Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Заробіток на фотобанках і фотостоках

Останнє оновлення: Середа, 31 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Заробіток на фотобанках і фотостоках

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Із зростанням доступності потужної цифрової фототехніки отримання високоякісних зображень перестало бути привілеєм професіоналів. При цьому попит на таку продукцію аж ніяк не стало менше, хоча зростання конкуренції не могло не позначитися на цінах.

Отже, які можливості для заробітку в інтернеті є у фотографа-любителя і що спільного у нього з інвестором, які отримують пасивний дохід на фінансовому ринку, про це читайте в цій статті.

Що таке мікростоки і фотобанки

На цей раз ми докладно розглянемо так звані мікростоки і фотобанки. В самому загальному вигляді це інтернет-майданчики для купівлі-продажу графічного і мультимедійного контенту: фото, векторних і растрових малюнків, іноді відеороликів. Але абсолютна більшість матеріалу представлено у вигляді фото та фотоколажів. Дивно, що в інтернеті не так-то просто знайти виразне пояснення відмінностей між микростоком і фотобанком. Тим часом різниця є і вона дуже принципова.

Мікросток дозволяє один раз завантаживши в сховище, продавати зображення будь-яке число раз незалежно від того, на яких ще ресурсах воно знаходиться. Необмежені права на це зображення залишаються у автора. Фотобанк же дозволяє купувати ексклюзивну ліцензію на зображення, і відтепер будь-які спроби автора знову виставити зображення на продаж будуть порушенням ліцензії.

Зрозуміло, це розходження дуже сильно позначається і на цінах. Ви можете хоч тисячу разів продати свої зображення через стоки, але з кожного скачування ваш заробіток складе символічну суму – часто менше 1 долара. Якщо ж ваш шедевр буде гідно оцінений фотобанком, ви можете отримати пристойний куш, аж до тисячи доларів, але одноразово. Здійснюючи платне скачування зображення, покупець набуває не саме зображення, а ліцензію на право його використання.

Існує кілька видів ліцензій, прийнятих в фотостоках і фотобанках:

 • Editorial – дешева ліцензія для використання зображення в ознайомлювальних цілях;
 • Rights-Ready – покупець вказує, з якою метою і в якому проекті буде використовуватися зображення, на яке отримується ліцензія;
 • RoyaltyFree – всі права залишаються у автора, який прописує обмеження на право використання роботи, найдешевше завантаження;
 • ExtendedRoyaltyFree – розширені права на використання робіт в комерційних цілях, завантаження коштує в кілька разів дорожче;
 • RightManaged – власник такої ліцензії може накладати обмеження на використання зображення конкурентами, ціна ліцензії — сотні доларів;
 • Exclusive Buyout – ексклюзивні права на використання зображення. Відтепер автор зобов'язаний видалити його з інших ресурсів, якщо воно там є.

Заробіток на фотостоках

Унікальність заробітку на фотостоках полягає в тому, що потенційно цей вид бізнесу здатний приносити пасивний дохід, тобто його можна назвати інвестицією. Все, що необхідно для початку роботи – дзеркальний або «системний» фотоапарат, 1-2 хороших об'єктива і купа часу. Навіть при численних невдачах, коли модератори відхиляють завантажені роботи, а попит на виставлені на продаж не виправдовує очікування, у вас все одно залишається фототехніка, яка може бути використана для відточування майстерності, складання сімейного архіву або, в крайньому випадку, продана.

Щоб успішно продавати свої роботи, стокер повинен знаходитися, що називається, в тренді. Квіти, заходи і котики продаються погано. Достатньо ознайомитися з популярними темами, список яких ви побачите на будь-якому стоці. Затребуване все, що відноситься до бізнесу і так званого lifestile: успіх, активний відпочинок, сюжети, насичені рухом і мотивацією до дії.

Правда і те, що рік від року вимоги до якості знімків стають все більш жорсткими. Те, що можна було успішно продати ще роки 3 тому, тепер з високою ймовірністю буде відхилено модераторами як не відповідає мінімальним вимогам якості. Можна бути геніальним фотографом з точки зору реалізації художнього задуму, але якщо камера милить, якщо зображення шумне і з різними колірними абераціями, творчий потенціал вас не врятує.

Завдання новачка – насамперед пройти «іспит», тобто завантажити на сайт приклади своїх робіт для оцінки їх відповідності базовим рівнем. Перед тим, як відправити свої роботи, необхідно їх як слід розглянути в натуральну величину. Саме так їх розглядають модератори стоків.

На що потрібно звернути увагу:

 • фокус (загальна деталізація зображення);
 • «шевеленку» — смаз з-за руху камери;
 • шуми;
 • освітлення (немає проблем з експозицією);
 • деталізацію у темних і світлих областях;
 • надмірну обробку за шумозаглушення;
 • читаються в редакторі дані протоколу EXIF (інформація про умови зйомки);
 • відсутність у кадрі логотипів або товарних знаків.

Мабуть, найменше проблем з виправленням т. н. «м'якості» зображення, коли деталізація трохи не дотягує до теоретично можливої при даному дозволі. Як варіант, можна знизити дозвіл і цей недолік буде майже непомітний. Потрібно бути готовим до того, що у всіх різні вимоги і якщо на одному стоці ваші роботи не викликають нарікань, то на іншому їх можуть «завернути». Все це стосується якості. Але і відповідність композиції традиційним канонам ніхто не відміняв. Наприклад, діагональна композиція візуально набагато привабливіше плоскою, а бек-фокус при портретній зйомці неприпустимим у принципі. Крім того, необхідні навички роботи з графічними редакторами, бажано Photoshop. Грамотно оброблене фото продається набагато краще, ніж оригінал.

Але мабуть, найскладніше передбачити обсяг праці, який доведеться вкладати місяць за місяцем, перш ніж почнеться реальна віддача. Для багатьох новачків цей момент виявляється нездоланною перешкодою і ударом по самолюбству. Якщо звернутися до статистики, яку викладають успішні фотостокери, ми побачимо, що вони:

 • працюють не з 1-2 стоками, а з 5 і більше;
 • перший рік працюють практично тільки на формування портфоліо;
 • наполегливо рекламують своє портфоліо на тематичних ресурсах.

Скільки можна заробити на фотостоках

Час – гроші і не у всіх його багато. Між тим для талановитих фотографів є альтернатива. Це не стоки, а фотогалереї онлайн.

Ціни зазвичай уточнюються у автора. Розкид цін — від сотень грн до тисяч доларів. Чи варто говорити, що ні на одному з стоків робіт такого професійного рівня, ви ніколи не знайдете. Тут збираються найкращі фотографи зі всього світу, що використовують ексклюзивну, часом штучну апаратуру.

Можливості стоків

Крім фотографій, багато стоків дозволяють продавати векторні зображення. Основним попитом користуються не закінчені композиції, а елементи, що застосовуються для складання оригінал-макетів у поліграфічному дизайні та оформлення сайтів. Adobe Illustrator або Corel Draw – ось основний арсенал стокера-графіка. Окрема тема – продаж через стоки малюнків. Вони можуть бути виконані як у растровому вигляді за допомогою графічного планшета, так і традиційним способом, тобто олівець, акварель, олія. Для підтвердження свого авторства доведеться заповнювати спеціальний бланк – реліз на власність. Заняття не для слабких.

Крім текстової інформації, доведеться надати і мініатюру самого зображення. Уявіть тепер, що у вас сотні малюнків. Деякі стокери-а працюють зі своєю командою. У цьому плані показовий досвід стокера-ілюстратора Microvector. Загальний дохід команди становить приблизно 11 тисяч доларів в місяць, а постійних виконавців 5-7 осіб. Формат робіт – векторні зображення. Оплата виконавцю за готову роботу 20-25 доларів, за «симиляр», тобто невелику модифікацію, 10-12 доларів. Дохід самого керівника – трохи менше половини всієї суми заробітку.

Переваги і недоліки заробітку на фотостоках

Переваги Недоліки
Можливий пасивний дохід Вимагає професійних знань
Немає ризику втрати капіталу Не у всіх виходить
Не вимагає великих одноразових витрат Перші 1-2 роки робота без відчутної віддачі
Гнучкий розподіл часу Великі затрати праці
Поєднання роботи і творчості Для професіоналів не завжди адекватний заробіток

Для тих, хто цікавиться пасивним (в перспективі) заробітком, стоки можуть виявитися цікавим варіантом. Але на відміну від класичного інвестування, спочатку доведеться вкласти багато власного часу. У цьому є якась аналогія з класичним бізнесом. Але, на відміну від бізнесу, вже досягнуте залишиться з вами, воно не знеціниться, не піде з молотка або в рахунок погашення боргів. Ваш портфоліо буде працювати на вас 7 днів на тиждень і 24 години на добу.

Який фотосток вибрати новачкові

Думаю, новачкам слід розглядати "Шаттерсток" і "Адоб-сток" - вони працюють однаково. На інших стоках, наприклад на "Дрімстаймі", фото продаються погано, тому на старті це може сильно розчарувати і відбити бажання взагалі цим займатися. При цьому, працюючи з будь-яким стоком, важливо завантажувати якомога більше фото: 5-10 в день.

Для порівняння: коли на "Шаттерстоку" дохід піднімається до 100 $ , на "Депозитфотос " він буде в районі 5 $. З іншого боку, якщо дохід на "Шаттерстоку" збільшиться до 500 $, то на "Дрімстайм" або "Депозитфотос" вже можна буде заробляти по 50 $ — теж непогано.

Додатковий плюс роботи на "Адоб-стоці" - безкоштовна Ліцензійна підписка на "Фотошоп" і "Лайтрум", якщо фото добре продаються.

Якщо фотограф вже крутий і відбувся, має свій стиль і хороше портфоліо, то йти в мікростоки взагалі не варто — краще намагатися потрапити на макросток. Там фотографії коштують набагато дорожче. Наприклад, якщо на мікростоках одне фото продається за ціною 0,1 $ , то на макро — по 100-150 $.

При цьому якщо вдалося потрапити на макросток, доведеться піти з усіх мікростоков.

Чи можна заробити на фотостоках

 1. Фотостоки можуть бути безкоштовними і платними. На платних стоках одна фотографія продається необмежену кількість разів, а її автор отримує відсоток від продажів.
 2. Розмір заробітку автора залежить від того, за якою ціною стік продав його фотографію — чим дорожче, тим краще, і від того, як багато фотографій цього автора взагалі продаються.
 3. Щоб заробляти більше, автору доведеться підвищувати свій рівень і робити більш затребувані, а значить, і більш дорогі фотографії. Для цього потрібно стежити за трендами, аналізувати акаунти успішних стокерів, фотографувати багато і якісно і наповнювати портфоліо — чим там більше робіт, тим краще. 

ТОП 5 фотостоків щоб заробити

Давайте розберемо не просто список мікростоків, а фотостоків на яких варто реєструватися для отримання швидких перших продажів, які дадуть вам саме заробіток на мікростоках. Погодьтеся, що важко залишатися мотивованим, якщо ви витрачаєте зусилля і не бачите ніякої віддачі в перші місяці.

Список 5 фотостоків для заробітку:

 1. Фотосток ShutterStock
 2. Фотосток Adobe Stock
 3. Фотосток Freepik
 4. Фотосток Dreamstime
 5. Фотосток Depositphotos

Давайте розберемо кожен разом зі статистикою продажів і подивимося фотографії які дозволили заробляти.

Фотосток ShutterStock

Серед усіх топових мікростоків безперечне лідерство довгий час належало фотобанку ShutterStock для авторів. Перш за все, тому що його алгоритми злегка підтримують і просувають портфоліо новачків в перший місяць, що дозволяє отримувати продажі відразу після завантаження на стоки, поки ви розбираєтеся що до чого. Але нещодавно шаттерсток контрибутор оновив свою систему відрахувань, і замість 30 центів за зображення, практично всі автори почали отримати 10 центів. Особливо сильно це позначилося на новачках через введеної системи рівнів, яких їм складніше досягти.

Але все одно, даний стік залишається лідером індустрії і є обов'язковим для реєстрації. Як ми вже показали на початку статті на фото з часткою кожного мікростоку від загального заробітку на фотостоках, де шаттерсток приносить 40% відсотків. Просто тепер всі стікери почали трохи менше заробляти. Ми можемо рекомендувати shutterstock для того, щоб ви швидко і відразу побачили заробіток і продажу від перших завантажених файлів.

Відмінною фішкою мікростоку є демонстрація місця продажу фото по геолокації, що додає інтерактиву авторам стоку. І звичайно на даному мікростоку бувають продажу не тільки за 0,10 центів, як і показано на скріншоті зі статистикою продажів шатерсток. Такі продажі завжди радують фотографів і додають мотивації для реєстрації на цьому фотостоці.

Фотосток Adobe Stock

Слідом за шаттерсток активно нарощує свої позиції мікросток Adobe Stock (колишній мікросток Fotolia). Це мабуть, кращий фотосток для заробітку і старту на даний момент. Мінімальна сума продажів на цьому стоку не опускається менше ніж 30 центів і рівень продажів високий. Цей мікросток повільно і впевнено рухається до того, щоб стати лідером ринку.

Пройти простий процес реєстрації почати продавати свої фотографії на цьому майданчику. Фотосток Адоб Сток захоплює ринок за рахунок своєї монополії на програмне забезпечення Лайтрум і Фотошоп. Купувати зображення можна прям всередині Photoshop і illustrator, що супер зручно для дизайнерів.

Також фотосток Адоб сток ділиться списком топових авторів у яких можна повчитися стоковому баченню, і проаналізувати їх портфоліо і топові фотографії та ілюстрації, які приносять їм заробіток.

Шатерсток і Адобсток - це 2 найбільш цікавих фотостоках і лідери індустрії, які вже давно зарекомендували себе, як найвдаліші проекти для продажу фото, Відео та ілюстрацій. Але не варто категорично виключати менш популярні ресурси, що знаходяться в стадії розвитку. Оскільки, вони можуть послужити хорошим підробітком для фотографів.

Фотосток Freepik

Фотосток Фріпік - це фотосток, який часто ігнорується досвідченими авторами. Раніше він надавав свою колекцію файлів безкоштовно, і зараз на ньому можна знайти безліч безкоштовних файлів, але деякі можна придбати за незначну суму. Досвідчені стокери не люблять його за жорсткий демпінг, тому що роботи продаються тут за копійки. Але при цьому зараз фріпік вийшов на великий рівень продажів і продає дуже багато, хоч і дешево. У багатьох авторів даний стік вийшов в топ 5 по заробітку на фотостоках.

Новачкам буде важкувато на ньому зареєструватися, пройти іспит і почати продавати свої роботи. Він сильно чіпляється до описів і і ключовими словами, а також якості зображень, які приймає в продаж. Навіть ті кадри, які продаються на Шаттерстоку і Адоб сток, можуть бути не прийняті в колекцію мікростока Фріпік. Але додати його в свій топ 5 мікростоков точно варто. Тому що він починає продавати відразу і по багато разів на день.

Якщо на перших двох мікростоках ви зможете вже відразу заробляти, то на фрипике вас змусять трохи попітніти, і можливо вам доведеться здавати іспит кілька разів. Але продажі починаються відразу і Ваші центи потихеньку, в кінці місяця, перетворюються в додаткові 100$ до загального чеку для виведення зі стоків.

Наступні стоки в списку вельми невибагливі, приймають роботи і іноді їх продають. Рівень продажів на них приблизно однаковий, їх варто додавати в першу чергу для збільшення заробітку від завантажених фотографій, ілюстрацій або відео. Але не варто робити на них ставку, як на основні фотостоки.

Фотосток Dreamstime

Мікростока Дрімстайм - досить лояльний і не вимогливий стік, на якому немає потреби здавати іспит. ВАШІ роботи можна завантажувати в продаж відразу після реєстрації. Входить в топ 5 фотостоків для заробітку, володіє зручним і зрозумілим інтерфейсом для роботи, а так само видає стабільний рівень продажів для вашої загальної статистики.

Продає за приємні суми, не бачив тут жодного разу 10 центів за фото. Іноді навіть бувають дорогі продажу. А іноді зображення викуповують прямо серіями, що дуже приємно.

Фотосток Depositphotos

Мікросток Депозитфото, який довгий час був українським стартапом, але в підсумку успішно витримує конкуренцію з іншими гравцями ринку. Продає не супер часто, але додаткові 100$ в місяць на перших починаннях може вам приносити. Його варто розглянути для реєстрації, після того як освоїлися на Shutterstock і Adobe Stock як автор.

Продажі тут в основному за передплатою близько 30 центів, іноді ваше зображення можуть взяти в розсилку для покупців. Один раз мій файл потрапляв в таку розсилку, було відразу близько 30 продажів однієї фото.

Читайте також - Віддалена (дистанційна) робота в інтернеті. ТОП 11 вакансій

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити