Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як заробити на Digital-маркетингу: основи професії

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як заробити в маркетингу

Зараз питання про те, як заробити на digital-marketing, як ніколи актуальне. В інтернеті щомісяця стартує новий курс "Як стати маркетологом". Скрізь говорять про перспективність професії, швидке кар'єрне зростання і можливості заробітку. Але чи це так?

Що таке маркетинг

Загалом маркетинг — залучення клієнтів. Компанія має продукт, гроші та людські ресурси. Їй потрібні покупці, які віддаватимуть їй свої гроші. Маркетолог робить те, що з фірми з'являються клієнти.

Але це загальний зміст професії. Якщо говорити про конкретніші речі, то маркетологи займаються:

 • створенням реклами;
 • аналітикою;
 • оптимізацією.

Маркетолог займається просуванням компанії, продуктів та послуг. Розповідає споживачеві у тому, як може вирішити свої проблеми.

Реклама та просування

Реклама та просування - два поняття, які близькі маркетологу. Фактично це синоніми.

Особливості професії маркетолога

З 2018 року маркетинг поступово переходить до інтернету (що це?). Багато співробітників переходять на фріланс і допомагають бізнесу просувати себе та свої послуги у соціальних мережах, через сайти та пошуковики.

Тому перша відповідь на запитання: «Як можна заробити в маркетингу», звучатиме так: «Вивчати просування в інтернеті». Потрібно дізнатися:

 • як продавати у соціальних мережах;
 • що потрібно для просування сайту у ТОП;
 • як описувати та продавати послуги;
 • як привертати увагу компанії.

У соцмережах, месенджерах та пошукових системах можливостей для взаємодії з аудиторією більше, ніж у реальному житті. Люди пропускають листівки, рекламу на ТБ, але продовжують дивитися в роликах на Youtube.

Коли люди запускають курси, вони пропонують стати інтернет-маркетологом. Але це зовсім так. Фактично вони вчать однієї зі спеціальностей, які зараз затребувані при просуванні в інтернеті.

Від маркетингу, яким займаються на Заході, це відрізняється масштабом завдань. В Україні людина відповідальна за написання постів та банерів на сайти, а в Європі — за розробку стратегії та планування щодо залучення клієнтів.

Завдання маркетолога у разі бере він керівник чи менеджер. Він опрацьовує загальний план того, як просуватиметься компанія в інтернеті і після цього формує блок завдань для виконавців.

Виконавці – новачки-маркетологи, які виконують поставлений план. Запускають компанії у кабінетах, створюють креативи, пишуть тексти, контактують із потенційними клієнтами.

Спеціальність

Вибір спеціальності має відбутися ще у ВНЗ чи на курсах. На вибір зазвичай пропонують:

 • аналітику;
 • копірайтер;
 • рекламник.

Ці три напрямки відрізняються один від одного і потребують різних практичних навичок. Але основа одна: аналізувати потреби клієнта. Коротко про кожну зі спеціальностей.

Аналітик – працює з графіками та масивами даних. Завдання: проаналізувати звітність і зрозуміти, які напрями працюють ефективніше за інші, і у що вкладати гроші. Може займатися рекламними кампаніями та покращувати їх.

Копірайтер пише тексти, які вирішують завдання бізнесу. Пости для соціальних мереж, описи на сайті, сценарії для рекламних роликів. Працює з цифрами, але з погляду побудови тексту: як треба описати продукт, щоб його хотіли купити.

Рекламник — запускає рекламні кампанії у соціальних мережах, пошукових системах та в ЗМІ. Поєднує в собі функції копірайтера та аналітика. Відповідає за те, щоб після перегляду реклами люди перетворювалися на клієнтів.

Де навчають маркетологів

Курси та вузи — дві найпоширеніші відповіді, коли справа стосується маркетингу та реклами. Там дають базу, теоретичну підготовку та дають перший напрямок на стажування. Безкоштовні курси навчають теорії та відправляють у вільне плавання.

Але перед тим, як замислюватися про повноцінне навчання, треба знати два моменти:

 • у всіх ВНЗ у СНД маркетингу вчать поверхово;
 • теоретична база застаріла;
 • курси ведуть не маркетологи, а блогери.

Тому після здобуття вищої освіти маркетологи витрачають 3-4 роки, щоб здобути перші практичні навички. Тільки після цього вони можуть починати шукати роботу, але час уже втрачено.

Щоб не робити цю поширену помилку, потрібно вчитися самостійно. Паралельно з університетом чи курсами.

Як стати маркетологом самостійно

Короткий план з того, як можна стати маркетологом:

 • вивчити книги з маркетингу. 3-5 буде достатньо;
 • попрацювати на холодних дзвінках;
 • попрацювати помічником маркетолога;
 • навчитися продавати свої послуги на фрілансі.

Теоретична база маркетингу – це 3-5 книг, які допоможуть зрозуміти, що роблять у цій професії. Якщо вивчати більше, то можна помітити, що автори говорять про те саме, але дають мало практичних порад.

Холодні дзвінки – загартування для будь-якого маркетолога. Через півроку з такої роботи виходить профі в переговорах, який може переконати людину купити у неї продукт. Це допоможе на співбесіді та професії далі.

Маркетологи, які ще не вийшли на рівень агенцій, шукають собі помічників, щоб перекласти на них частину завдань. Це шанс для тих, хто хоче подивитися, з чим має працювати і навчитися практиці.

Фріланс — моделювання ситуації бізнесу лише для одного фахівця. Потрібно виконувати послуги та залучати клієнтів. На фрілансі людина вчиться продавати себе та свої послуги в інтернеті. Разом із холодними дзвінками та теорією виходить блок практичних навичок із залучення клієнтів.

Як легко заробити в маркетингу новачкові

Маркетологи розпочинають свій шлях після закінчення ВНЗ та курсів зі спроби знайти роботу в рекламному агентстві. Зазвичай подають резюме до середніх або вже відомих фірм, щоб пройти стажування.

У чому плюси такого підходу:

 • можна подивитися на роботу маркетологів зсередини;
 • побачити співробітників, які десятки років у професії;
 • дізнатися щось нове та навчитися на практиці;
 • не потрібно думати про те, як заробити в маркетингу новачкові.

Але є один мінус, який усе перекриває. Новачка у фірмі з десятками менеджерів не пустять до роботи. На студента чи випускника перекладають рутинну та типову роботу, на кшталт написання постів для соціальних мереж, рекламних статей та описів на сайти.

Цим теж має хтось займатися, але стикатися з реальними завданнями корисніше. Тільки на проектах, які людина проведе від початку до кінця, вирішуючи комплексні завдання бізнесу, можна зростати. Для цього треба йти до початківців digital-агентств.

Там маркетологу одразу дають проект, з яким він працюватиме від початку до кінця. Якщо у розкручених фірм менеджментом, переговорами та розробкою стратегії займаються начальники відділів, то тут кожен співробітник має свій проект. Можна безпосередньо спілкуватися з власниками, дізнаватися про завдання та вигадувати варіанти рішень.

У компанії з десятками співробітників кожна ланка має завдання, яке виставляє начальник відділу. Комусь потрібно писати пости та збільшувати залученість, комусь налаштовувати рекламу, хтось оброблятиме інформацію від клієнта. Зона відповідальності зменшується.

Якщо писати рік пости для соцмереж, можна прокачатись у копірайтингу, але до маркетингу це має опосередковане відношення.

Тому рекомендується вибирати маленькі фірми, які не мають великої кількості співробітників. Приходити і одразу братися за роботу — вирішувати завдання клієнта, наводити йому покупців.

Як же заробити маркетологу: покроковий план

Розвиток у сфері інтернет-маркетингу та реклами йде поступово. Випускник ВНЗ або курсів виконує рутинні завдання, росте, приваблює команду, обростає контактами і потім тільки може розраховувати на клієнтів з комплексного просування.

Приблизний план того як заробити маркетологу на 5 кроків виглядає так:

 • отримати теорію у ВНЗ, на курсах чи самостійно;
 • зареєструватися на всіх сайтах фрілансу як маркетолог;
 • знайти місце для стажування у digital-агентстві;
 • підвищувати професійні компетенції та збирати команду;
 • відкрити своє агентство.

Без статусу digital-агентства чи маркетингової компанії отримувати замовлення на комплексне просування неможливо. Клієнту важливий офіційний статус, тому що за рекламою приходять тільки фірми, що відбулися, у яких вже є свої клієнти. Їм потрібно розширювати бізнес та освоювати нові ринки.

На початковому етапі маркетолог – лише назва. Якщо людина не знає, як легко заробити в маркетингу, вона не зможе допомогти своєму клієнту. Тому виконуватиме однотипні завдання. Тільки після того, як з'являться перші кейси, можна говорити, що маркетолог пройшов рівень новачка.

Що потрібно знати

Для початку роботи в маркетингу потрібно знати:

 • теоретичні засади реклами;
 • способи просування у соціальних мережах;
 • як налаштовувати рекламні кабінети в соцмережах та пошукових системах;
 • основи ведення переговорів;
 • техніки продажів.

Це база, від якої можна буде відштовхуватись у майбутньому. Не завадить вивчити специфіку бізнесу, з яким доведеться працювати та дізнатися про те, звідки йдуть гроші та чому клієнти купують.

Другий блок навичок приходить у міру просування у професії:

 • вміння аналізувати конкурентів;
 • навички створення рекламних роликів;
 • основи менеджменту та координації всередині колективу;
 • здатність аналізувати ринок та можливості.

Поступово маркетолог переходить від практичних навичок до вирішення стратегічних завдань. Що потрібно зробити для того, щоб залучити клієнтів до бізнесу. З яких джерел будуть йти ліди, як їх обробляти та перетворювати на продаж, що можна запропонувати для підвищення конверсії тощо.

Згодом маркетолог перетворюється з фрілансера, який вміє налаштовувати рекламний кабінет, знає техніки продажів і вміє писати пости на людину, яка мислить стратегічно і вичавлює з ніші максимум.

Фріланс та бізнес

Альтернатива роботи з найму для маркетолога - фріланс. Пропонувати свої послуги або збирати команду та заснувати агентство. До бізнесу всі приходять лише тоді, коли напрацьовано базу активних клієнтів. Потрібно розширюватись та отримувати доступ до проектів державного рівня.

До цього маркетологи працюють як фрілансери. Пропонують свої послуги бізнесу, наводять клієнтів, набирають кейси у портфоліо. Найчастіше це – не завдання щодо просування, а відпрацювання одного з етапів: налаштування рекламного кабінету, аналітика, залучення клієнтів із соцмереж.

Комплексну роботу віддають агентствам чи своєму відділу. Фрілансер може розраховувати частину обов'язків. Але це дозволить поглянути на професію зсередини та попрацювати разом із командою.

Де шукати клієнтів

Головна проблема маркетолога-початківця — знайти перших 5 клієнтів. Далі можна показувати свої результати, але без портфоліо у сфері реклами складно. Тут три варіанти:

 • шукати бізнесмена, який може дозволити собі ризикувати;
 • влаштуватися на стажування в агентство та отримати портфоліо;
 • працювати за відсоток.

Клієнтів, які готові ризикнути, більше, ніж усі думають. Це підприємці-початківці, у яких немає грошей для того, щоб найняти агентство. У такому разі можна домовитись за мінімальну плату вести справи.

Другий варіант - стажування, з нею все зрозуміло.

Третій – працювати за відсоток. Це пастка для маркетологів-початківців. До них стукають бізнесмени і пропонують їм угоду: Ти мені клієнтів, я тобі відсоток від прибутку. Від цього варто одразу відмовлятися. Кількість реальних клієнтів не перевірити, а ризик бути обдуреним того не варто. Працювати за % варто з тим бізнесом, власник якого маркетолог знає.

Четвертий варіант, який мало кому спадає на думку — спробувати свої сили в арбітражі трафіку. Це вид бізнесу, при якому людина залучає клієнтів для банків, мобільних додатків, магазинів та отримує за це фіксовану винагороду. Кожна наведена людина – 50-500 грн.

Такий спосіб дозволяє реалізувати себе як маркетолог та навчитися працювати з клієнтами з різних сфер. Головний недолік — потрібні гроші для старту чи майданчик, через який можна зібрати трафік.

Як легко заробити маркетологу в інтернеті

Щоб заробити в інтернеті, маркетологу потрібно вибрати спеціальність:

 • просування у соціальних мережах;
 • SEO;
 • створення рекламних роликів;
 • аналітика;
 • копірайтінг.

Вибравши один із цих напрямків, потрібно поступово прокачуватися в цій галузі. Здобувати практично навички, збирати кейси, відгуки клієнтів. Вчитися писати тексти, аналізувати рекламну кампанію та запускати її, знімати ролики.

Просування у соціальних мережах підходить для новачків. У цій сфері є типовий набір дій, які потрібно робити для того, щоб досягти результату. Робота однотипна, але оплачується вище, якщо людина має кейси.

Не обов'язково щоб кваліфікація відповідала рівню ціни.

Інші 4 галузі більшою мірою залежать від відповідності навичок та вартості роботи. Вміння продавати буде не зайвим, оскільки дозволяє нахабніти та підвищувати ціни в кілька разів, і лише потім отримувати практичні навички.

Плюси та мінуси професії маркетолог

До плюсів професії можна віднести:

 • постійне навчання;
 • різні завдання;
 • командна робота;
 • робота на віддаленні;
 • можливість переїхати за кордон.

Маркетологів із кейсами можуть схантити європейські та американські компанії. Якщо потрібно виїхати і заробляти більше, рекомендується придивлятися до ринку східної та західної Європи. Менталітет схожий і вимоги для отримання робочої візи для громадянина СНД нижче.

Маркетологи переважно працюють віддалено. Тільки компанії з оборотом понад 3-5 мільйонів можуть дозволити собі утримувати відділ реклами. ФОП та приватний бізнес, які ще не вийшли на ці показники, віддають рекламу на аутсорс.

Мінуси професії:

 • темпи зростання нижче за ринок;
 • неефективне навчання у ВНЗ та на курсах;
 • складність кар'єрного зростання;
 • недостатньо можливостей для старту.

Чи знадобляться навички маркетингу? Так. При відкритті бізнесу, пошуку клієнтів та просуванні себе в іншій професії.

Маркетинг – складна галузь. В Україні її можна знайти роботу у суміжних областях, але зрости рівня вирішення стратегічних завдань складніше. Єдиний варіант, як стати маркетологом для конкретної компанії, — пройти весь шлях від рядового співробітника до відділу реклами. Але краще використовувати маркетинг у фрілансі, та працювати самому на себе, адже зараз 18-річні блогери інстаграму та Ютуб заробляють десятками тисяч доларів, що набагато більше ніж середньостатистична доросла людина в Україні!

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити