Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке криптовалюта: як купити, як майнити, переваги

Останнє оновлення: Четвер, 26 січня 2023 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке криптовалюта

Поняття "криптовалюта" з'явилося в 2011 році, коли в американському фінансово-економічному тижневику Forbes вийшла стаття "Crypto currency", присвячена біткоіну. Давайте і ми подивимося, що ж таке криптовалюта.

Основне про криптовалюту: визначення, різноманітність і де її взяти?

Автор Bitcoin (ВТС), Сатоши Накамото (або автори під цим же ім'ям – досі невідомо), використовував для свого дітища визначення "електронна готівка", але ще доречно буде назвати його віртуальними грошима або цифровою валютою. Хоча біткоін був піонером, після нього з'явилася ціла армія криптовалют, і на момент 2015 року вже налічувалося більше 2000 їх різновидів.

Все, що було створено після біткоіну, прийнято називати альткоінами. Більшість створювалися для конкретної мети, і є навіть така, що замислювалася спеціально під легалізований бізнес канабісу – PotCoin (РОТ). Однак не всі версії електронного кеша можуть конкурувати з ВТС або ефіром, а оскільки охочих мати з ними справу не так багато, їх ціна на біржах значно поступається провідним криптографічним грошовим одиницям.

Хоча визначенням кріптовалюти є "coin" – монета, в поточному разі вона не має матеріального вираження, що і є головною відмінністю від будь-яких паперових банкнот.

Найзначнішим її плюсом можна вважати неможливість підробки, оскільки вона базується на шифруванні даних, які не можна скопіювати.

Ще одна приваблива риса – відсутність органу, здатного її контролювати. Це означає, що ні держава, ні банк, ні податкова, ні інші структури не в змозі вплинути на учасників системи, проводять транзакції віртуального капіталу.

Подібні перекази мають незворотній характер, і це означає, що після відходу грошового потоку його неможливо повернути назад або заблокувати. Стягнути кошти з чужого гаманця теж не вийде, оскільки для цього потрібен спеціальний код-ключ. Але щоб убезпечити угоду, партнери можуть за домовленістю тимчасово блокувати деякі суми на своїх гаманцях або ввести вимоги, коли для завершення угоди (купівлі-продажу) буде потрібно схвалення діючих (або третіх) сторін.

Способи видобутку криптовалют:

Клауд майнінг – на сьогоднішній день це найбільш популярний спосіб кування криптовалют, а полягає він в укладенні договору на оренду потужності з хмарним сервісом терміном від одного року. Весь капітал, здобутий цієї потужністю, виявляється на вашому рахунку, а відсоток прибутковості залежить від цінності валюти – її курсу, і може досягати 500% в рік.

Саме з-за того, що подібний метод особливо приваблює користувачів, навколо в'ється чимало шахраїв, які створюють власні сайти і піраміди, обманюють в особливо великих масштабах. Щоб не прогоріти, краще звертатися в перевірені сервіси, які давно перебувають на ринку.

Майнінг на відеокартах і асіках.  Можна купити або взяти в оренду обладнання ASIC, яке займається складним обчислювальним процесом. Ці машини володіють великими потужностями і коштують немало (тисячі доларів). Хто давно і успішно займається майнінгом, намагається постійно збільшувати свою ферму з ASIC-машин, накопичуючи обороти видобутку монет. Оскільки з плином часу потужностей для їх карбування потрібно все більше, розширення ферм стає необхідною умовою.

Купівля криптовалют. Віртуальна Готівка продається за допомогою онлайн обмінників, але і тут потрібно пам'ятати, що аферисти не дрімають. 

Чим унікальні криптовалюти: їх відмінні риси!

Оскільки все почалося з bitcoin, до нього часто виникають відсилання. Саме в його системі вперше з'явилося таке явище як блокчейн – складається з інформаційних блоків ланцюжок. Відтепер всі інші кріптовалюти використовують цю схему для транзакцій і передачі даних.

Як це працює?

 1. Ви вирішили відправити певну суму на чийсь гаманець.
 2. Вона потрапить в мережу, що складається з безлічі комп'ютерів (рівноправних нодів).
 3. З допомогою обчислювальних алгоритмів йде перевірка і підтвердження транзакції, після чого дається схвалення на подальший шлях.
 4. Коли транзакція підтверджена, вона приєднується до інших переказів, і виходить новий блок цифрового реєстру.
 5. Блок вбудовується в ланцюжок інших блоків, і не може бути змінений або видалений ніким.
 6. На рахунок одержувача надходять відправлені кошти.

У кожної монети є дві сторони, і цифрова готівка не виняток. Поряд з достоїнствами завжди знайдеться якесь "але".

Переваги:

 • Конфіденційність. Якщо порівнювати зі звичними електронними грошима (Яндекс.Гроші, Ківі, Вебмані і ін), де про господаря гаманця легко отримати всі матеріали, в цьому випадку подібна інформація залишається анонімною. Відкритими залишаються тільки номер рахунку і деякі відомості про суму на ньому.
 • Відкритий код. Він доступний кожному, а тому будь хто здатний використовувати його для отримання доходу, і для деяких це є непоганим джерелом постійного прибутку.
 • Обмеженість випуску. Так як будь-яка криптовалюта не може генеруватися у великих кількостях, це виключає інфляцію.
 • Немає центрального офісу. Це загальнодоступна і незалежна електронна валюта, яка не є чиєюсь власністю і ніким не регулюється. Жодна людина або компанія не в силах вплинути на її пересування і рахунки власників гаманців, що виглядає в очах учасників серйозною перевагою.
 • Надійність. Криптовалюта прекрасно захищена індивідуальними ключами, що робить її практично неприступною для зломщиків.

Недоліки:

 • Волатильність. Оскільки криптовалюта нічим матеріальним не підтримується, і залежить від затребуваності у користувачів, юридичних аспектів та інших факторів, її цінність постійно коливається. Якщо попит на неї повністю зникне, вона нічого не буде коштувати, що призведе до повного знецінення накопичень.
 • Ніяких гарантій. Якщо Ваш гаманець зламають, ні до кого буде звернутися за допомогою і відновленням справедливості. Збереження заощаджень і захист паролів в повній мірі лежить на їх власника.
 • Неможливість відновлення. Щоб користуватися засобами на гаманці, потрібен індивідуальний ключ-пароль. Якщо примудрилися його втратити, відновити не вийде, і вміст рахунку стане недоступним.
 • Конфлікт з державою. Не всі країни схвально ставляться до криптовалют. У деяких цифрова готівка заборонена, і її використання загрожує мінімум штрафом, а максимум – тюремним ув'язненням. В інших державах оперувати нею можуть громадяни, але не офіційні структури. На даний момент питання про застосування віртуальних грошей на межі обговорення, і пошуки компромісів не завершилися.
 • Складність видобутку. "Карбування" монет – операція, що вимагає чималих потужностей і енергетичних витрат. Високий рівень витрат на обладнання не завжди покривається кількістю видобутої ним валюти, що робить аматорський майнінг не таким вигідним. На тлі цього зріс попит на хмарні компанії, що володіють необхідними потужностями.

Поява першої криптовалюти – біткоіна, було питанням часу, оскільки робота над створенням цифрових грошей велася давно, і ранні протоколи були запропоновані ще в 1983 році двома американськими вченими, що працюють в області криптографії та комп'ютерних технологій.

Можна сказати, що громадський рух Occupy Wall Street проти несправедливої банківської системи підштовхнуло Сатоши в 2008 році до публікації визначають напрацювань по bitcoin, а в 2009 році-код повністю запрацював.

Сатоши наділив свою валюту такими привабливими рисами, як анонімність, незалежність від стороннього впливу, захист від афер.

Як вже говорилося, біткоіни є частиною мережі-блокчейна, а той являє собою ланцюжок блоків. У кожному з них записані відомості про попередні транзакції з сусідньої ланки, і при бажанні, якщо вивчити всю послідовність, можна дізнатися про всі виконані раніше операції, але так і не дізнатися, хто їх проводив.

Побудову таких блоків називають майнінгом, а для появи чергового елемента необхідно сформувати криптографічний підпис. Це трудомісткий процес, який винагороджується новими ВТС. Щоб не допустити інфляції, в код спочатку вписано, що всього допустимо отримання 21 млн. одиниць біткоінів, і не більше 25 монет за 10 хвилин.

Перші блоки створювалися без особливих зусиль, а тому було багато одинаків майнер. Але чим далі, тим процедура стає більш складною і енерговитратною. Це послужило поштовхом до об'єднання майнер в пули, яким простіше займатися карбуванням.

Різновиди криптовалют

Після біткоіну почався справжній бум по підставі власних версій віртуальної готівки, і рахунок пішов вже на тисячі. Але більшість з них не заслуговують навіть слабкої уваги, а деякі незабаром перестали існувати після виникнення. На тлі цього розмаїття сформувався кістяк особливо популярних варіацій.

Bitcoin (ВТС) – найперша і найбільш затребувана криптовалюта. Послужила поштовхом для появи аналогів, але досі жоден альткоін не зміг відібрати у ВТС пальму першості за популярністю. Створення інших версій стало можливим через вільно доступного коду биткойна, на основі якого і "вирощуються" конкуренти. Що стосується самого bitcoin, у нього є закладений в коді межа на кількість монет – 21 млн., але до нього ще далеко.

Ethereum (ЕТН) – в її основі лежить система блокчейна, і з її допомогою створюються децентралізовані онлайн-сервіси, робота яких заснована на базисі розумних контрактів (Decentralized applications, Đapps). Її можна назвати віртуальною децентралізованою машиною, а придумав Етереум Віталій Бутерін.

Відомо про нову криптовалюте стало під кінець 2013 р., але ще два роки Віталік продовжував її вдосконалювати, поки не вирішив, що його дітище готово вийти в світ.

Відмінна риса ефіру в тому, що він не обмежується лише фінансовими операціями, і цілком придатний для обміну товарами, ресурсами або для проведення угод з активами, використовуючи розумні контракти. Застосовуючи при цьому технологію блокчейн, немає необхідності вдаватися до встановлених юридичних процедур, що значно полегшує і прискорює процес.

І все ж, ЕТН, перш за все, криптовалюта, і купити її можна в онлайн обмінниках.

Можна сміливо сказати, що у ефіру є майбутнє, про що свідчить інтерес до нього з боку таких компаній, як Microsoft, JPMorgan Chase, Bloomberg і IBM.

Zcash (ZEC) – криптовалюта від розробника Zerocoin Electric Coin Company, яка з'явилася в січні 2016 р. Її назвали затоши, що співзвучно з сатоши – "копійками" біткоіна. На цьому схожість не закінчується. Як і в родоначальнику всіх валют, в код ZEC закладений випуск, що не перевищує 21 млн. монет.

Транзакції затоші також видно у відкритому ланцюжку блоків, однак, сума і одержувач платежу не афішуються. Zcash привабливий тим, що не залишає даних, хто і куди відправив валюту, а також в якій кількості, а лише констатує сам факт проведення операції. Тільки за бажанням учасників системи інформація про переведення в блокчене стане відкритою або закритою.

Майнеры, що займаються видобутком цієї кріптовалюти, діють за знайомою схемою при створенні нових блоків.

Litecoin (LTC) - авторство належить програмісту Чарлі Лі. Лайткоін (легка монета), вважається 4-й за величиною криптовалюта, і 1 LTC = 400$. Як і у випадку з ВТС, за допомогою LTC можна розплачуватися за послуги або товари скрізь, де його приймають, а купувати – в онлайн сервіси по обміну валют.

Вона також дотримується принципу блокчейна, коли черговий блок містить дані з попереднього, щоправда з невеликою різницею хешування в ланцюжках, часу пошуку блоку і способів підтвердження про виконану роботу.

Кожен елемент в блокчейне створюється за 2,5 хвилини, що вчетверо швидше біткоіна. Це означає, що огляд транзакції відбувається набагато швидше. Вона, в свою чергу, буде завершена тільки коли сформується шість блоків, а це 15 хвилин. Коли було активовано оновлення протоколу SegWit, в системі латкойн відчутно зросла швидкість грошових потоків.

Замислювався LTC як аналог срібла в світі віртуальних валют, оскільки з золотим металом асоціюють bitcoin.

Криптовалюта і її відмінність від паперових грошей

Для прикладу за основу візьмемо біткоіни (ВТС), оскільки саме він став ключовою ланкою розвитку цифрової готівки. Так в чому ж його відмінність зі звичними для нас фіатними грошима?

Доступний і децентралізований. На комп'ютері Користувача з встановленим повним клієнтом мережа біткоін являє собою союз гаманців (клієнтських програм) і бази даних блокчейна.

При цьому блокчейн, це повністю відкритий ланцюжок проведених операцій по транзакціях, а підключитися до нього можливо за допомогою особистого гаманця або веб-інтерфейсу спеціалізованих сервісів моніторингу без вимоги паролів, авторизацій і з будь-якої територіальної точки планети.

Необмежений вибір рівня участі. Встановлюючи клієнт Bitcoin Core, Ви зберігаєте в подальшому повну історію здійснених транзакцій. Якщо подібна інформація не представляє для вас цінності, вибирайте мобільний або легкий гаманець, і зможете значно економити на ресурсоємності.

Онлайн або мобільного рахунку буде цілком достатньо, щоб познайомитися з технологією ближче і оплачувати невеликі покупки. Щоб максимально убезпечити особистий капітал, вибирайте апаратні гаманці, в яких передбачені додаткові функції захисту.

Абсолютна відкритість розрахунків. Всі платежі навічно вписані в ланцюжок блоків, і його історію в будь-який момент може прочитати кожен, кому це цікаво. Оскільки для біткоіна характерна відкритість, при наявності адреси легко познайомитися з усіма досконалими перекладами абонента (прийнятими і відправленими).

Вчинення анонімних платежів. Хоча при наявності адреси ми запросто можемо простежити його маніпуляції за будь-який проміжок часу, дізнатися, кому він належить, не вийде. Для відкриття рахунку-гаманця немає необхідності вказувати свої паспортні дані або називати ПІБ. Виходячи з цього, можна сказати, що встановити особу власника рахунку неможливо.

Єдине, що бачить спостерігач, це 34-значний набір символів, складений з латинського літерного набору і цифр, що виглядає приблизно наступним чином: 4BH9izc9fa1srGLuJQN2ZfM57baPwky3ik. Для зручності його можна перетворити в QR-код або інший інший вид двомірного шифру, хоча підійде і первісний вигляд.

Безконтрольна мережа. Оскільки в послідовності блокчейна складаються незалежні рівноправні вузли, немає центру, який би займався контролем фінансових операцій.

Ніхто не в силах законсервувати рахунок, скасувати або заморозити транзакцію, а також змінити рівень готівки в системі. Здійснені платежі мають незворотний характер, а комісійний збір настільки незначний і не залежить від сум, що його навіть не беруть до уваги.

Найвищий рівень захисту. Чим більше блоків в мережі, тим більше потужностей потрібно Майнер, щоб зробити обчислення всієї послідовності в ланцюжку. Також, чим вона довша, тим менше шансів на її злом. Сьогодні біткоіни являє собою децентралізовану обчислювальну низку, чия продуктивність в 8 разів (по прискоренню обчислень хеша SHA-256) перевищує загальну обчислювальну міць всіх суперкомп'ютерів на землі. Щоб отримати над нею хоча б мінімальний контроль, потрібні необмежені ресурси і кілька сотень мільйонів американської валюти.

Винагорода за участь в мережі. Ті, хто займається обчислювальними операціями для безпечного проведення переказів, отримують за це винагороду у вигляді нових викарбуваних bitcoin. Цей процес прийнято називати майнінгом (англ. mining – промисел природних ресурсів), ну а тих, хто цим займаються – майнерами.

Їх місія – занесення в черговий блок інформації про всіх здійснених транзакцій з того часу, як був випущений попередній, на що йде близько 10-й хв., а потім закрити його складним криптографічним підписом.

Наступний блок теж буде обчислюватися на базі шрифту попереднього, а це забезпечує незворотність перекладу, і не допускає появи в системі підроблених монет. Так будується нескінченна низка з ланок (блоків), складаючись в ланцюжок – той самий блокчейн.

Як користуватися криптовалютою

Застосування цифрових валют може бути різним:

 • розрахунки усередині окремого проекту;
 • оплата транзакцій на криптовалютній біржі;
 • збереження капіталу;
 • отримання прибуток від зростання вартості;
 • оплата послуг чи товарів;
 • активна торгівля як спосіб заробітку.

Для проведення транзакцій на зовнішні рахунки та отримання коштів від інших користувачів потрібно вибрати спеціальний гаманець. Також для роботи з деякими монетами потрібно завантажувати їхній блокчейн на ПК. Але не завжди ця умова є обов'язковою.

Якщо переказуються невеликі суми, можна працювати з веб-гаманцями. У цьому випадку все відбуватиметься в режимі он-лайн без встановлення програм на комп'ютер. Коли доводиться перекладати чи отримувати відчутні обсяги коштів, краще вибирати серед апаратних та десктопних гаманців.

Щоб надіслати цифрову валюту, достатньо виконати просту послідовність дій:

 1. Отримати публічний ключ (адресу) від користувача, який приймає платіж.
 2. Ввести отриману адресу в інтерфейсі гаманця.
 3. Підтвердити переклад.

Для отримання криптовалюти досить просто передати свій публічний ключ відправнику.

Кожна транзакція в блокчейні має бути підписана користувачем, який надсилає кошти. Для цього використовується закритий ключ, який зберігається у гаманці.

Післямова

У криптовалют є як свої адепти, так і противники. Прихильники бачать у віртуальній валюті безмежні можливості і майбутнє, здатне змінити світ. Серед них вистачає представників серйозних компаній і підприємств, готових довіритися біткоіни і іншим альткоінам. Але і вистачає скептиків, які заявляють, що це ніщо інше як фінансова піраміда, спосіб відмивання грошей, економічний міхур і навіть тюльпаноманія – тимчасовий ажіотаж.

Різні країни мають власну точку зору і підхід до цифрового капіталу.

Наприклад, Китай заборонив державним установам здійснювати за допомогою криптовалют будь-які фінансові операції, але звичайні громадяни не обмежені у виборі, а в США ВТС визнаний оподатковуваною власністю і названий "віртуальним активом", що фактично надає йому офіційний статус.

Японія пішла шляхом найменшого опору і визнала біткоіни офіційним платіжним засобом з усіма витікаючими обставинами.

У Євросоюзі з жовтня 2015 р. суд постановив, що обмін биткоина на фіатні грошові знаки вільний від ПДВ, оскільки можуть обкладатися податком лише товари та послуги, але не платіжні маніпуляції.

Головне обурення з боку держав, що децентралізація не дає можливості отримати свій пай – податок, що стягується з населення за будь-які грошові операції. Цим, а також анонімністю дій, стурбовані і банки, так як їх участь з можливістю контролю виключається із системи здійснення переказів між абонентами безпосередньо.

Кріптовалюти звинувачують у пособництві з відмивання грошей, торгівлі наркотиками, зброєю, приховуванні реального рівня доходів. Все це можна заперечить, оскільки кримінальні явища виникли задовго до появи віртуальних монет, втім, не всі нарікання голослівні, адже це відмінна грунт для оборудок фінансових аферистів.

Шахраї виманюють гроші, а потім просто з ними зникають: підроблені гаманці, обіцянка відсотків з прибутку, недійсні онлайн-обмінники і фіктивні біржі.

Там, де водяться гроші, завжди будуть з'являтися кидали і домагання можновладців на свою частку прибутку. Але ніхто не може заборонити вам користуватися придивилася криптовалютой, а власні рахунки слід ретельно захищати паролями, багатоступінчастим підтвердженням дій і зберігати в надійному місці.

Відео

Читайте також: Як заробити на криптовалюті – 7 перевірених способів

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити