Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар Воронцовський

Як працює майнінг біткоінів: майнінг криптовалют для чайників

Останнє оновлення: Середа, 27 березня 2019 Автор: Вольдемар Воронцовський та редакція сайту
Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Як працює майнінг біткоінів

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Якщо ви хочете розібратися, що таке майнінг, вам знадобиться ця стаття — з її допомогою ви зможете пояснити всі нюанси навіть своїй бабусі.

Майнінг криптовалют — справа копітка і витратна, та до того ж непередбачене в плані прибутку. І все ж багато інвесторів, зацікавлених в криптовалюті, не можуть встояти і перед майнінгом.

Можливо, справа в тому, що заповзятливий спекулянт бачить в ньому можливість заробити на рівному місці, — приблизно як у часи Золотої лихоманки в Каліфорнії. А якщо ви до того ж технологічно підковані, уникнути спокуси майже неможливо.

Але перш ніж витрачатися на обладнання, прочитайте це керівництво — воно допоможе вам зрозуміти, чи дійсно вам підходить майнінг. Ми орієнтуємося перш за все на біткоін.

Що таке Біткоін і як заробити на Bitcoin?

Навіщо мені майнінг?

Звичайно, щоб просто користуватися криптовалютою, майнером бути необов'язково. Цифрові токени можна придбати за фіатні гроші; обміняти через біржу на інші кріптовалюти. (Де і як купити біткоіни?)

Але сенс майнінгу не тільки в наповненні кишень майнерів: це єдиний спосіб випускати в обіг нові партії кріптовалюти. Іншими словами, майнери, по суті, «карбують» криптовалюту.

Наприклад, на 12 січня в обігу знаходиться близько 16,8 млн біткоінів. Не рахуючи монет, випущених з первинним блоком (створеним Сатоші Накомото), всі ці біткоіни з'явилися в результаті діяльності майнерів. Без майнінгу біткоін не зникне — їм навіть можна буде користуватися, але нових монет вже не з'явиться.

Одного разу видобуток біткоіна дійсно закінчиться: протокол обмежує максимальну кількість токенів 21 млн.

Скільки майнер може заробити на видобутку біткоіна?

У 2009 році, коли почався майнінг біткоіна, нагорода за блок складала 50 біткоінів; у 2012-му винагороду було зменшено до 25 монет, а в 2016-му — до нинішнього рівня. Такі дворазові зниження відбуваються регулярно; наступне заплановано приблизно на 2020 рік — тоді розмір винагороди буде зменшений до 6,25 біткоіна.

За що майнерам видають безкоштовні біткоіни?

По суті, майнери виступають в якості аудиторів: в ході видобутку нових монет одночасно відбувається верифікація всіх попередніх транзакцій. Завдяки такій системі, придуманої творцем біткоіна Сатоші Накамото, користувачі зацікавлені в стабільній роботі мережі.

Верифікуючи транзакції, майнери допомагають запобігти «проблему подвійного витрачання». Подвійним витрачанням називається ситуація, в якій користувач отримує можливість витратити одну і ту ж суму двічі.

Припустимо, у вас є купюра в 100 грн і дуже хороша ксерокопія тієї ж купюри. Якщо ви спробуєте їх витратити, хтось може поглянути на серійні номери і побачити, що вони співпадають, а значить, одна з купюр — підробка.

Чимось подібним займаються майнери: вони перевіряють транзакції, щоб переконатися, що користувачі не намагалися незаконно витратити одну і ту ж суму в біткоінах двічі.

Як тільки майнер верифікував транзакції на 1 Мб, він отримує право отримати 12,5 біткоіна. Поріг в 1 МБ був встановлений Сатоші Накамото, і зараз деякі майнери вважають, що розмір блоку повинен бути збільшений, щоб вміщати більше даних. Варто зауважити, що на 1 Мб теоретично може припадати як одна транзакція (хоча такого майже не трапляється), так і декілька тисяч — все залежить від того, скільки даних входить в конкретну транзакцію.

Зверніть увагу: верифікація транзакцій на 1 Мб лише дає майнеру право на отримання біткоінів, але не гарантує нагороду.

Тобто навіть після всієї роботи з верифікації транзакцій я все ще не можу отримати свої біткоіни?

Все вірно.

Щоб ви заробили биткоіни, повинні співпасти дві умови. Одна з них залежить від ваших зусиль, інша — виключно від удачі:

  1. Ви повинні верифікувати транзакції на 1 Мб. Тут все просто.
  2. Ви повинні першим з усіх майнерів знайти рішення для особливої математичної задачі. Цей процес також відомий як Proof-of-Work — «доказ роботи».

Що це за особлива математична задача?

Хороша новина: Вища математика вам не знадобиться. По суті, кожен майнер намагається першим вгадати 64-значне шістнадцяткове число (хеш), яке виявиться менше або дорівнює цільовому хешу. Тут-то і криється основна робота.

Погана новина: Хеш підбирається випадковим перебором, і, якщо ви хочете стати першим, вам знадобиться величезна обчислювальна потужність. Щоб успішно працювати, вам потрібно мати високий хешрейт — коефіцієнт хешування, який вимірюється в мегахешах в секунду (MH/s), гигахешах в секунду (GH/s) і терахешах в секунду (TH/s).

Яке обладнання мені знадобиться?

Для майнінгу підходять або відеокарти (graphics processing unit, GPU), або спеціалізовані пристрої — ASIC, інтегральні схеми спеціального призначення, які можуть коштувати від $500 до десятків тисяч доларів.

Деякі майнери, особливо в системі Ethereum, збирають обладнання відеокарт — це порівняно бюджетний спосіб домогтися прийнятного хэшрейта.

Це не найефективніший спосіб майнінгу, і, як ви можете здогадатися, багато майнерів бачать в ньому скоріше розвагу, ніж спосіб заробити.

Принципи майнінгу для чайників

Припустимо, я сказав трьом друзям, що задумав число від 1 до 100. Я записав це число на аркуші, який сховав у конверті. Моїм друзям не потрібно навіть вгадувати точне число — досить першим назвати число, яке менше або дорівнює числу у конверті. Кількість спроб не обмежена.

Припустимо, я задумав 19. Якщо друг А скаже «21», він програє, тому що 21 більше, ніж 19. Якщо друг Б скаже «16», а друг В — «12», обидві відповіді теоретично можуть бути зараховані, тому що і 16, і 12 менше, ніж 19. Друг Б не отримує ніякої додаткової переваги, хоча його відповідь була ближче до цільового числа — виграє той, хто запропонує свій варіант першим.

Що ж трапиться, якщо друзі Б і В відповіли одночасно? У біткоін-мережі одночасні відповіді виникають регулярно, але нагороду може отримати тільки хтось один. У цій ситуації вирішити, хто з майнер гідний нагороди, повинна вся мережа. Рішення приймається простою більшістю голосів — 51%. Як правило, нагорода дістається майнеру, який виконав більше корисної роботи, тобто верифікував найбільше транзакцій.

Тепер уявіть, що друзів у мене значно більше трьох, а задумане число не обмежена діапазоном від 1 до 100. В якості друзів виступають мільйони майнерів, а задумане число — 64-значне, і до того ж в шістнадцятковій системі числення. Як ви можете здогадатися, вгадати правильну відповідь буде дуже складно.

Що це взагалі таке — 64-значне шістнадцяткове число?

Ну, ось вам для прикладу:

00000000000000000c5819203e9f967ac56e4df598ee57fcc708cf0130d95e27

У цьому числі 64 цифри. Можливо, ви скажете, що це не тільки цифри, але й літери, а значить, це зовсім не число. Що взагалі відбувається?

Щоб зрозуміти, при чому тут літери, давайте розберемося, що означає «шістнадцяткове».

Як ви знаєте, ми використовуємо десяткову систему числення, — це означає, що вона заснована на числі 10. Це, в свою чергу, означає, що у нас є 10 окремих цифр від 0 до 9.

«Шістнадцяткова система, в свою чергу, показали на числі 16. У шістнадцятковій системі є 16 окремих цифр. Але в нашому алфавіті є тільки 10 «цифрових» знаків (0-9). Тому нам доводиться використовувати букви — А, B, С, D, Е, F. Кожній з них присвоюється числове значення.

Але! Якщо ви займаєтеся майнінгом, вам не потрібно обчислювати загальне значення цього 64-значного числа (хеш).

Слава богу! Але що ж мені робити з цими 64-значними шістнадцятковими числами?

Пам'ятаєте нашу аналогію з числом у запечатаному конверті? У криптотермінології це метафоричне невідоме число називається цільовим хешем. 

Монструозні пристрої з відеокарт і вентиляторів потрібні майнерам лише для того, щоб знайти цільовий хеш методом прямого перебору. Для цього система випадковим чином генерує як можна більше «nonce». Це слово утворене з фрази «number only used once» («число, використовуване тільки один раз») і означає короткий цифровий ключ, який можна використовувати для генерації горезвісних 64-значних хешей за певним алгоритмом.

У біткоін-системі розмір nonce складає всього 32 біт — набагато менше, ніж у хеша (256 біт). Перший майнер, чий nonce генерує хеш, який виявиться менше цільового хеша або дорівнює йому, отримує винагороду — 12,5 біткоіна.

Як збільшити свої шанси вгадати цільовий хеш раніше за всіх?

Вам потрібно обзавестися потужної установкою для майнінг або, що більш реалістично, приєднатися до майнінг-пулу — групі майнерів, які об'єднують свою обчислювальну потужність і поділяють здобуті біткоіни. Непропорційно велика кількість блоків видобувається пулами, а не окремими майнерами.

Чи є інші способи заробити на бумі криптовалют?

Звичайно. Як ми вже говорили, найпростіший спосіб придбати біткоіни — купити їх на біржі. В якості альтернативи ви завжди можете скористатися старою приказкою: «Під час золотої лихоманки потрібно продавати кірки». Або, якщо адаптувати її до сучасних умов, інвестувати в компанії, які виробляють ці кирки.

Читати також - Інвестиції в інтернеті у криптовалюту

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити