Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Криптовалюта Ethereum (Ефіріум, ETH): докладний огляд, курс і аналіз

Останнє оновлення: Четвер, 22 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Криптовалюта Ethereum (Ефіріум, ETH)

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Ні для кого не секрет, що платформа Ethereum використовується для створення децентралізованих онлайн-сервісів на базі технології blockchain.

З безлічі способів застосування можна виділити основні: як кріптовалюти (платіжний засіб), написання смарт-контрактів і проведення ICO. Розглянемо всі особливості цієї Ethereum платформи.

Ідея створення Ефіріуму належить засновнику і колишньому редактору журналу Bitcoin Magazine, російсько-канадському програмісту і інженеру Віталіку Бутеріну.

Проект був запропонований в 2014 році, гроші зібрали з допомогою первинної пропозиції монет (ICO).

Віталік Бутерін

Завдяки тому, що Ethereum є open-source платформою, значно спрощується впровадження технології блокчейн.(Що таке блокчей простими словами)

Це і привертає увагу у багатьох стартапів і відомих розробників програмного забезпечення: Microsoft, IBM та інших.

Одним з великих відмінностей Ethereum відBitcoin є те, що він не має ліміту на емісію і володіє високою швидкістю підтвердження транзакцій.

Щороку добувається близько 18 мільйонів токенів ефіріума і вже випущено 98 мільйони.

На сьогоднішній день, ціна ETH становить близько 2,988 доларів за одиницю, а обсяг його ринкової капіталізації дорівнює 354 796 220 793 доларів за даними Coinmarketcap на 22 лютого 2024 р.

Курс криптовалюти Ethereum (Ефіріум)

На данний момент 22.02.24 курс ETH к доллару складае:

2,988.12$

Найцікавіші розробки для Ethereum

Бутерін в одному зі своїх інтерв'ю говорив, що ідея створення Ефіріума прийшла не відразу.

Спершу він замислювався над можливістю поліпшення Біткоіна. Однак, його ідея привела до появи другої по популярності криптовалюти, після Біткоіна.

Смарт-контракти

Вони являють собою програмний протокол, який забезпечує перевірку дотримання умов всередині блокчейн. Кожна дія відбувається тільки при попередньому дотриманні всіх необхідних умов. Наприклад, якщо б ви орендували квартиру, перш, ніж жити в ній, необхідно було б здійснити оплату. Але якщо оплату не зробити вчасно, то контракт закриє доступ для проведення наступної оплати. Такий принцип їх роботи забезпечує децентралізацію, тобто обидві сторони співпрацюють без посередників через договір.

DApps або децентралізовані додатки

Проект, схожий по своїй суті на смарт-контракти, проте має деякі особливості. Вони теж реалізуються на базі контрактів, але не завжди пов'язані з фінансовою галуззю, можуть бути корисними для реалізації будь-яких ідей. Вся справа в універсальності, яку надає мережа Ефіріум. Він не обмежує можливості по складанню крипто контрактів, для якихось цілеспрямованих дій і дозволяє їм працювати разом з іншими платформами.

Стандарт ERC-20

Всі DApps на Ефіріум підтримують токен Ether. Але їх можна використовувати для створення інших монет дотримуючись одного універсального стандарту ERC-20. Це свого роду трафарет для монет, створених на базі ефіріума для сумісності з блокчейн. Ці монети на початковому етапі пропонують як ICO для отримання додаткового фінансування і першої капіталізації.

Функції смарт-контрактів Ethereum

Смарт-контракт Ethereum

Система розумних контрактів в технології блокчейн досить практична і виконує наступні функції:

 • Постійне зберігання інформації. Контракт може зберігати дані, які були б корисні для інших.
 • Передавальні контракти виконують передачу повідомлень на вказану адресу при дотриманні поставленої задачі. Він може перебувати в стадії очікування відповіді від певної сторони і, поки не отримає необхідне підтвердження, не пересилати повідомлення (мультипідпис). Хороший приклад такого контракту – це ліміт виведення коштів. Після досягнення розміру ліміту, необхідно пройти інший набір процедур.
 • Кожен з них свого роду програмна бібліотека, яку інші можуть користуватися.
 • Всі контракти мають алгоритм взаємодії між собою. Він називається «виклик» або «повідомлення» і містить в собі певний обсяг ефіру (внутрішня валюта, яку використовує мережу Ethereum, в основному, для оплати вартості транзакцій). Коли смарт-контракт отримує повідомлення, він повертає якусь іншу інформацію. Таким чином, будь-яке повідомлення викликає таку функцію.

Найбільш популярні сервіси для зберігання Ефіріуму

Mist – це розробка компанії Ethereum Foundation – браузер, який може взаємодіяти з розумними контрактами і бути місцем зберігання ETH. Крім того, він інтегрований з біржею ShapeShift і це дає можливість здійснювати швидку конвертацію ETH в BTC або ж навпаки.

MyEtherWallet (MEW) – це варіант для тих, хто не бажає встановлювати сторонні програмні забезпечення на свій комп'ютер і зберігати весь блокчейн ефіріума на ньому. Підтримує ERC 20 – тобто всі ваші токени доступні в 2 кліки. MEW дозволяє швидко отримати або відправити кошти. Але ще одна особливість у тому, що це не онлайн-гаманець, який вимагає створення облікового запису і зберігання даних на чиїхось серверах. Він просто допомагає отримати доступ до управління персональним гаманцем в браузері – тобто це лише зручний додаток для роботи, сам MEW не зберігає токени.

Якщо створювати аккаунт на біржі, він буде призначений відразу для декількох валют. Рекомендується за першої можливості виводити гроші з біржового гаманця на інші, так як, по суті, у користувача немає ключів доступу до власних засобів (вони знаходяться в біржі). (ТОП бірж криптовалют)

Існують і мобільні гаманці, такі як Jaxx. У ньому є підтримка 13 валют, у тому числі і ETH і розробники гаманця гарантують безпеку всіх коштів.

Досить відомий і перевірений спосіб під назвою Geth – консоль, яка дозволяє здійснювати відправлення, отримання і створення контрактів. Він представлений в різних збірках під операційні системи MAC, Windows або Linux.

Чому криптовалюта Ethereum розділилася на ETH і ETC

Мережа ефіріум розділилася на два ланцюги в результаті хардфорка (Що таке Хардфорк?), який був проведений через злом системи.

Коли виявилася вразливість – введення і виведення ETH був закритий.

А розробники прийняли рішення відкотити та визнати недійсною ланцюжок блоків з моменту злому, щоб повернути втрачені кошти.

Криптовалютне співтовариство розділилося на 2 табори – на тих, хто підтримали відкат і на тих, хто вирішив, що таким чином порушуються принципи криптосистеми – децентралізація і беззворотність проведення транзакцій. Коли запустили нове ПО, майнерам (Що таке майнінг простими словами) треба було кинути старий ланцюг і перейти на новий, але зробили це не все.

Таким чином новий ланцюг, отримавший більшість, залишився називатися ETH, а стару перейменували в Ethereum Classic (ETC) – класичний ефіріум, підтримує принцип незмінності проведених транзакцій і свободу вибору в децентралізованому світі.

Ефіріум vs біткоін

У цих криптовалют спочатку багато спільного, оскільки обидві платформи функціонують на основі блокчейн. Однак Bitcoin куди менш універсальний за своїми функціями і частіше називається аналогом цифрового золота. Його основне завдання як засобу платежу-проведення транзакцій між гаманцями користувачів, рух в яких досить просто відстежити. Завдання Ефіріум амбітніше-розумні контракти використовуються для створення і роботи безлічі Dapps. Кожен бажаючий може розробити свій децентралізований додаток.

Існує різниця і між самими криптовалютами. Біткоін необхідний, перш за все, як засіб оплати за товари і послуги, тобто він функціонує як платіжний засіб. У мережі Ethereum використовується токен ефір, він важливий для виконання смарт-контрактів. Через те що творці платформи свого часу організовували ICO для залучення інвестицій, американські регулятори тепер можуть визнати Ether активом, хоча він давно вже функціонує як повноцінна криптовалюта.

Основні особливості BTC:

 1. Це повноцінна криптовалюта, яку можна використовувати для грошових переказів всередині мережі і оплати за товари або ж зберігати до підвищення її вартості;
 2. Bitcoin уможливлює існування глобальної фінансової сфери без посередників у вигляді банків та інституцій, комісії в мережі при цьому помітно менше;
 3. Цінний актив, який в перспективі може стати цифровим аналогом золота, з цією метою його можуть використовувати люди в країнах з високою інфляцією

Якщо Bitcoin - це багатозадачний інструмент для вирішення фінансових завдань, націлений на децентралізацію всієї сфери, то Ефіріум дозволяє створювати унікальні додатки, що працюють на блокчейн. Смарт-контракти можна створити з будь-якими умовами. Якщо в мережі біткоіни вони підходять тільки для здійснення операцій з грошима, розробників ефіру цікавить не тільки фінансова сфера.

Proof-of-Work важливий для функціонування обох мереж. Доказ роботи означає, що для видобутку криптовалюта необхідні потужності спеціальних майнінгових установок. Це дозволяє запобігти недоцільному використанню потужностей і хакерські атаки.

Всього може існувати 21 млн BTC, в Ethereum емісія поки не обмежена, що в перспективі може негативно позначитися на вартості монети. Це призвело до того, що команда розробників ETH задумалася про перехід на алгоритм доведення частки (Proof-of-Stake), де частина кріптомонет спалюється під час транзакцій.

Біткоіни втілював оригінальне бачення свого творця Сатоші Накамото, саме тому він менш сприйнятливий до нововведень. Платформа Ефіріум, навпаки, весь час поліпшується і вдосконалюється.

Біткоіни більш стабільний, з ним існує величезна кількість торгових пар на популярних обмінниках, тому він добре виконує свої функції в сфері оплати. Також він краще за інших криптовалюта підходить для збереження коштів. Всі платформи, пов'язані з криптовалютами, приймають BTC, а через обмежену емісію і його вартість може з часом багаторазово збільшитися.

Ethereum ж вибирають ті, хто готовий поділитися своїми напрацюваннями, створивши децентралізований додаток з використанням смарт-контрактів. Завдання, яке бачить перед собою співтовариство Ефіріума, — змінити не тільки банківську сферу, а й цілий світ.

Плюси і мінуси Ethereum

Перш ніж починати розгляд достоїнств і недоліків Ефіріума, необхідно розрізняти саму платформу і популярну криптовалюта Ефіріум.

В першу чергу варто розглянути особливості криптовалюта Ethereum.

Швидкість виконання операцій в мережі досить висока, а комісії невеликі, завдяки чому ефір навіть вигідніше використовувати для оплати, ніж біткоіни. Будучи другою за капіталізацією, криптовалюта ETH внесена в списки переважної більшості обмінників, її запросто можна поміняти як на токени, створені на основі цієї платформи, так і на інші валюти, в тому числі і Фіат.

Недоліком криптовалюти ефір вважають високу волатильність і невизначений статус у регуляторів. Також інвесторів турбує ліквідність монети і фактори, що безпосередньо впливають на її вартість. Bitcoin багато хто розглядає як валюту з більш стабільною вартістю, оскільки саме з BTC існує найбільше торгових пар, а Lightning дозволила вирішити проблему масштабування.

На ціну Ефіріума сильний вплив надає технічний розвиток Платформи, якщо вона буде поступатися суперникам по швидкості транзакцій і можливостям мережі, вартість криптовалюта ефір з часом знизиться.

Також багатьох турбує відсутність порога емісії. Якщо Майнінг буде тривати без обмежень, ETH може просто знецінитися, саме тому творці подумують про використання Proof-of-Stake, щоб поступово виводити частину токенов з обігу.

Тепер про переваги і недоліки мережі Ефіріум.

Переваги Ефіріума

 • Багатофункціональність - на платформі можна використовувати різні мови, алгоритми програмування, а смарт-контракти воістину універсальні і можуть бути корисні в самих різних галузях.
 • Адаптованість до розвитку технології, постійний випуск оновлень.
 • Відкритість - спільнота повідомляють про всі етапи розвитку проекту, Віталік Бутерін і його колеги беруть активну участь у конференціях.
 • Демократичність - завдяки націленості на масове прийняття кожен може створити свій децентралізований додаток на основі платформи, незалежно від навичок програмування.

Недоліки проекту

 • Відносна централізація - у Ethereum є яскраво виражений лідер Віталік Бутерін, які часом одноосібно приймає рішення про майбутнє компанії, 2016 рік показав, що платформі ще є над чим працювати;
 • Ненадійний фільтр - після проблем з The DAO стало ясно, що платформа не завжди відсіває проекти з вразливостями;
 • Відсутність зрозумілої документації - створення чіткого керівництва значно спростило б взаємодію з платформою для розробників.
 • Варто відзначити, що багато хто вірить саме в майбутнє платформи Ethereum, роблячи ставку на її розвиток, і вважаючи, що можливі недоліки з лишком компенсуються перевагами.

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити