Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Заробіток на фотобанках і фотостоках

Останнє оновлення: Четвер, 25 лютого 2021 Автор: Вольдемар Воронцовський

Заробіток на фотобанках і фотостоках

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Із зростанням доступності потужної цифрової фототехніки отримання високоякісних зображень перестало бути привілеєм професіоналів. При цьому попит на таку продукцію аж ніяк не стало менше, хоча зростання конкуренції не могло не позначитися на цінах.

Отже, які можливості для заробітку в інтернеті є у фотографа-любителя і що спільного у нього з інвестором, які отримують пасивний дохід на фінансовому ринку, про це читайте в цій статті.

Що таке мікростоки і фотобанки

На цей раз ми докладно розглянемо так звані мікростоки і фотобанки. В самому загальному вигляді це інтернет-майданчики для купівлі-продажу графічного і мультимедійного контенту: фото, векторних і растрових малюнків, іноді відеороликів. Але абсолютна більшість матеріалу представлено у вигляді фото та фотоколажів. Дивно, що в інтернеті не так-то просто знайти виразне пояснення відмінностей між микростоком і фотобанком. Тим часом різниця є і вона дуже принципова.

Мікросток дозволяє один раз завантаживши в сховище, продавати зображення будь-яке число раз незалежно від того, на яких ще ресурсах воно знаходиться. Необмежені права на це зображення залишаються у автора. Фотобанк же дозволяє купувати ексклюзивну ліцензію на зображення, і відтепер будь-які спроби автора знову виставити зображення на продаж будуть порушенням ліцензії.

Зрозуміло, це розходження дуже сильно позначається і на цінах. Ви можете хоч тисячу разів продати свої зображення через стоки, але з кожного скачування ваш заробіток складе символічну суму – часто менше 1 долара. Якщо ж ваш шедевр буде гідно оцінений фотобанком, ви можете отримати пристойний куш, аж до тисячи доларів, але одноразово. Здійснюючи платне скачування зображення, покупець набуває не саме зображення, а ліцензію на право його використання.

Існує кілька видів ліцензій, прийнятих в фотостоках і фотобанках:

 • Editorial – дешева ліцензія для використання зображення в ознайомлювальних цілях;
 • Rights-Ready – покупець вказує, з якою метою і в якому проекті буде використовуватися зображення, на яке отримується ліцензія;
 • RoyaltyFree – всі права залишаються у автора, який прописує обмеження на право використання роботи, найдешевше завантаження;
 • ExtendedRoyaltyFree – розширені права на використання робіт в комерційних цілях, завантаження коштує в кілька разів дорожче;
 • RightManaged – власник такої ліцензії може накладати обмеження на використання зображення конкурентами, ціна ліцензії — сотні доларів;
 • Exclusive Buyout – ексклюзивні права на використання зображення. Відтепер автор зобов'язаний видалити його з інших ресурсів, якщо воно там є.

Заробіток на фотостоках

Унікальність заробітку на фотостоках полягає в тому, що потенційно цей вид бізнесу здатний приносити пасивний дохід, тобто його можна назвати інвестицією. Все, що необхідно для початку роботи – дзеркальний або «системний» фотоапарат, 1-2 хороших об'єктива і купа часу. Навіть при численних невдачах, коли модератори відхиляють завантажені роботи, а попит на виставлені на продаж не виправдовує очікування, у вас все одно залишається фототехніка, яка може бути використана для відточування майстерності, складання сімейного архіву або, в крайньому випадку, продана.

Щоб успішно продавати свої роботи, стокер повинен знаходитися, що називається, в тренді. Квіти, заходи і котики продаються погано. Достатньо ознайомитися з популярними темами, список яких ви побачите на будь-якому стоці. Затребуване все, що відноситься до бізнесу і так званого lifestile: успіх, активний відпочинок, сюжети, насичені рухом і мотивацією до дії.

Правда і те, що рік від року вимоги до якості знімків стають все більш жорсткими. Те, що можна було успішно продати ще роки 3 тому, тепер з високою ймовірністю буде відхилено модераторами як не відповідає мінімальним вимогам якості. Можна бути геніальним фотографом з точки зору реалізації художнього задуму, але якщо камера милить, якщо зображення шумне і з різними колірними абераціями, творчий потенціал вас не врятує.

Завдання новачка – насамперед пройти «іспит», тобто завантажити на сайт приклади своїх робіт для оцінки їх відповідності базовим рівнем. Перед тим, як відправити свої роботи, необхідно їх як слід розглянути в натуральну величину. Саме так їх розглядають модератори стоків.

На що потрібно звернути увагу:

 • фокус (загальна деталізація зображення);
 • «шевеленку» — смаз з-за руху камери;
 • шуми;
 • освітлення (немає проблем з експозицією);
 • деталізацію у темних і світлих областях;
 • надмірну обробку за шумозаглушення;
 • читаються в редакторі дані протоколу EXIF (інформація про умови зйомки);
 • відсутність у кадрі логотипів або товарних знаків.

Мабуть, найменше проблем з виправленням т. н. «м'якості» зображення, коли деталізація трохи не дотягує до теоретично можливої при даному дозволі. Як варіант, можна знизити дозвіл і цей недолік буде майже непомітний. Потрібно бути готовим до того, що у всіх різні вимоги і якщо на одному стоці ваші роботи не викликають нарікань, то на іншому їх можуть «завернути». Все це стосується якості. Але і відповідність композиції традиційним канонам ніхто не відміняв. Наприклад, діагональна композиція візуально набагато привабливіше плоскою, а бек-фокус при портретній зйомці неприпустимим у принципі. Крім того, необхідні навички роботи з графічними редакторами, бажано Photoshop. Грамотно оброблене фото продається набагато краще, ніж оригінал.

Але мабуть, найскладніше передбачити обсяг праці, який доведеться вкладати місяць за місяцем, перш ніж почнеться реальна віддача. Для багатьох новачків цей момент виявляється нездоланною перешкодою і ударом по самолюбству. Якщо звернутися до статистики, яку викладають успішні фотостокери, ми побачимо, що вони:

 • працюють не з 1-2 стоками, а з 5 і більше;
 • перший рік працюють практично тільки на формування портфоліо;
 • наполегливо рекламують своє портфоліо на тематичних ресурсах.

Скільки можна заробити на фотостоках

Час – гроші і не у всіх його багато. Між тим для талановитих фотографів є альтернатива. Це не стоки, а фотогалереї онлайн. У свій час найбільш престижним російськомовним ресурсом вважався 35.ru. На ньому можна було у вільному доступі ознайомитися з роботами таких визнаних майстрів, як Valtteri Mulkahainen, Ігор Торгачкин, Rarindra Prakarsa, Ben Marar. На жаль, тепер сайт функціонує як соціальна мережа і вимагає реєстрації в Facebook.

Однак, через пошукові запити він доступний. Ось посилання на роботи TOP-100 фотографів 2016 року на цьому ресурсі: 35photo.ru/rating/best2016. Більшість робіт доступні для покупки як в електронному вигляді з ліцензією «тільки для особистого користування», так і у вигляді високоякісної роздруківки. Ціни зазвичай уточнюються у автора. Розкид цін — від сотень рублів до тисяч доларів. Чи варто говорити, що ні на одному з стоків робіт такого професійного рівня, ви ніколи не знайдете. Тут збираються найкращі фотографи зі всього світу, що використовують ексклюзивну, часом штучну апаратуру.

Можливості стоків

Крім фотографій, багато стоків дозволяють продавати векторні зображення. Основним попитом користуються не закінчені композиції, а елементи, що застосовуються для складання оригінал-макетів у поліграфічному дизайні та оформлення сайтів. Adobe Illustrator або Corel Draw – ось основний арсенал стокера-графіка. Окрема тема – продаж через стоки малюнків. Вони можуть бути виконані як у растровому вигляді за допомогою графічного планшета, так і традиційним способом, тобто олівець, акварель, олія. Для підтвердження свого авторства доведеться заповнювати спеціальний бланк – реліз на власність. Заняття не для слабких.

Крім текстової інформації, доведеться надати і мініатюру самого зображення. Уявіть тепер, що у вас сотні малюнків. Деякі стокери-а працюють зі своєю командою. У цьому плані показовий досвід стокера-ілюстратора Microvector. Загальний дохід команди становить приблизно 11 тисяч доларів в місяць, а постійних виконавців 5-7 осіб. Формат робіт – векторні зображення. Оплата виконавцю за готову роботу 20-25 доларів, за «симиляр», тобто невелику модифікацію, 10-12 доларів. Дохід самого керівника – трохи менше половини всієї суми заробітку.

Переваги і недоліки заробітку на фотостоках

Переваги Недоліки
Можливий пасивний дохід Вимагає професійних знань
Немає ризику втрати капіталу Не у всіх виходить
Не вимагає великих одноразових витрат Перші 1-2 роки робота без відчутної віддачі
Гнучкий розподіл часу Великі затрати праці
Поєднання роботи і творчості Для професіоналів не завжди адекватний заробіток

Для тих, хто цікавиться пасивним (в перспективі) заробітком, стоки можуть виявитися цікавим варіантом. Але на відміну від класичного інвестування, спочатку доведеться вкласти багато власного часу. У цьому є якась аналогія з класичним бізнесом. Але, на відміну від бізнесу, вже досягнуте залишиться з вами, воно не знеціниться, не піде з молотка або в рахунок погашення боргів. Ваш портфоліо буде працювати на вас 7 днів на тиждень і 24 години на добу.

Читайте також - Віддалена (дистанційна) робота в інтернеті. ТОП 11 вакансій

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити