Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Bitcoin гаманець. Де зберігати Біткоіни?

Останнє оновлення: Вівторок, 16 січня 2018 Автор: Вольдемар Воронцовський

Bitcoin гаманець

Готівкові гроші ми тримаємо у фізичному гаманці, а як зберігається біткоін, якщо його і помацати не можна? Розповідаємо про всі нюанси біткоін-гаманців, їх різновиди і ступеня захищеності.

Якщо ви хочете почати працювати з біткоінами (Bitcoin), перш за все вам знадобиться біткоін-гаманець. Він дозволяє здійснювати транзакції, тобто купувати і продавати криптовалюту. Головне завдання біткоін гаманця — зберігати особистий ключ, який потрібен для доступу до біткоін-адреси та відповідно ваших коштів.

З технічної точки зору, самі біткоіни ніде не зберігаються, зберігаються тільки секретні цифрові ключі, які дають доступ до публічних біткоін-адрес і можливість «підписувати» транзакції. Саме для цієї інформації і потрібен біткоін-гаманець.

Гаманці бувають різними, в залежності від пристрою, для якого вони призначені — можна навіть взагалі не користуватися комп'ютером і записувати ключі на папері. І, звичайно, дуже важливо, щоб гаманець мав резервну копію і був захищений від доступу сторонніх.

Біткоін-гаманці діляться на десктопні, мобільні, онлайнові і апаратні. Вони доступні практично на всіх популярних операційних системах — Windows, Linux, OS X, Android, iOS, Windows Phone і сумісних з ними. Крім того, існують навіть паперові клієнти.

Біткоін-гаманець для ПК

Біткоін-гаманець для ПК

ПК-гаманці (вони ж десктопні або локальні) зберігаються на вашому комп'ютері, файл з ключами. Існує два види біткоін-клієнтів для ПК: «товсті» («важкі») і «тонкі» («легкі»).

«Товсті» скачують весь блокчейн, а це означає, що вам буде потрібно багато місця для зберігання даних на достатньо могутньому ПК.

«Тонкі» гаманці звертається до блокчейну через сторонні сервіси і не вимагають завантаження та зберігання.

Один з найпопулярніших товстих гаманців — Bitcoin Core. Це офіційний клієнт мережі Bitcoin, який розробляється і впроваджується Bitcoin Foundation — некомерційної організацією, що об'єднує розробників ядра. Bitcoin Core не тільки обслуговує транзакції мережі, але і дозволяє створити біткоін-адресу для надсилання та отримання біткоінів, а також зберігати закритий ключ.

Також відомий гаманець Armory, який працює поверх Bitcoin Core і розширює його функціональні можливості. Цей клієнт більше підходить для просунутих користувачів: він більш гнучкий в управлінні і потрібно вміти забезпечити безпеку ключів.

Серед «тонких» гаманців кращим вважається Electrum. Він вимагає від вас мінімальних зусиль: після установки потрібно лише вибрати сервер. Ви отримуєте фразу, яку необхідно записати або роздрукувати — це стане своєрідною гарантією в разі втрати пароля. Крім того, Electrum пропонує роботу не тільки з біткоінами, але і іншими криптовалютами, в тому числі лайткоіном.

Є й інші гаманці для комп'ютера — всі вони трохи відрізняються функціонально. MultiBit працює під Windows, MacOS X і Linux. Hive — це гаманець на базі OS X з деякими унікальними функціями, включаючи магазин додатків, який підключається безпосередньо до біткоін-сервісів.

У деяких гаманцях зроблений упор на анонімності. Наприклад, з DarkWallet поставляється розширення для браузера з додатковими можливостями, включаючи мікшування біткоінів, коли токени різних користувачів змішуються для утруднення відстеження.

Мобільний гаманець

Мобільний гаманець

На жаль, гаманець для комп'ютера не дуже корисний, якщо ви вийшли на вулицю і хочете за щось заплатити в магазині — у цій ситуації стане в нагоді мобільний гаманець. Це додаток для смартфона, який зберігає секретні ключі для ваших біткоін-адрес і дозволяє сплачувати прямо з телефону.

Деякі гаманці задіють протокол NFC, дозволяючи не вводити ніяку інформацію та оплачувати покупки, просто прикладаючи смартфон до зчитувача.

Втім, у мобільних гаманців є спільна риса: всі вони не є повноцінними біткоін-клієнтами. Такий клієнт повинен завантажувати і зберігати весь постійно зростаючий блокчейн, займає декілька гігабайт. По-перше, це призвело б до величезних рахунків за мобільний зв'язок, а по-друге, у пам'яті багатьох телефонів просто не вистачить місця.

Тому зазвичай в мобільних гаманцях зазвичай реалізована спрощена перевірка платежів (SPV). У цьому випадку клієнт завантажує лише невелику частину блокчейна і частково покладається на інші, надійні вузли мережі біткоін.

Серед мобільних гаманців на Android популярні Bitcoin wallet, Mycelium, Xapo і Blockchain (вони зберігають ключі на телефоні в зашифрованому вигляді, а крім того, створюють резервну копію на сервері).

Apple відома своїм параноїдальним ставленням до біткоін-гаманців. В листопаді 2013 року мобільний додаток гаманця Coinbase було видалено з App Store, а в лютому 2014-го та ж доля спіткала версію Blockchain для iOS. Втім, в липні 2014 року в магазині для iOS знову почали з'являтися подібні додатки, і тепер майже всі провідні автори гаманців випустили версії під цю систему.

Є й інші типи гаманців, які також можна використовувати на мобільному пристрої — наприклад, Aegis Bitcoin, підтримує розумні годинник на Android.

Онлайн-гаманці

Онлайн-гаманці

Онлайнові, або інтернет-гаманці зберігають секретні ключі в інтернеті, на сервері, який сам користувач не контролює. Є кілька таких серверних сервісів, і ними користуються в тому числі і мобільні гаманці і гаманці для комп'ютерів — для синхронізації даних між пристроями.

Одна з переваг веб-гаманця — доступ з будь-якого місця і з будь-якого пристрою. Втім, з цим пов'язаний і головний недолік: якщо реалізація гаманця виявиться не зовсім правильною, організація, що зберігає ваші ключі, може ними заволодіти, позбавивши вас доступу.

Один з прикладів такого роду гаманця — рішення Coinbase. Компанія керує біржею обміну біткоінів, і її послуги інтегровані прямо в гаманець.

Circle пропонує користувачам по всьому світу можливість зберігати, відправляти, отримувати і купувати біткоіни. Поки безпосередньо прив'язувати до акаунта банківський рахунок можуть лише громадяни США, але інші можуть користуватися кредитними або дебетовими картками.

Крім того, веб-гаманець є у Blockchain, а компанія Strongcoin пропонує так званий гібридний гаманець: тут особисті ключі шифрування прямо в браузері перед відправкою на сервер.

Є також гаманець Xapo — автори прагнуть об'єднати зручність простого біткоін-гаманця і надійність офлайн-сховища.

Апаратний гаманець

Апаратний гаманець

Сьогодні апаратних гаманців на ринку представлено небагато. Це спеціалізовані пристрої, призначені для зберігання секретних ключів в електронному вигляді і полегшенні платежів.

Апаратний гаманець Trezor

Це рішення призначене для біткоінерів з великими запасами криптовалюти, які не хочуть покладатися на сторонні служби зберігання біткоінів або на надійні, але непрактичні офлайн-сховища.

Апаратний гаманець USB-флешка Ledger

Компактний Ledger USB Bitcoin Wallet використовує захист з допомогою смарт-карти, при цьому він не занадто дорогий.

У вересні 2015 року в продаж надійшли гаманці KeepKey. У них використовується ПО, колись відокремлене від проекту Trezor.

Mycelium розробляє мультивалютні гаманці і нещодавно оголосила про партнерство з Dash, в результаті якого користувачі зможуть купувати і продавати цю популярну криптовалюту безпосередньо всередині програми.

Паперовий гаманець

Паперовий гаманець

Це одне з найбільш популярних і дешевих рішень, і подібні послуги пропонують кілька сайтів. Вони створюють для вас біткоін-адресу і картинку з двома QR-кодами: один — це загальнодоступний адрес, за якою можна отримати біткоіни, а другий — закритий ключ, який можна використовувати для пересилання зберігамих за цією адресою біткоінів.

Перевага правильно організованого паперового гаманця в тому, що особисті ключі ніде не зберігаються в цифровому вигляді, а значить, їм не загрожує небезпека кібератаки або апаратного збою.

Чи анонімні біткоін-гаманці?

З одного боку, біткоін повністю анонімний, з іншого — повністю прозорий і відстежуємий, тому часто цю криптовалюту називають псевдоанонімною.

У зв'язку з цим деякі компанії займаються відстеженням транзакцій, і, щоб цьому протистояти, в біткоін-співтоваристві були розроблені різні техніки: запобігання злиття (merge avoidance), приховані адреси і мікшування монет.

Чи безпечні біткоін-гаманці?

Залежить від поводження. Особисті ключі у вашому гаманці — єдиний спосіб доступу до даних транзакції, що зберігаються в біткоін-адресі, так що, якщо ви їх втратите, то втратите і свої кошти.

Таким чином, якщо ніхто інший не може отримати до них доступ, і ви їх не втрачаєте, це безпечно.

Як захистити свій гаманець?

Шифрування

Гаманець можна зашифрувати надійним паролем — це ускладнює взлом, але не дає стовідсоткового захисту. Якщо ваш комп'ютер заражений вірусом, який записує натиснення клавіш, пароль може стати відомий зловмисникові.

Резервне копіювання

Важливо створити резервну копію всього гаманця. Справа в тому, що деякі адреси використовуються для збереження змін у транзакції можуть бути не видно користувачеві. Так що необхідно створити резервну копію всього гаманця в декількох місцях.

Мультипідпис

Останнім часом з'являється все більше сервісів, що підтримують транзакції з декількома підписами. Такий підхід дозволяє декільком користувачам частково підписати один адреса публічним ключем, і, якщо хтось хоче витратити біткоіни, потрібно, щоб у доповнення до його підпису транзакцію підписали ще кілька користувачів. Скільки підписів необхідно, встановлюється заздалегідь, при створенні адреси.

Така форма підпису може бути корисною у разі взаємної домовленості між, наприклад, діловими партнерами або членами сім'ї. Також другим учасником може виступати другий пристрій, що належить тому ж користувачу.

Оптимальне зберігання

Якщо зберігання біткоін-ключів в цифровому вигляді здається вам занадто небезпечними, наприклад, є ще один спосіб: гаманець, який зберігається на носії, не підключеному до інтернету.

Можна зберігати основні засоби в такому офлайн-гаманці, а невеликий оперативний запас — у більш зручному гаманці, підключеному до інтернету. Таким чином, навіть якщо ви втратите мобільний телефон або гаманець на ноутбуці буде пошкоджений в результаті збою жорсткого диска, пропаде лише невелика частина біткоінів.

Читайте також - Де і як купити біткоіни.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити