтеграції з банківським рахунком або кредитною карткою, інакше їх не можна реально використовувати.

Технологія блокчейн пропонує привабливу можливість позбутися «зайвої ланки». Вона може взяти на себе всі три важливі ролі, які традиційно відіграє сектор фінансових послуг: реєстрація операцій, підтвердження автентичності особистості і укладання контрактів.

Це буде мати величезне значення, оскільки в усьому світі ринок фінансових послуг — найбільший за ринковою капіталізацією. Переклад хоча б частини цієї системи на технологію блокчейн призведе до розриву великого числа зв'язків у сфері фінансових послуг, але одночасно дозволить значно підвищити ефективність цих послуг.

Третя можлива роль цієї технології (укладання контрактів) може виявитися дуже корисною і поза сектору фінансових послуг. Крім введення в обіг ще однієї валюти (быткоына), технологія блокчейн може використовуватися також для зберігання будь-якого виду цифрової інформації, включаючи комп'ютерний код.

Цей фрагмент коду можна запрограмувати так, щоб він виконувався, тільки коли обидві договірні сторони вводять свої ключі, тим самим погоджуючись на укладання контракту. Цей код може отримувати інформацію з зовнішніх потоків даних (ціни на акції, метеорологічні зведення, заголовки і все інше, що може бути проаналізовано комп'ютером) і складати контракти, які будуть автоматично реєструватися при виконанні певних умов.

Цей механізм називається «розумні контракти», та можливості їх застосування практично нескінченні.

Наприклад, інтелектуальна система терморегуляції може передавати дані про енергоспоживання в інтелектуальну електричну мережу. При споживанні певної кількості електроенергії інший ланцюжок блоків автоматично переводить потрібну суму з вашого рахунку на рахунок енергетичної компанії. В результаті автоматизуються робота лічильника і процес виставляння рахунків.

У нашому прикладі з медичними записами лікар або пацієнт можуть передати свій закритий ключ медичного пристрою, наприклад, монітора рівня цукру в крові. Тоді це пристрій може автоматично, з додержанням вимог безпеки реєструвати значення рівня цукру в крові пацієнта, а потім, наприклад, обмінюватися даними з пристроєм для ін'єкцій інсуліну, яке на підставі цих даних автоматично підтримувати нормальний рівень цього параметра крові.

Можна також використовувати цей підхід для контролю використання інтелектуальної власності, визначаючи, скільки разів користувач може отримати доступ до інформації, поділитися нею або скопіювати її. Ще його можна використовувати для створення систем голосування з захистом від фальсифікацій, розповсюдження інформації без цензурних обмежень і багато чого іншого.

Читати також - Інвестиції в інтернеті у криптовалюту

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити