Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Шахрайство в інтернеті

Останнє оновлення: Четвер, 01 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

 Шахрайство в інтернеті

Інтернет міцно закріпився навіть в найнесподіваніших сферах нашої життєдіяльності. З його допомогою ми робимо покупки, спілкуємося, розважаємося, оплачуємо комунальні послуги, беремо потрібну інформацію. Але, що особливо цінно, — тут люди заробляють гроші.

Способів інтернет-заробітку досить багато, але для нас найбільш важливо те, що одні заробляють гроші чесно, а інші вважають за краще використовувати працю (гроші, час, довіру) інших людей для власного збагачення. Таку діяльність не можна назвати інакше як справжнісіньке шахрайство. Шахрайство в інтернеті сьогодні настільки часте явище, що з ним хоча б один раз стикався кожен другий (якщо не перший) активний користувач мережі.

Поговоримо про різні типи інтернет-шахрайства, щоб завжди «бути на сторожі» і не потрапити на вудку надто «підприємливих» користувачів. Перерахувати абсолютно всі можливі ризики в рамках однієї статті не вийде. По-перше, їх дуже багато. По-друге, з кожним днем список таких "розводів" тільки поповнюється. Але ми постаралися зібрати для вас найпоширеніші варіанти обману в мережі.

Шахрайство в інтернеті - це вид злочинної діяльності, який полягає у використанні мережі Інтернет з метою обману людей з метою отримання прибутку або особистої інформації. Шахраї можуть використовувати різноманітні методи для досягнення своїх цілей, такі як шпигунське програмне забезпечення, фішинг, соціальна інженерія, фальшиві веб-сайти, листи-шахрайки та інші.

Потенційні жертви шахрайства в інтернеті можуть бути наведені в оману відомими методами, такими як вимагання сплатити викуп, запрошення до інвестування віртуальної валюти або заявки на отримання призів від компаній, які не існують. Шахраї можуть навіть виманювати особисті дані, такі як номера кредитних карток або паролі до електронних поштових скриньок, за допомогою фішингу або соціальної інженерії.

Шахрайство в інтернеті може призвести до серйозних наслідків для жертв, включаючи фінансові втрати, крадіжку особистої інформації та шкоду комп'ютерним системам. Тому дуже важливо бути обережними, коли користуєтеся Інтернетом та не довіряти сумнівним електронним повідомленням або запитам на передачу особистих даних. Якщо ви стали жертвою шахраїв в Інтернеті, повідомте про це відповідні органи влади та зверніться до фахівців з кібербезпеки для отримання допомоги.

Види інтернет-шахрайства

Так яким же чином відбувається шахрайство через інтернет? Варіантів тут – просто тьма. Але найчастіше шахраї використовують кілька головних сфер інтернет-простору, а саме:

 • Заробляння грошей.
 • Благодійність.
 • Розблокування програм, додатків.
 • Продаж товарів.
 • Лотереї, розіграші.

А тепер розглянемо докладно найпоширеніші види і схеми шахрайства в Інтернеті. До Вашої уваги-ТОП-10 "розводів" в мережі:

Дистанційна робота

Заробіток на бажаючих виконувати роботу на дому, отримуючи за це гроші – мабуть, найпоширеніший спосіб шахрайства сьогодні. Що в цьому дивного? Напруга на ринку праці зростає, все більше людей шукають роботу або додатковий заробіток, а можливість працювати прямо у себе вдома тягне людей немов бджіл на мед.

Читайте також: Реальна робота в Інтернеті на дому

Щоб скористатися їх довірою, потрібно зовсім небагато: скласти правдоподібне оголошення від імені компанії (підприємства), яка набирає працівників для віддаленої роботи (наприклад, збирання ручок на дому), мотивуючи це тим, що така діяльність найбільш вигідна для компанії. Від потенційного співробітника потрібно всього-нічого – викупити стартовий набір і приступити до роботи. Як правило, пояснюється така умова просто: так компанія страхує себе від недобросовісних працівників, які можуть отримати комплектуючі, нічого не виславши натомість.

Завжди, коли Вам пропонують заздалегідь, нехай навіть з метою перестраховки, оплатити будь-яку суму, рекомендуємо подумати ще раз. Гроші повинні платити вам, а не ви!

Обман на фрілансі

Інший, не менш популярний варіант обману – шахрайство з фрілансерами (людьми, які за гроші виконують певну роботу в мережі, будь то написання текстів, розміщення реклами, монтаж відео, твір слоганів, віршів, дизайнерські послуги). Тут все очевидно – вам замовляють роботу, але під будь-якими приводами не оплачують її. Боротися з такими обманами найскладніше, оскільки фріланс сам по собі пов'язаний з певними ризиками (ти ніколи на 100% не впевнений, що тобі заплатять).

Висновок очевидний – набагато надійніше заручитися підтримкою серйозних бірж фріланса, які, хоч і беруть собі певний відсоток вашого прибутку, але дають нехай і не стовідсоткову, але гарантію.

Читайте також: Заробіток на фрілансі

Афери з персональними даними

Один з найнебезпечніших видів шахрайства. Головне завдання шахраїв – вивідати у людини дані його платіжних карток, рахунків та ін. Варіантів, як це зробити шахраї вигадують ДУЖЕ багато. Найчастіше, жертві телефонують від імені співробітника банку (як варіант – оператора колл-центру), просять під цілком правдоподібним приводом назвати або ввести свій пін-код, номер банківської карти та інші персональні дані. В результаті, з вашої картки знімаються гроші без вашого відома.

Запам'ятайте, будь ласка: приводів, під якими просять повідомити особисті дані, не так вже й багато. А свій персональний код (або пароль) взагалі не можна називати нікому! Краще десять разів перевірити ще раз, перш ніж розкрити секретну інформацію, а потім писати заяву в поліцію.

Шахрайство на посиланнях

Вам або вашим друзям напевно приходили повідомлення від невідомих користувачів з пропозицією перейти за певним посиланням. А такі пропозиції можуть бути дуже навіть привабливими! В результаті такого переходу, ви можете не тільки занести «віруси» на свій комп'ютер або телефон, але навіть відкрити шахраям доступ до ваших рахунків і даних (наприклад, робота ПК буде паралізована, а вам запропонують відновити її за певну суму).

Висновок один: візьміть за правило ігнорувати всі посилання від невідомих користувачів, а всі підозрілі – спочатку перевіряти перш ніж відкрити.

Дуже часто шахраї зламують акаунти в соц. мережах і починають розсилати потрібну інформацію друзям користувача. Якщо ж ви попалися на вудку, ваш комп'ютер заблокований, ніколи не відправляйте гроші за його розблокування, навіть якщо сума не велика! Це не допоможе. Єдиний варіант – звернутися за допомогою до фахівців, які або видалять вірус за допомогою антивірусних програм або переустановят операційну систему.

Підміна домену сайту або так званий «фішинг»

Фішинг

Ще один дуже поширений тип інтернет-обману, коли шахраї за допомогою вірусів змінюють адресу сайту на інший так, що користувач цього не зауважує. Як правило, під час реєстрації, людина отримує повідомлення з проханням підтвердити вхід (наприклад, за допомогою смс). В результаті, з рахунку можуть бути списані гроші, а ваші дані стануть відомі шахраям. Тому будь-які такі прохання про підтвердження повинні вас насторожити! Щоб хоч якось себе убезпечити, спробуйте зайти в свій аккаунт з іншого пристрою та завжди уважно дивіться на адресу сайту на який ви заходите. 

Виграш

Мова про будь-які виграші, будь то лотерея, розіграш товарів, послуг та інших благ. З таким розводом хоча б раз у житті стикався кожен. Коли на електронну пошту, в соц. мережах, на Вайбер або по СМС приходить радісна новина про те, що ви – щасливий переможець «чогось там» і володар «чогось там». Залишилася «дрібничка» — сплатити невелику суму за доставку виграшу, формальний внесок. ... Пізніше з'ясується, що таке ж повідомлення отримали багато його друзів і знайомі ... Хлопці, пора вже усвідомити, що безкоштовний сир - тільки в мишоловці! Бувають, звичайно, винятки і одиницям щастить, але це лише винятки.

Афери з благодійністю

Один з найбільш «брудних» і «аморальних» видів шахрайства. Мова про ті випадки, коли в соціальних мережах організовується збір грошей на лікування людей (частіше – у дітей), яких насправді або не існує, або вони реально існують, але тільки гроші підуть не на їх лікування, а в кишеню шахраїв... Що тут можна порадити? Зрозуміло, на всі 100% бути впевненим, що ваші гроші підуть потрібному адресату, ви не зможете (хіба що це ваш знайомий). Але спробувати убезпечити себе можна. Наприклад, можна перевірити, чи є контакти для зв'язку з родичами (якщо вони є, здзвонитися, уточнити деталі). Звертайте увагу на коментарі інших користувачів, уважно переглядайте скани довідок і т. д.

Шахрайство в інтернет магазинах

Всі ми в тій чи іншій мірі користуємося послугами інтернет-магазинів, переплачувати не любить ніхто. Майже всі вони працюють за передоплатою. Головний ризик в даному випадку – заплатити і не отримати товар (або отримати щось зовсім далеке від очікуваного). Як же спробувати себе убезпечити від таких неприємностей? Слідкуйте за репутацією сайту, відгуками в інтернеті, аналізуйте, порівнюйте. Наприклад, чим більше надається контактної інформації, тим краще (в ідеалі, це реально існуючий магазин, в який при бажанні можна поїхати). Відмінно, якщо він надає можливість пересилання післяплатою.

Вас обов'язково повинна насторожити занадто низька ціна на товар (так, вона і повинна бути нижче, але вона не повинна бути абсурдно низькою).

Наслідки шахрайства в інтернеті

Шахрайство в інтернеті має серйозні наслідки, які поширюються на різні сфери життя та впливають на користувачів, бізнеси і суспільство загалом. Розглянемо найважливіші наслідки шахрайства в інтернеті.

 • Фінансові втрати: Шахраї та зловмисники, використовуючи різні методи, намагаються виманити гроші у своїх жертв. Це може включати крадіжку банківських даних, шахрайські операції в електронній комерції, шахрайство з використанням кредитних карт або фінансові шахрайства. В результаті користувачі стикаються з втратою грошей, порушенням фінансової стабільності та можливими проблемами з кредитними рейтингами.
 • Пошкодження репутації: Шахрайство в інтернеті може призвести до пошкодження репутації як індивідуальних користувачів, так і брендів і компаній. Наприклад, якщо особисті дані користувача потрапляють в руки зловмисників і використовуються для злочинної діяльності або розсилки спаму, це може спричинити втрату довіри до користувача. У разі бізнесів шахрайство може призвести до втрати клієнтів, негативних відгуків та навіть судових позовів.
 • Крадіжка особистих даних: Шахраї в інтернеті прагнуть отримати доступ до особистої інформації користувачів, такої як номери соціального страхування, паспортні дані, банківські реквізити тощо. Ця інформація може бути використана для крадіжки особистості, здійснення фінансових шахрайств, ідентифікаційного шахрайства та інших злочинів, що суттєво впливають на жертву.
 • Порушення приватності: Шахраї можуть зламати приватні облікові записи, електронну пошту або соціальні мережі, отримавши доступ до особистої інформації та конфіденційних даних. Це може призвести до порушення особистої приватності, небажаного розголошення особистих відомостей та використання цієї інформації для шахрайських цілей.
 • Психологічні наслідки: Шахраїство в інтернеті може мати серйозний вплив на психологічний стан жертв. Відчуття безпеки, довіри та самооцінки можуть бути підірвані. Люди можуть страждати від посттравматичного стресового розладу, тривожності, депресії та втрати віри в онлайн-середовище.

Зрозуміло, що боротьба з шахрайством в інтернеті є надзвичайно важливою. Необхідні ефективні заходи для запобігання та реагування на шахрайство, а також освіта користувачів щодо онлайн-безпеки та розпізнавання шахрайських схем.

Заходи для запобігання шахрайству в інтернеті

Запобігання шахрайству в інтернеті є надзвичайно важливим завданням для забезпечення безпеки користувачів. Нижче наведені деякі ефективні заходи, які можна прийняти для запобігання шахрайству в інтернеті:

 • Підвищення свідомості: Освіта щодо онлайн-безпеки є ключовим елементом у запобіганні шахрайству. Користувачі повинні бути свідомі різних типів шахрайств, таких як фішингові атаки, шкіртрояні, соціальний інжиніринг тощо. Вони повинні навчитися розпізнавати підозрілі листи, посилання або повідомлення та усвідомлювати ризики, пов'язані з розголошенням особистих даних.
 • Сильні паролі та багатофакторна аутентифікація: Важливо використовувати складні та унікальні паролі для кожного облікового запису в інтернеті. Рекомендується використовувати комбінацію букв, цифр та спеціальних символів. Крім того, включення багатофакторної аутентифікації додатково зміцнює захист облікових записів, вимагаючи додатковий крок підтвердження, наприклад, за допомогою SMS-повідомлення або додатку аутентифікації.
 • Оновлення програмного забезпечення: Важливо регулярно оновлювати всі програми та операційні системи на пристроях. Виробники постійно випускають патчі та оновлення, які виправляють відомі вразливості, що можуть бути використані зловмисниками.
 • Захист від фішингу: Фішинг є одним з найпоширеніших видів шахрайства в інтернеті. Користувачі повинні бути пильними, не відкривати підозрілі листи, не надсилати конфіденційну інформацію через посилання в електронних повідомленнях. Додатково можна встановити антивірусні програми та фаєрволи, які допомагатимуть виявляти й блокувати фішингові сайти та шкідливі програми.
 • Використання безпечних з'єднань: При передачі чутливої інформації, такої як банківські дані, варто переконатися, що ви використовуєте безпечне з'єднання. У веб-браузерах використовуйте протокол HTTPS, який забезпечує шифрування даних між користувачем і веб-сайтом.
 • Перевірка джерел та довідка: Перш ніж надавати будь-яку особисту інформацію або робити платежі в інтернеті, ретельно перевіряйте джерело або компанію. Шукайте відгуки, перевіряйте офіційні веб-сайти та контактну інформацію.

Роль уряду та організацій у боротьбі з шахрайством в інтернеті

У боротьбі з шахрайством в інтернеті важливу роль відіграють урядові органи, правоохоронні агентства, технологічні компанії та неприбуткові організації. Діяльність цих сторін спрямована на запобігання шахрайству, виявлення та припинення діяльності шахраїв, а також надання підтримки для жертв.

 • Урядові органи: Уряди відіграють важливу роль у встановленні законодавства, яке регулює кібербезпеку та боротьбу з шахрайством в інтернеті. Вони забезпечують створення спеціальних підрозділів правоохоронних органів, які ведуть розслідування злочинів, пов'язаних з шахрайством в інтернеті. Крім того, уряди співпрацюють з міжнародними організаціями та іншими державами для обміну інформацією та спільного розслідування кіберзлочинів.
 • Технологічні компанії: Великі технологічні компанії, такі як соціальні мережі, пошукові системи та провайдери послуг, виконують важливу роль у виявленні та блокуванні шахрайських дій в мережі. Вони розробляють та вдосконалюють алгоритми, які виявляють підозрілу активність, шкідливі програми та фішингові сайти. Технологічні компанії також активно співпрацюють з правоохоронними органами, надаючи їм необхідну інформацію для розслідування та припинення діяльності шахраїв.
 • Неприбуткові організації та спілки: Існують різні неприбуткові організації та спілки, які працюють у сфері кібербезпеки та боротьби з шахрайством в інтернеті. Вони надають підтримку жертвам шахрайства, займаються освітньою роботою, надають консультації та інформацію про захист від шахрайства. Деякі організації спеціалізуються на аналізі кіберзагроз та наданні рекомендацій для запобігання шахрайству.
 • Міжнародне співробітництво: Кіберзлочинність не має кордонів, тому міжнародне співробітництво є необхідним у боротьбі з шахрайством в інтернеті. Країни спільно розробляють програми та ініціативи для обміну інформацією, спільних розслідувань та виконання законодавчих норм у сфері кібербезпеки.

Ролі урядових органів, технологічних компаній, неприбуткових організацій та міжнародного співробітництва є невід'ємною частиною ефективної стратегії боротьби з шахрайством в інтернеті. Тільки шляхом спільних зусиль можна створити безпечне та надійне онлайн-середовище для всіх користувачів.

Рекомендації для користувачів

Для забезпечення особистої безпеки та запобігання шахрайству в інтернеті, користувачі можуть вжити ряд заходів. Ось деякі рекомендації, які допоможуть зменшити ризик стати жертвою шахраїв:

 • Будьте обережні з особистою інформацією: Уникайте розголошення особистих даних, таких як повне ім'я, адреса, номери телефонів чи фінансові дані в ненадійних джерелах або на публічних форумах. Завжди перевіряйте достовірність веб-сайтів, на які потрапляєте, перш ніж вводити особисту інформацію.
 • Розпізнавайте фішингові атаки: Будьте уважні до електронних листів, повідомлень або посилань, які вимагають негайної дії або розголошення особистих даних. Перевіряйте URL-адреси, використовуйте фільтри спаму та антивірусне програмне забезпечення для виявлення фішингових спроб.
 • Використовуйте складні та унікальні паролі: Обирайте сильні паролі для своїх облікових записів інтернет-сервісів. Пароль повинен містити комбінацію великих та малих літер, цифр та спеціальних символів. Не використовуйте один і той самий пароль для різних облікових записів.
 • Використовуйте багатофакторну аутентифікацію: Увімкніть багатофакторну аутентифікацію для своїх облікових записів, де це можливо. Це додатковий шар захисту, який вимагає підтвердження вашої особи через додатковий пристрій або метод, такий як SMS-повідомлення або аутентифікація на основі відбитку пальця.
 • Оновлюйте програмне забезпечення: Регулярно оновлюйте оперативні системи, веб-браузери, антивірусне програмне забезпечення та інші програми на своєму пристрої. Це дозволить уникнути використання вразливостей, які можуть бути використані шахраями.
 • Будьте пильними при використанні громадських Wi-Fi: Уникайте використання ненадійних або незахищених Wi-Fi мереж для передачі чутливої інформації, такої як паролі або банківські дані. Використовуйте власний безпечний мобільний зв'язок або VPN (віртуальну приватну мережу) для забезпечення безпеки під час з'єднання з інтернетом у громадських місцях.
 • Вивчайте про кібербезпеку: Постійно підвищуйте свою свідомість про кібербезпеку, ознайомлюйтесь з останніми трендами та методами шахрайства в інтернеті. Беріть участь у тренінгах, вебінарах або освітніх програмах, що допоможуть вам зрозуміти ризики та ефективні методи запобігання шахрайству.

Дотримання цих рекомендацій може значно зменшити ризик стати жертвою шахрайства в інтернеті. Запам'ятайте, що ваша особиста безпека є великою вагою і вимагає уважності та обережності при користуванні інтернетом.

Відео: Банківське шахрайство в інтернеті

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити