Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке франшиза і як на ній заробити

Останнє оновлення: Неділя, 11 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

франшиза

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Розберемо таке поняття, як франшиза.

Що таке франшиза і з чим її їдять

Серед підприємців-початківців мало хто знає, що таке франшиза і як вона працює. У статті ви знайдете прості і зрозумілі відповіді на питання, що таке франшиза, її види і варіанти, які плюси і мінуси відкриття бізнесу по франшизі, а також деякі приклади, як вибрати і купити франшизу.

Що таке франшиза?

Спочатку розберемо, що таке франшиза. Франшиза – це платний договір з компанією про використання її відомого бренду на обумовлених умовах, а також з використанням її правил, процесів, технології, бізнес-моделі.

Процес створення, побудови та ведення бізнесу на умовах договору франшизи називається Франчайзингом. Франчайзинг відмінно себе зарекомендував в якості способу швидкої розкрутки свого бізнесу. Та сторона, яка продає право на товари та послуги під певним брендом, називається франчайзером, а сторона, яка купує таке право, — франчайзі.

Як предмет відносин між франчайзі і франчайзером виступає франшиза. Права на бренд і технології не надаються безкоштовно, а мають заздалегідь обумовлену вартість. У таких взаємовідносин виграють обидві сторони угоди.

Різновиди франшиз

Вид франшизи, яку планує використовувати підприємець, залежить від розміру стартового капіталу і фінансових можливостей, досвіду ведення бізнесу та амбіцій франчайзі.

 • 1 вид — Стандартна (класична) франшиза - до неї вдаються найчастіше в світі. Схема передбачає внесення паушального внеску, а також регулярні відрахування і постійний контроль бізнесу з боку франчайзера.
 • 2 вид — Вільна франшиза – надає більшу свободу дій і мінімальні розміри роялті підприємцю.
 • 3 вид — Імпортозамінна франшиза - спосіб виробництва продукції, аналогічної відомим брендам. При купівлі франшизи купується технологія виробництва певних товарів і послуг, а саме виробництво відбувається на території нашої країни. Це дуже вигідно і дозволяє не тільки забезпечити наших громадян необхідними їм речами і продуктами, а й отримувати за рахунок цього хороший прибуток.
 • 4 вид — Срібна франшиза – дуже зручний спосіб почати власний бізнес для тих, хто не має великого досвіду підприємницької діяльності. Власник бренду сам створює філію своєї фірми і віддає його франчайзі за відсотки від доходу. У цьому випадку мова йде про покупку дійсно готового бізнесу, в створення і розкрутку якого не потрібно вкладати час і гроші.

При покупці Срібної франшизи можна негайно приступати до роботи і отримання доходів.

 • 5 вид — бізнес в оренду франшиза - управління бізнесом на договірних умовах протягом певного терміну. Дохід розподіляється між керуючим і власником згідно з попередніми умовами. Вигода франчайзера – в можливості отримувати щомісячний дохід, не витрачаючи час на управління бізнесом.
 • 6 вид — Золота франшиза – купівля монопольних прав на бізнес в конкретному регіоні. Вартість подібної франшизи досить висока, але зате франчайзі сам вирішує, за якою схемою йому розвивати свою діяльність. Надалі підприємець зможе відкрити мережу компаній в цьому регіоні і залишатися єдиним представником торгової марки.
 • 7 вид — Корпоративна франшиза – власник майже повністю контролює бізнес і веде його на своїх умовах. Цей договір комерційної концесії ідеально підходить для недосвідчених бізнесменів. Новачкові буде простіше навчитися вести справи під керівництвом досвідченої команди професіоналів.

Плюси і мінуси відкриття бізнесу по франшизі

Франшиза має свої переваги і недоліки.

Переваги:

 1. Знижений ризик при веденні бізнесу.
  Початківець Комерсант отримує повні інструкції з розвитку успішного бізнесу. Ймовірність провалу, звичайно, існує, але в цьому варіанті вона мінімізована.
 2. Впізнаваність бренду.
  На просування і рекламу бренду йде багато грошей, якщо компанія створюється з нуля, а франшиза передбачає використання іміджу, який уже відомий на ринку і завоював довіру.
 3. Висока швидкість розкрутки.
  Оскільки немає необхідності в рекламі і часу на просування компанії, перший прибуток буде отриманий дуже скоро після відкриття компанії за договором франшизи.
 4. Навчання та підтримка.
  Франчайзер зацікавлений в тому, щоб ви як можна швидше «потрапили в колію», тому вам не потрібно витрачати роки на придбання навичок і досвіду ведення бізнесу. У будь-який час франчайзерна компанія готова надати юридичну підтримку і консультації своїм дочірнім компаніям.
 5. Мінімум витрат на рекламу.
  Успіх або банкрутство фірми багато в чому визначається тим, наскільки добре вона здатна утримувати своїх клієнтів і залучати в компанію максимальну кількість споживачів. Хороший франчайзер завжди надасть клієнтам робочі рекомендації з організації та проведення рекламних кампаній, акцій і заходів.

Недоліки:

 1. Немає простору для маневру.
  Підприємець не має можливості проявити свою креативність у веденні свого бізнесу, він зобов'язаний все узгодити з власником бренду. Як правило, всі дії підприємця-початківця суворо регламентовані.
 2. Примусова закупівля обладнання та витратних матеріалів.
  У більшості випадків франчайзі змушений купувати товари та витратні матеріали тільки у свого ділового партнера, не маючи можливості вибору.
 3. Тиск з боку франчайзера.
  Не кожному підприємцю сподобається, що кожен його крок контролюють. Самостійно вибирати напрямок розвитку бізнесу або проявляти креативність у розробці маркетингових та інших програм франчайзі не має права. Він повинен чітко слідувати програмі розвитку.
 4. Висока вартість деяких франшиз.
  Це особливо актуально для відомих і популярних брендів і майстер-франшиз.

 Таблиця порівняння основних параметрів ведення бізнесу по франшизі і без неї.

Порівнювані параметри Бізнес по франшизі Звичайний бізнес
1 Терміни розкрутки бізнесу Кілька тижнів Місяці і роки
2 Початкові вкладення За домовленістю Великі
3 Ризики Низькі Високі
4 Підтримка та допомога Є Немає
5 Свобода ведення бізнесу Низька Вільна
6 Витрати на рекламу Низькі Високі

Скільки коштує франшиза

Вартість франшизи починається з декількох тисяч доларів, проте в середньому успішний франчайзинговий бізнес можна почати маючи близько 0.5-2 млн дол. За цю суму, наприклад, можна відкрити «свій» МакДональдс!

Зазвичай у цю вартість включається і первісна закупівля (для торгової франшизи), і постачання сировини (для виробничої), і деякі інші «бонуси» від власника прав на бізнес-схему і бренд. При цьому є і досить відомі франшизи вартістю від 12 тис. доларів.

Найпопулярніші приклади франшиз

Розглянемо найвідоміші приклади бізнесу по франшизі.

McDonalds

Перейти на схему франчайзингу компанію «Макдональдс» змусили її конкуренти. Зазвичай франшизу у McDonalds набувають вже відбувшіся підприємці або люди з достатком, які шукають шляхи вигідного вкладення коштів. Сама франшиза коштує відносно недорого — $45 000, але для входження в бізнес необхідний початковий капітал від $950 000.

Subway

Франшиза ресторану Subway – найбільш вигідний варіант для представників малого та середнього бізнесу. Франчайзер пропонує партнерам пільгові та вигідні умови, регулярно знижуючи паушальні внески і надаючи юридичну і рекламну підтримку. Початковий внесок дорівнює $7 500.

Суші-майстер (SUSHI MASTER)

Мережа ресторанів японської та паназійської кухні - відмінний варіант початку бізнесу як для підприємців без великого досвіду. Мережа налічує понад 125 ресторанів у 80 містах світу з різних країн. Розмір паушального внеску 200 000 грн.

Кава з собою

Ще один популярний і вигідний варіант — відкриття кав'ярні у форматі «кава з собою». Актуальний і затребуваний напрямок, що передбачає мінімальні початкові витрати. Можна взяти участь у справі за 50-200 тис. грн початкового внеску.

Смачна допомога

«Смачна допомога» — компанія, що спеціалізується на розробці та виготовленні ексклюзивних продуктів харчування. Фірма включає в себе виробничу базу і торговий дім, що займається оптовими продажами. Первинні вкладення – 150 000 грн. Власник обіцяє повну окупність інвестицій вже через 2-3 місяці.

Як купити франшизу

Щоб купити франшизу, спочатку потрібно визначити - чи підходить вам франчайзинг. Чи зможете ви бути франчайзі великої мережі і старанно слідувати стандартам і регламентам роботи?

Крок №1. Аналізуємо ринок і каталог франшиз.

Спочатку необхідно визначитися зі сферою діяльності. Для цього можна комплексно вивчити існуючі в Україні рейтинги франшиз і на основі їх аналізу вибрати найбільш популярні і актуальні сфери бізнесу. Вже кілька років поспіль найпопулярнішим є сфера послуг.

Крок №2. Оцінка власних фінансових можливостей.

Майбутній франчайзер повинен володіти достатнім власним капіталом для відкриття бізнесу по франшизі. Можливо також залучення кредиту для покупки франшизи. Програми кредитування малого бізнесу зараз має будь-який комерційний банк.

Крок №3. Спілкуємося з франчайзером і його франчайзингом.

Для прийняття правильного рішення потрібно отримати повну інформацію про кожну франшизу, яка здалася цікава. При виборі франшизи важливо звернути увагу на наступну інформацію, яку франчайзер повинен надати:

 • Історія розвитку бренду — скільки років існує бізнес і як давно запущена франшиза.
 • Позитивний і негативний досвід розвитку франчайзингової мережі: скільки відкрито підприємств, а скільки закрито і з якої причини.
 • Дані про інтелектуальну власність продавця франшизи (товарний знак, ноу-хау, секрети виробництва) , їх термін і територія дії. Якщо у франчайзера товарний знак не зареєстрований, то і передавати Вам право відкриття під цим брендом він не може.
 • Виплати по франшизі (початковий внесок, роялті, рекламні відрахування) — всі виплати.
 • Інвестиції в бізнес: скільки необхідно вкласти відразу і скільки потрібно мати в резерві для становлення і розвитку бізнесу.
 • Вимоги до місця розташування підприємства і до Вас, як до партнера.
 • Підтримка від франчайзера на етапі відкриття та функціонування бізнесу (які консультації надаються, яке навчання здійснюється, які послуги входять у франшизу (дизайн-проект, технологічний проект, складання кошторису і т д).
 • Яким чином здійснюється контроль Вашого підприємства. Які передбачені санкції за порушення стандартів мережі. Які умови розірвання договору.

Крок №4. Підключаємо юриста і фахівця.

Наступний крок – знайомство з документами франчайзера. Намагайтеся якомога більше спілкуватися з декількома франчайзерами або задавати їм свої питання. Для аналізу договору ви можете залучити юриста, який підкаже ризики майбутньої співпраці. Бажано, щоб юрист мав практику роботи з франчайзингом, так як сфера досить специфічна.

Крок №5. Підбираємо приміщення

До підбору приміщення потрібно підійти так само серйозно, як і до вибору самої франшизи. Вам потрібно буде знайти гарне приміщення в торговому центрі або в окремій будівлі, офіс в бізнес-центрі, зі зручними під'їзними шляхами.

Незважаючи на всі рекомендації, рішення про покупку франшизи буде залежати тільки від Вас, тому не зайвим буде вивчити питання з усіх боків. Якщо Ви не наважуєтеся самостійно приймати таке важливе рішення, як вибір і купівля франшизи, Вам потрібна консультація або супровід угоди.

Франчайзинг сьогодні вкрай популярний і став цікавий багатьом, хто хотів би стати бізнесменом. Часто франшизу купують вчорашні наймані співробітники або студенти, стаючи підприємцями-початківцями. Але до купівлі франшизи варто поставитися дуже серйозно, адже пропозицій на ринку франчайзингу стає все більше, а розібратися в них все складніше.

Що краще франшиза або власний бізнес?

Особливість Свій бізнес Франшиза

Вартість

Ризик помилитися при фінансовому плануванні під час запуску власної справи з нуля. Необхідність оплачувати вартість крім інвестицій.

Інвестиції в запуск Інвестиції в запуск + паушальний внесок

Свобода прийняття рішень

Жорсткий контроль характерний тільки для великих брендів.

Ви самі приймаєте рішення Рішення часто залежать від керуючої компанії

Ризик

Франшиза - тільки інструмент. За вас робити ніхто нічого не буде.

Підводні камені, помилки Ризики знижені

Репутація на ринку

Більшість франшиз не мають бренду. Репутація на ринку не склалося. Але є робоча концепція і досвід

З нуля Є на певній території

Бізнес-план

Іноді концепція не працює за межами свого регіону

Розробляється самостійно Дається готовий бізнес-план

Договори з постачальниками

Обсяги дозволяють отримувати знижки від постачальників. У великих мереж Перевірені продавці

База постачальників напрацьовується з нуля Є база, контрагенти перевірені
Виживання
Підтримка франчайзі і досвід дозволяють уникнути безлічі помилок
90% закривається протягом 3 років Точки закриваються рідше

Відео

Читайте також - Як скласти бізнес-план самому

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити