Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як заробити на Upwork: 9 порад новачкам

Останнє оновлення: Понеділок, 01 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

Як заробити на Upwork

У цьому матеріалі поділимося секретами роботи на іноземних біржах та розповімо, як привернути увагу зарубіжних клієнтів, скільки можна заробити на біржі, та які замовники на Upwork найвигідніші для фрілансера.

Я почав працювати на біржі з листопада 2013 року. До цього мене туди два роки кликав мій друг, який уже працював там, але я чомусь відчував внутрішній дискомфорт. Напевно, просто не вірив у свої сили або боявся нового — типова ситуація для багатьох фрілансерів-інтровертів — вийти з кола комфорту, змінити стан справ, що давно устояв.

Перше замовлення я отримав через день після оформлення профілю на Upwork. На руку зіграли навички, отримані за кілька років вивчення маркетингу та побудови особистого бренду: профіль був розписаний дуже чітко, були вказані абсолютно всі проекти, над якими я працював раніше, усі отримані навички та професійні компетенції.

Клієнт запросив мене до Скайп-інтерв'ю, і ми проговорили десь годину. Він мене розпитував про мої навички докладніше, про реалізовані проекти, торкнувся питань особистісних якостей. Ми погодилися почати з мінімальної ставки $10 / год.

До цього часу я вже знав, що це стандартна ставка входу в Upwork і внутрішньо мав намір отримати саме fulltime роботу за цією ставкою, що й сталося. За роки фрілансу в СНД сегменті онлайн та офлайну я зрозумів, що найвиграшніша для мене стратегія — це робота на одного постійного клієнта, коли ти допомагаєш йому вирощувати його бізнес, застосовуючи свій досвід і розвиваючись тут же в нових технологіях та нових завданнях.

Фінанси за такого збігу обставин, зазвичай, є непрямим результатом, показником успіху, що одразу усвідомлюється. Однак, що завжди відчувається – це радість роботи з цим клієнтом та усвідомлення, що все тече для обох у дуже комфортному конструктивному руслі.

До цього досвід роботи у мене був лише на СНД біржах, тому Upwork сприймався як у новинку. Деталі та відмінності Upwork'a від наших бірж мене дуже вражали та захоплювали. Я дуже шкодував, що не прийшов сюди 5-10 років тому.

Читайте також: Кращі біржі фрілансу і сайти віддаленої роботи (150+) для новачків і професіоналів.

1. Як формуються ціни послуги фрилансерів на західних біржах?

Це фіксована сума за проект, чи клієнти охоче оплачують витрачені на роботу годинники? І як відбувається контроль витрат за часом, якщо оплата йде за годинником?

Ціни формуються з обліку локальних ринків і осідають у свідомості клієнтів, звідки прямо переходять на біржу. Наприклад, у США, Нью-Йорку, початкова зарплата програміста — $50 на годину. Відповідно, замовники йдуть на біржі, щоб здешевити розробку, та шукають програмістів від $5 до $30 у середньому.

Однак фрілансери, які вміють себе правильно продавати і позиціонувати, мають великі портфоліо, багато відгуків і зарекомендували себе — наймаються нарівні з локальними робітниками за $50-80, але і тут ціна виходить нижчою і вигіднішою. Те саме стосується й інших англомовних країн та міст. В азіатських країнах ситуація трохи інша, мабуть, здогадуєтеся чому.

Проекти бувають різні, вистачає і за фіксовану ціну, наприклад, за $50 за верстку сайту або $700 за сайт на Вордпресі, і за погодинну ставку, але це, як правило, бізнеси, яким потрібна постійна розробка, довгострокові контракти. Тому, що охочіше тут замовляють — не зрозуміло, залежить від проекту та ніші, де працює фрілансер.

Якщо оплата відбувається щогодини, то доведеться встановити на комп'ютер спеціальну програму Upwork, яка стежитиме за тим, що ви робите, шляхом зняття скріншотів з активного вікна та підрахунків кліків миші та натискання клавіатури. Це зроблено для того, щоб клієнт міг скасувати оплату часу, де він побачив неналежну поведінку програміста — перегляд сторонніх сайтів, спілкування у скайпі не по роботі тощо.

З іншого боку, якщо клієнт відмовляється платити за роботу, а ви дійсно працювали і проект був зроблений, навіть частково, то Upwork зобов'язується повністю оплатити вам ваш час зі своєї кишені — він гарантує це в угоді користувача, і це стосується тільки погодинної роботи.

Спочатку мені здавалося це ненормальним: сидить якась програма і контролює мої дії. Руки тяглися до будь-яких розважальних сайтів, щоб відволікти мозок від монотонної або рутинної программерської роботи в проекті, але кілька разів «папараці» ловив мене на «зраді», і я з образою видаляв свої скріншоти зі списку.

Війна тривала близько місяця, поки я не влився в робочий режим за допомогою цієї програми, і тепер їй безмежно вдячний за те, що тримала мене в робочому потоковому ритмі. З подивом я помітив, що моя продуктивність зросла, а кількість зароблених грошей збільшилась. Наступною справою стало підвищення ставки роботи за годину.

2. Наскільки високою є конкуренція на західних біржах, і чи є на біржах демпінг?

Конкуренція справді висока, але вона така лише в низьких цінових сегментах та в нішах, де дуже легкий поріг входу. Існує міф про те, що всі замовлення забирають індуси, філіппінці і таке інше. Поспішаю розвінчати його та запевнити наших хлопців — наші мізки цінуються на вагу золота, тому не варто зневірятися. Трохи маркетингу, навички самопрезентації, досвіду — і конкуренція з демпінгом не буде така страшна вам. Щоправда, тут є невелике завдання, як новачкові напрацювати досвід та проекти, але це вже відповідь для іншої статті.

3. Наскільки складно розуміти клієнтів щодо мови та менталітету? Чи були у Вас якісь незвичайні чи курйозні випадки, пов'язані із цим?

Навичка розуміння зазвичай приходить через пару-трійку тижнів. Клієнти рідко використовують якісь надто незрозумілі словотворчі конструкції. Немає проблем у тому, щоб повідомити його про рівень володіння англійською мовою. У такому разі вони намагаються якомога простіше висловлювати свої думки та описувати завдання. Через деякий час спілкування англійською стає звичайною справою.

Щоправда, є різниця: розмовляти «на льоту» скайпом буває дуже складно — мізки не підготовлені висловлювати думки вже з перекладом, мова жується, слова забуваються. Тут допоможе лише практика живого спілкування — в університеті, школі англійської або занурення в середовище носіїв мови (переїзд до англомовної країни).

З погляду менталітету та зв'язку з фрілансом мені дуже подобаються американці — скільки я з ними працював, стільки разів мої інтелектуальні здібності оцінили насамперед фінансово. Вони дуже цінують інтелектуалів, тому що це закладено в їхній культурі: людина, яка має знання та мудрість застосування цих знань, зазвичай має високу зарплату в США. Це і програмісти, і вчені, вчителі, і професори у різних галузях тощо. Для них це зазвичай, а для нас незвичайно. Звідси й шанобливий тон спілкування.

Тому якщо ви дуже якісно виконаєте завдання, або зробите на 5-10% понад норму, або застосуєте творчість і конструктивний політ фантазії, клієнт буде захоплений вами. Я бачив приклади, коли клієнт додавав бонусу $200 до завдання за $500, просто тому, що ви виявили себе повною мірою і принесли йому таким чином невимовне задоволення в роботі з вами, крім того, залишаючи за собою цінний і якісний продукт або рішення задачі.

4. Які замовники на іноземних біржах — найбільш адекватні та щедрі, а яких клієнтів краще оминати?

Тут все просто і коротко, на основі досвіду.

Адекватні та щедрі: англомовні країни, такі як США, Англія, Нова Зеландія, Австралія, де англійська на першому місці, а потім Канада, Іспанія, Італія, Франція, Японія, Німеччина, де клієнт може використовувати англійську мову для комунікацій.

Не варто працювати: Індія (дуже часто перепродують замовлення), всі азіатські країни (дуже каламутні хлопці здебільшого, стосується також і офлайн бізнесу), всі арабські країни — скрізь менталітет дуже схожий на наш, коли інтелектуальна робота не має цінності та не оцінюється у фінансовому плані.

Звичайно, скрізь бувають винятки, тому тут потрібно відчувати людину при спілкуванні з нею. Є способи розпізнати хорошого клієнта на Upwork, але ці секрети залишу на майбутнє :)

5. Як вирішуються конфліктні ситуації із клієнтом? Якщо можна, наведіть кілька прикладів таких ситуацій і як Ви знайшли вихід із них?

На щастя для себе і для клієнта — я дуже неконфліктна людина, тому намагаюсь усіма способами застосовувати превентивні заходи щодо конфліктів. Мій мозок вже наперед думає, перш ніж будь-яка дія буде застосована. Це на кшталт «якщо ми оновлюємо базу даних, то обов'язково зробимо резервну копію, мало чого». Зазвичай цього досить, якщо щось трапляється.

Одного разу, звичайно, трапився неприємний випадок, коли я робив операцію на живій базі даних, думаючи, що клієнт в Америці спить. Але він не спав, а чомусь додавав інформацію до проекту. Через дві години він мені з подивом написав про те, що магічним чином пішла вся інформація, яку він набивав перед сном. Мій косяк, треба було спитати його. Вранці він забив інфу заново і попросив мене попереджати про всі критичні дії.

Таке відбувається дуже рідко і, як правило, загладжується заслугами з минулого. Але треба завжди бути готовим визнати свою провину, і якщо потрібно понести за це заслужене покарання. Дуже часто спочатку ви працюєте на систему, але потім система працює на вас – про це теж не варто забувати.

6. Наскільки оперативна підтримка іноземних біржах? Чи допомагає вона фрілансерам у складних ситуаціях?

Дуже часто є живий чат, куди можна написати, і проблема буде вирішена або зараз або протягом деякого часу. Ви - це гроші іноземних бірж, тому вони зроблять все, щоб уникнути припинення потоку грошей.

7. Як залучити іноземного замовника? На що клієнти звертають увагу? Як виділити себе на біржі?

Є два варіанти, при якому замовник дивиться на фрілансера.

Перший варіант, коли він шукає сам виконавця під проект. У такому разі він заходить у пошук на біржі та вбиває туди ключові слова, технології, за якими хоче знайти виконавця. Потім заходить у профіль до фрілансера і робить оцінку - дивиться його аватарку, опис, характеристики, стек технологій. Потім ретельно вивчає досвід — чи працював він раніше з такими проектами, наскільки він компетентний, чи є відгуки, чи є вища освіта. Виходячи з усього перерахованого, ви можете зробити висновок про те, на що слід звернути увагу під час заповнення вашого профілю.

Другий варіант, коли фрілансер сам робить заявку на проект та клієнт отримує список кандидатів. Велика ймовірність, що він натисне на перших у списку. Тому чим свіжіший проект, тим більша ймовірність, що ваш перший запит на роботу буде переглянутий і з вами провзаємодіють.

Тут фрілансери припускаються багатьох помилок, і вони лежать у площині знання граматики англійської мови, навичок самопрезентації та любові до клієнта, до майбутнього проекту.

Правила тут такі: не писати всім клієнтам один шаблон листа в стилі «я готовий виконати цю роботу», бажано передбачити питання клієнта та одразу озвучити їх у тексті, наприклад: «Дорогий клієнт, я вже працював з проектами такого роду в минулому і маю позитивні відгуки від клієнтів, у вашому проекті використовуються такі-то і такі технології, я з ними чудово знайомий, робив у таких-то і таких проектах, вийшло те й те. Ваш проект мені дуже подобається і я хотів би з ним попрацювати для душі. Даю оцінку за часом, що закінчу його в такий час, або за такий-то термін, за фінансами ваша ставка мене влаштовує, хоча, ймовірно, знадобиться більше за бюджет, припускаю, що завдання складніше, ніж здається на перший погляд».

Цей мотивуючий лист (Cover Letter) показує всю вашу людяність, наявність позитивної енергетики, тактовність та готовність до взаємодії. Воно заздалегідь виділяє вас серед тисяч індусів і демпінгістів, підвищує ймовірність успіху.

8. Чи потрібно купувати платні можливості чи рекламу, щоб відповідати на проекти? І чи можливо з безкоштовним акаунтом успішно працювати та отримувати клієнтів?

Не бачу жодних складнощів, щоб, використовуючи все те, про що я написав вище, користуватися безкоштовним акаунтом, що я й роблю до цього дня.

9. Які фахівці та які послуги — найзатребуваніші та найвищі оплачувані на іноземних біржах на даний момент?

Тут слід звернути увагу до типи клієнтів, яких можна знайти на біржі. Це звичайні хом'яки, яким потрібно зробити один сайт, один магазин і т.д. Тут немає великих грошей, зате є ваш досвід та майбутні контакти.

Далі є бізнеси, яким потрібна підтримка, розвиток, сприяння. Найчастіше вони наймають фрілансерів на довгострокові контракти. Гроші тут бувають маленькі, щоб «помацати» біржу, потім переходять у середні та великі.

Тут дуже важливим є досвід фрілансера, його компетенції та особисті якості. Наприклад, серед програмістів тут різношерста публіка, починаючи від php, ruby, go, erlang, закінчуючи мобільною розробкою, сисадмінами, десктопниками. У кожній ніші можна знайти високу оплату за годину, тому тут я не можу виділити нікого. Завдання є на будь-який смак та колір, це воістину біржа планетарного масштабу.

Робота знайдеться і для ілюстраторів, дизайнерів, архітекторів та моделлерів, але не можу сказати, що її тут багато, тому що не збирав статистику щодо них.

Далі йдуть стартап бізнеси, які набирають фрілансерів дуже часто за топовими цінами, бо бажають швидко та якісно зробити продукт. Тут затребувані архітектори проектів, менеджери проджектів, тім лідери, програмісти, технічні письменники, дизайнери, ілюстратори, всі ті, кого ви можете уявити собі в будь-якому стартапі.

Від себе скажу, що т.к. я сам веб-розробник, то спостерігаю успіх і затребуваність у програмістів усіх мастей, бачив високі ставки та відмінні проекти як і у php розробників, так і JavaScript кодерів.

Відео

Бажаю якнайшвидшої реалізації вашого потенціалу, у тому числі за допомогою іноземних бірж!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити