Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Шахрайство в інтернеті

Останнє оновлення: Вівторок, 14 червня 2022 Автор: Вольдемар Воронцовський

 Шахрайство в інтернеті

Інтернет міцно закріпився навіть в найнесподіваніших сферах нашої життєдіяльності. З його допомогою ми робимо покупки, спілкуємося, розважаємося, оплачуємо комунальні послуги, беремо потрібну інформацію. Але, що особливо цінно, — тут люди заробляють гроші.

Способів інтернет-заробітку досить багато, але для нас найбільш важливо те, що одні заробляють гроші чесно, а інші вважають за краще використовувати працю (гроші, час, довіру) інших людей для власного збагачення. Таку діяльність не можна назвати інакше як справжнісіньке шахрайство. Шахрайство в інтернеті сьогодні настільки часте явище, що з ним хоча б один раз стикався кожен другий (якщо не перший) активний користувач мережі.

Поговоримо про різні типи інтернет-шахрайства, щоб завжди «бути на сторожі» і не потрапити на вудку надто «підприємливих» користувачів. Перерахувати абсолютно всі можливі ризики в рамках однієї статті не вийде. По-перше, їх дуже багато. По-друге, з кожним днем список таких "розводів" тільки поповнюється. Але ми постаралися зібрати для вас найпоширеніші варіанти обману в мережі.

Види інтернет-шахрайства

Так яким же чином відбувається шахрайство через інтернет? Варіантів тут – просто тьма. Але найчастіше шахраї використовують кілька головних сфер інтернет-простору, а саме:

  • Заробляння грошей.
  • Благодійність.
  • Розблокування програм, додатків.
  • Продаж товарів.
  • Лотереї, розіграші.

А тепер розглянемо докладно найпоширеніші види і схеми шахрайства в Інтернеті. До Вашої уваги-ТОП-10 "розводів" в мережі:

Дистанційна робота

Заробіток на бажаючих виконувати роботу на дому, отримуючи за це гроші – мабуть, найпоширеніший спосіб шахрайства сьогодні. Що в цьому дивного? Напруга на ринку праці зростає, все більше людей шукають роботу або додатковий заробіток, а можливість працювати прямо у себе вдома тягне людей немов бджіл на мед.

Читайте також: Реальна робота в Інтернеті на дому

Щоб скористатися їх довірою, потрібно зовсім небагато: скласти правдоподібне оголошення від імені компанії (підприємства), яка набирає працівників для віддаленої роботи (наприклад, збирання ручок на дому), мотивуючи це тим, що така діяльність найбільш вигідна для компанії. Від потенційного співробітника потрібно всього-нічого – викупити стартовий набір і приступити до роботи. Як правило, пояснюється така умова просто: так компанія страхує себе від недобросовісних працівників, які можуть отримати комплектуючі, нічого не виславши натомість.

Завжди, коли Вам пропонують заздалегідь, нехай навіть з метою перестраховки, оплатити будь-яку суму, рекомендуємо подумати ще раз. Гроші повинні платити вам, а не ви!

Обман на фрілансі

Інший, не менш популярний варіант обману – шахрайство з фрілансерами (людьми, які за гроші виконують певну роботу в мережі, будь то написання текстів, розміщення реклами, монтаж відео, твір слоганів, віршів, дизайнерські послуги). Тут все очевидно – вам замовляють роботу, але під будь-якими приводами не оплачують її. Боротися з такими обманами найскладніше, оскільки фріланс сам по собі пов'язаний з певними ризиками (ти ніколи на 100% не впевнений, що тобі заплатять).

Висновок очевидний – набагато надійніше заручитися підтримкою серйозних бірж фріланса, які, хоч і беруть собі певний відсоток вашого прибутку, але дають нехай і не стовідсоткову, але гарантію.

Читайте також: Заробіток на фрілансі

Афери з персональними даними

Один з найнебезпечніших видів шахрайства. Головне завдання шахраїв – вивідати у людини дані його платіжних карток, рахунків та ін. Варіантів, як це зробити шахраї вигадують ДУЖЕ багато. Найчастіше, жертві телефонують від імені співробітника банку (як варіант – оператора колл-центру), просять під цілком правдоподібним приводом назвати або ввести свій пін-код, номер банківської карти та інші персональні дані. В результаті, з вашої картки знімаються гроші без вашого відома.

Запам'ятайте, будь ласка: приводів, під якими просять повідомити особисті дані, не так вже й багато. А свій персональний код (або пароль) взагалі не можна називати нікому! Краще десять разів перевірити ще раз, перш ніж розкрити секретну інформацію, а потім писати заяву в поліцію.

Шахрайство на посиланнях

Вам або вашим друзям напевно приходили повідомлення від невідомих користувачів з пропозицією перейти за певним посиланням. А такі пропозиції можуть бути дуже навіть привабливими! В результаті такого переходу, ви можете не тільки занести «віруси» на свій комп'ютер або телефон, але навіть відкрити шахраям доступ до ваших рахунків і даних (наприклад, робота ПК буде паралізована, а вам запропонують відновити її за певну суму).

Висновок один: візьміть за правило ігнорувати всі посилання від невідомих користувачів, а всі підозрілі – спочатку перевіряти перш ніж відкрити.

Дуже часто шахраї зламують акаунти в соц. мережах і починають розсилати потрібну інформацію друзям користувача. Якщо ж ви попалися на вудку, ваш комп'ютер заблокований, ніколи не відправляйте гроші за його розблокування, навіть якщо сума не велика! Це не допоможе. Єдиний варіант – звернутися за допомогою до фахівців, які або видалять вірус за допомогою антивірусних програм або переустановят операційну систему.

Підміна домену сайту або так званий «фішинг»

Фішинг

Ще один дуже поширений тип інтернет-обману, коли шахраї за допомогою вірусів змінюють адресу сайту на інший так, що користувач цього не зауважує. Як правило, під час реєстрації, людина отримує повідомлення з проханням підтвердити вхід (наприклад, за допомогою смс). В результаті, з рахунку можуть бути списані гроші, а ваші дані стануть відомі шахраям. Тому будь-які такі прохання про підтвердження повинні вас насторожити! Щоб хоч якось себе убезпечити, спробуйте зайти в свій аккаунт з іншого пристрою та завжди уважно дивіться на адресу сайту на який ви заходите. 

Виграш

Мова про будь-які виграші, будь то лотерея, розіграш товарів, послуг та інших благ. З таким розводом хоча б раз у житті стикався кожен. Коли на електронну пошту, в соц. мережах, на Вайбер або по СМС приходить радісна новина про те, що ви – щасливий переможець «чогось там» і володар «чогось там». Залишилася «дрібничка» — сплатити невелику суму за доставку виграшу, формальний внесок. ... Пізніше з'ясується, що таке ж повідомлення отримали багато його друзів і знайомі ... Хлопці, пора вже усвідомити, що безкоштовний сир - тільки в мишоловці! Бувають, звичайно, винятки і одиницям щастить, але це лише винятки.

Афери з благодійністю

Один з найбільш «брудних» і «аморальних» видів шахрайства. Мова про ті випадки, коли в соціальних мережах організовується збір грошей на лікування людей (частіше – у дітей), яких насправді або не існує, або вони реально існують, але тільки гроші підуть не на їх лікування, а в кишеню шахраїв... Що тут можна порадити? Зрозуміло, на всі 100% бути впевненим, що ваші гроші підуть потрібному адресату, ви не зможете (хіба що це ваш знайомий). Але спробувати убезпечити себе можна. Наприклад, можна перевірити, чи є контакти для зв'язку з родичами (якщо вони є, здзвонитися, уточнити деталі). Звертайте увагу на коментарі інших користувачів, уважно переглядайте скани довідок і т. д.

Шахрайство в інтернет магазинах

Всі ми в тій чи іншій мірі користуємося послугами інтернет-магазинів, переплачувати не любить ніхто. Майже всі вони працюють за передоплатою. Головний ризик в даному випадку – заплатити і не отримати товар (або отримати щось зовсім далеке від очікуваного). Як же спробувати себе убезпечити від таких неприємностей? Слідкуйте за репутацією сайту, відгуками в інтернеті, аналізуйте, порівнюйте. Наприклад, чим більше надається контактної інформації, тим краще (в ідеалі, це реально існуючий магазин, в який при бажанні можна поїхати). Відмінно, якщо він надає можливість пересилання післяплатою.

Вас обов'язково повинна насторожити занадто низька ціна на товар (так, вона і повинна бути нижче, але вона не повинна бути абсурдно низькою).

Об'єкти онлайн-шахрайства

Об'єктом атаки зловмисника може бути як людина, так і комп'ютер. Для першого застосовуються всілякі психологічні способи обману, описані в попередньому розділі. Для електроніки ж створюються таємні програми для перенаправлення на фішингові сайти, клавіатурні шпигуни, що записують пароль при введенні, і інші екземпляри шкідливого коду. Щоб звести ризик до мінімуму, треба розуміти, звідки виходять основні загрози.

Джерела онлайн-шахрайства

Одним з джерел загрози є сайти, що належать кібершахраїв, для покупки квитків або товарів. У найпростішому випадку Користувачеві радять придбати товар за дуже вигідною ціною, яка може відрізнятися від пропозицій інших магазинів в кілька разів, а далі пропонують внести передоплату. Зрозуміло, після переказу грошей потерпілий ніяких товарів не отримає.

Використовуючи фішингові повідомлення, зловмисники планують отримати персональні дані користувачів і їх паролі. Як правило, зовні такі розсилки схожі на листи, одержувані від платіжних систем, банків, соціальних мереж. У тексті просять, наприклад, підтвердити свої персональні дані, натиснувши на кнопку або перейшовши за посиланням. Веб-сторінка, яка відкриється в результаті цієї дії, також буде схожа на офіційний сайт організації, а доменне ім'я може відрізнятися всього на кілька букв. Після введення даних користувач відправить їх зловмисникам і в кращому випадку може втратити аккаунта в соціальних мережах, а в гіршому — залишитися без коштів на рахунках електронних гаманців.

Іноді люди вважають, що компрометація аккаунта в соціальних мережах не представляє небезпеки, тому що там немає ніяких конфіденційних даних. З цього приводу потрібно зауважити, що для зловмисника ціни список друзів і можливість розсилати по ньому повідомлення від імені користувача. Ще в епоху електронної пошти було відомо, що лист від знайомої людини викликає набагато більше довіри, так що навіть детально описані в Інтернеті шахрайські схеми в такому випадку все одно принесуть результат.

Аналіз ризику онлайн-шахрайства (online fraud)

Велика кількість варіантів онлайн-шахрайства може створити враження, що інтернет затоплений кіберзлочинцями, які мріють вкрасти гроші довірливих людей. Це не зовсім вірно, і відсоток віртуальних злодіїв і ошуканців навряд чи перевищує такий в реальному світі, а ймовірність крадіжки з електронного гаманця не більше ймовірності позбутися гаманця на ринку.

Для того щоб убезпечити себе від онлайн-шахраїв, озбройтеся кількома простими порадами:

  • Ніколи не переходьте за посиланнями в електронних листах і повідомленнях, отриманих від невідомих вам людей.
  • Ніколи не розголошуйте свої персональні дані, а також паролі для доступу до сайтів і онлайн-сервісів.
  • Обов'язково використовуйте антивірусне програмне забезпечення.
  • Якщо ви отримали спам, то не потрібно від нього відписуватися. Краще просто ігнорувати подібні листи.
  • Ніколи не довіряйте листам, в яких вам пропонують легкий заробіток, спадок, Дешеві товари. Пам'ятайте, що заробіток в Інтернеті мало чим відрізняється від заробітку в реальному житті, а в реальності ніщо не дістається просто так.

Відповідальність або що робити, якщо Вас обдурили в інтернеті

З видами шахрайства розібралися, тепер поговоримо про те, що робити в такій ситуації, куди звертатися за фактом шахрайства в інтернеті.

Отже, обманювати – це не просто погано, будь-яка шахрайська діяльність в мережі (як і в звичайному житті) переслідується законом! І той, хто обманним шляхом заволодів вашими грошима, повинен понести за це відповідальність.

Якщо ви стали жертвою інтернет-шахраїв, перше, що ви повинні зробити, це звернутися в поліцію. Там вас вислухають, а також запропонують написати заяву про шахрайство в інтернеті. Пишеться воно зазвичай в довільній формі (але зразок можна знайти в Інтернеті). Далі, ваш випадок буде розглядатися згідно норм і процедур, передбачених законодавством. Як правило, такі види обману знаходяться в компетенції спеціального відділу в структурі МВС. Сумніваєтеся, чи варто подавати таку заяву, витрачаючи свій час і сили? Однозначно так! Адже це допоможе іншим людям не потрапити в таку ж ситуацію.

І наостанок... Ставати жертвою шахраїв в мережі чи ні в кінцевому підсумку вирішуєте ви. І захиститися від нього можете тільки ви самі, використовуючи такі інструменти як уважність, критичність і логічне мислення. Будьте пильні завжди і скрізь. Удачі!

Відео: Банківське шахрайство в інтернеті

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити