Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як заробити на DeFi: огляд основних способів заробітку на децентралізованих фінансах

Останнє оновлення: Середа, 27 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як заробити на DeFi

DeFi відкриває все більше можливостей для пасивного доходу. Деякі з них більш складні, деякі – навпаки, дуже прості і доступні навіть для новачків. Редакція ITstatti.in.ua пропонує розглянути основні актуальні сьогодні способи заробітку на децентралізованих активах.

Розповімо про такі методи заробітку на DeFi, як:

 • прибуткове фермерство;
 • інвестування в Defi-токени;
 • стекінг;
 • P2p-кредитування;
 • поставка ліквідності;
 • кредитне плече на DEX.

Кожен з них має свої плюси, мінуси і особливості.

Заробіток на прибутковому фермерстві

 Завдяки появі різних децентралізованих фінансових протоколів, в останні місяці тема yield farming пережила справжній вибух.

За своєю суттю це процес, при якому користувач отримує нативні і керуючі токени того чи іншого протоколу в нагороду за активність в ньому (поставки ліквідності, депозити, кредити, торгівля). Ця концепція набрала популярність завдяки протоколу Compound, який почав роздавати токени COMP користувачам, які вносили кошти на платформу або брали децентралізовані кредити. Таким чином проект стимулює користувачів здійснювати ті чи інші операції.

Більшість криптовалютних протоколів заснованих на децентралізації; якщо у біткоіни або ефіру вона досягається шляхом Майнінгу, то проекти, побудовані на Ethereum, домагаються децентралізації шляхом передачі управління користувачам протоколу за допомогою токенів.

Саме так і зробили розробники Compound. Вони випустили токени COMP, що передають користувачам право управління протоколом. COMP розподіляється пропорційно активності користувачів і являє собою це додатковий бонус тільки за використання Compound. Відразу після випуску токен значно виріс в ціні. Спільнота швидко усвідомила, що використання Платформи здатне принести вигоду. Це явище і назвали прибутковим фермерством. Воно призвело до різкого припливу капіталу в Compound — за тиждень в середині червня в протокол було додано майже півмільярда доларів.

Інші майданчики, що надають можливість займатися прибутковим фермерством:

 • Curve. Надає можливість отримувати дохід в токенах CRV, вносячи депозитне забезпечення в будь-який з семи доступних пулів ліквідності. У тому числі є пул, що працює з токенізованим біткоіном - Ren Protocol. Пули usd і btc дозволяють отримати додаткові стимули у вигляді SMS і REN.
 • Balancer. Дозволяє заробляти токени управління BAL, вносячи кошти в пули ліквідності. На сайті є таблиця, в якій можна в будь-який момент подивитися, який пул найприбутковіший, які в ньому обсяги і комісії. Пули бувають приватними або доступними для загального доступу. Деякі пули допомагають згладити ризики волатильності, наприклад, DAI / USD, btc/BTC або set/WITH.

Переваги та недоліки

Плюси:

 • Можна отримати непоганий додатковий дохід.
 • Багато з "бонусних" токенів - дуже перспективні і можуть рости в ціні.
 • Право на участь у децентралізованому управлінні протоколами.

Мінуси:

 • Технічні ризики смарт-контрактів.
 • Ризики, пов'язані з волатильністю і мінливість доходу.
 • Прив'язка до використання конкретних протоколів.

Заробіток на інвестуванні в DeFi-токени

Інший спосіб заробити на децентралізованих активах - це зіграти на ціновому зростанні. Особливість сфери зараз полягає в тому, що через кілька годин після випуску токен може подорожчати на сотні і тисячі відсотків, а потім також стрімко подешевшати або ж продовжити зростання. Не дивно, що дуже затребувана сфера інвестування.

В якості найяскравішого прикладу можна привести токен YFI платформи Yearn.Finance, який з липня по вересень 2020 року зріс на 130 000%.

Зараз він продовжує залишатися вкрай волатильним, коливаючись в діапазоні +/- $3000 щодоби, що дає масу можливостей для ринкових спекуляцій. Є й інші аналогічні приклади - токени UMA (UMA), Unitrade (TRADE), Ocean Protocol (OCEAN).

Таким чином, купивши перспективний DeFi-токен на невелику суму, можна збільшити вкладення в тисячі разів. Але і ризики при цьому ніхто не відміняв. Далеко не кожен проект чекає впевнене зростання, тим більше, що зараз таких проектів стає все більше і більше; багато з них свідомо шахрайські.

Щоб вибрати токен з хорошим потенціалом, можна звернути увагу на пару критеріїв:

 • Наявність продукту. Бажано, щоб у проекту була якась функціональна платформа або додаток.
 • Обмежена емісія. Чим нижче сумарний обсяг монет, тим вище ймовірність, що його ціна буде рости. Наприклад, емісія згаданого вище YFI становить всього 30 000.
 • Додавання на біржі. Як правило, токени стрімко злітають відразу після лістингу на біржах – це переконує користувачів, що проект не шахрайський.

Однак варто відзначити, що купувати DeFi-токени найкраще в момент їх появи на невеликих майданчиках, так як після лістингу на Бінанс або інших лідерах ринку ціна зазвичай стабілізується або поступово знижується. З іншого боку, дрібні біржі не так строго стежать за якістю додаються в лістинг монет.

Переваги та недоліки

Плюси:

 • Шанс швидкого і високого заробітку.
 • Взаємодія з новими високотехнологічними проектами.

Мінуси:

 • Високі ризики.
 • Не так просто підібрати дійсно перспективний токен.
 • Рішення потрібно приймати миттєво, так як курс може злетіти або обрушитися дуже швидко.

Заробіток на стекінгу

Стейкінг - традиційний спосіб пасивного заробітку на криптовалюта, який актуальний вже кілька років. Зараз привертає особливу увагу за рахунок того, що Ethereum незабаром планує переходити на протокол proof-of-stake. І серед топ - 30 інших найбільших валют за капіталізацією вже є кілька блокчейнів, що підтримують винагороду за ставки.

Суть стейкінга в тому, що активи не переміщуються, а блокуються безпосередньо на гаманці користувача. Ставки окремо взятих учасників формують єдиний стейкінг-пул. Це надає операційне забезпечення мережі, а також зменшує кількість монет в обороті, перешкоджаючи інфляції і зниження курсу.

Різні монети пропонують різну прибутковість, можна знайти варіанти з прибутковістю від 20% річних. Це значно привабливіше традиційних банківських ставок і ставок по крипто-лендінгу. Але є і ризики, головним чином пов'язані з мінливістю цін. А оскільки винагорода виплачується в тих же монетах, які заблоковані, це ще сильніше збільшує ризик у разі падіння ринку.

Монети з великою ринковою капіталізацією і низькою волатильністю ставити безпечніше, а з малою капіталізацією – більш ризиковано, але і очікуваний дохід з них може бути помітно вище.

Переваги та недоліки

Плюси:

 • Старий і перевірений метод. Часто порівнюється з дивідендами по акціях.
 • Досить безпечно, якщо вибирати монети з хорошою репутацією.
 • Непогана прибутковість.
 • Стекінг протидіє інфляції.

Мінуси:

 • Ставки знижують ліквідність ринку.
 • Падіння курсу може ліквідувати потенційний прибуток.
 • Не всі POS-монети сумісні з методами екосистеми DeFi.

Заробіток на P2P-кредитування (лендінг)

Кредитування в DeFi відіграє ту ж роль, що і в будь-якому традиційному банку, що надає кредити користувачам або бізнесу. Однак сфера децентралізованих активів пропонує значно цікавіші можливості для заробітку. Платформи p2p-кредитування пропонують кредити будь-якій людині без перевірки його кредитної історії і без посвідчення особи. Єдина умова-застава.

З іншого боку, учасники, у яких є невикористовувана криптовалюта, можуть віддати її позичальникам під відсотки. При цьому спеціальна автоматична процедура ліквідації гарантує, що кредитор поверне свої кошти з відсотками навіть у разі падіння вартості криптовалют або неповернення кредиту позичальником.

За даними дослідницької компанії Messari, p2p-кредитування в DeFi - найбільш ефективний напрямок з точки зору ROI (повернення інвестицій).

Приклади платформ, де можна віддати кошти під відсотки:

 • Maker. Мінімальна застава для позичальника - 150% від суми кредиту. Можна запозичувати тільки токен DAI. В якості застави приймаються THE, BAT. Незабаром будуть також додані 0x (ZRX), DigixDAO (DVD), Golem (GET), Mouse Go (HOME), Augur (ERP).
 • Aave. Мінімальна застава для позичальника-133% від суми кредиту. Протокол підтримує 16 монет, з яких 13 можуть бути використані в якості застави. Присутні такі активи, як TUSD, DAI, USDC, BUSD, WBTC, ETH і т. д.

Переваги та недоліки

Плюси:

 • Великий вибір підтримуваних протоколів і активів.
 • За деякими активами пропонуються високі процентні ставки.
 • Низькі ризики, завдяки продуманим процедурам ліквідації застав.

Мінуси:

 • Прибуток непередбачуваний, так як процентні ставки постійно коригуються на основі стану ринку.
 • Технічні ризики смарт-контрактів.

Заробіток на поставці ліквідності

Багато з DeFi протоколів працюють на основі так званих пулів ліквідності – це пули токенов, заблокованих в смарт-контракті. Використовуються для полегшення торгівлі шляхом надання ліквідності і широко застосовуються децентралізованими біржами нового покоління. Така Механіка стала популярною після запуску Uniswap.

У класичних кріптобіржах, як Coinbase або Binance, торгівля грунтується на книзі ордерів. Точно також працюють і традиційні фондові біржі. Продавці намагаються продати актив за максимально високою ціною, а покупці – купити за максимально низькою. Коли покупець і продавець зійшлися в ціні, угода відбулася.

У децентралізованих фінансах торгівля відтворюється по-іншому. Кожен пул ліквідності містить два токена і створює ринок для цієї конкретної пари. Наприклад, популярний пул ліквідності на Uniswap - DAI / ETH.

Тепер про те, як на цьому заробити. Щоб у пулах завжди були активи, платформи стимулюють користувачів вносити кошти. Постачальник ліквідності (LP) отримує спеціальні токени, звані токенами LP, пропорційно кількості наданої пулу ліквідності. LP отримують певний відсоток від Комісії по кожній угоді в тому Пулі, куди вони внесли кошти.

Переваги та недоліки

Плюси:

 • Великий вибір платформ і активів.
 • Досить проста операція, доступна для новачків.

Мінуси:

 • Прибутковість залежить від обсягів торгів на конкретному майданчику.
 • Ліквідність потрібно вносити регулярно, інакше дохід буде зменшуватися з часом.

Заробляємо на кредитному плечі на DEX

Маржинальна торгівля (торгівля з плечем) - це спосіб трейдингу з використанням позикових коштів, завдяки якому можна використовувати для обміну суми в рази більше, ніж у користувача є. У сфері DeFi маржинальні трейдери запозичують криптовалюта з децентралізованих кредитних протоколів, що працюють на смарт-контрактах.

Бажаючі можуть заробити на цьому – віддати свою невикористовувану криптовалюта під відсоток. Можливе отримання 5-20% з кредитування маржинальних трейдерів.

Приклади DeFi платформ, що пропонують таку можливість заробітку:

 • dYdX - торгова платформа, орієнтована головним чином на досвідчених трейдерів. Підтримує пари THE-DAI, THE-USDC і DAI-USDC. Пропонує угоди з кредитним плечем до 5x. dYdX-одна з найбільших маржинальних торгових платформ в DeFi; на поточний момент в її смарт-контрактах заблоковано понад $1,2 мільярда.
 • Fulcrum - ще одна не кастодіальна торгова платформа, побудована на основі мережі Kyber і протоколу bZx. Підтримує токени LINK, ZRX, WBTC, ETH, DAI, RU, KNC. Коли користувач відкриває позицію, то смарт-контракт бере кредит від його імені через bZx, а потім обмінює його на обраний токен. Fulcrum дозволяє клієнтам відкривати довгі або короткі позиції з плечем до 4x.

Переваги та недоліки

Плюси:

 • У маржинальній торгівлі завжди використовується автоматична ліквідація, якщо трейдер торгує в збиток, так що кредитор не втратить свої вкладення.
 • Прозорість і анонімність всіх операцій, стійкість до цензури.

Мінуси:

 • Невисокі відсотки.
 • Ризик уразливості використовуваної платформи.

Корисні ресурси

За допомогою перерахованих агрегаторів прибутковості DeFi ви зможете вибрати найбільш вигідні протоколи на поточний момент:

 • https://defiyield.info/,
 • https://coinmarketcap.com/beta/yield-farming/,
 • https://www.coingecko.com/ru/yield-farming,
 • https://yieldfarmingtools.com/pools.

Тут можна відстежувати загальну вартість заблокованих в DeFi активів: https://defipulse.com/.

Висновок + відео

Щоб вибрати відповідний спосіб заробітку на DeFi активах, найкраще спробувати все-благо, поріг входу в них мінімальний. Протоколи працюють навіть з найдрібнішими сумами. А завдяки їх прозорості в будь-який момент можна відстежувати стан ринку і власних активів, щоб не упустити потрібний момент для введення або виведення коштів.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити