Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Децентралізовані (DEX) біржі: актуальний список 2024

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Децентралізовані (DEX) біржі

Централізовані криптовалютні біржі – такі як Binance, Coinbase, Kraken та ін. – залучають десятки тисяч трейдерів по всьому світу. Це не дивно, адже вони пропонують простий та зручний інтерфейс для торгівлі криптовалютою, великий функціонал та безліч додаткових опцій (криптозайми, інвестиції тощо).

Але вони мають серйозний недолік – органи управління. Обмежувальні заходи, які централізовані біржі можуть накладати на клієнтів, руйнують основні принципи роботи з криптовалютою – свободу та відсутність кордонів.

Вирішити цю проблему може лише децентралізація криптоторгівлі. У статті розберемося, що таке DEX-біржі і як на них торгувати. А ще розглянемо найпопулярніші децентралізовані майданчики.

Що таке децентралізовані криптобіржі

Децентралізована криптобіржа (або DEX-біржа) – це біржа, що працює на основі блокчейн-технології. Усі операції в ній (наприклад, обмін криптовалют, торгівля тощо.) відбуваються за допомогою смарт-контрактів, а не централізованої торгової системи.

Іншими словами, у DEX-біржі немає органу управління - конкретної юридичної особи - і вона повністю автоматизована. У цьому головна відмінність децентралізованої криптобіржі від централізованої.

У деяких випадках в управлінні DEX-біржею бере участь співтовариство проекту (власники внутрішнього токена біржі, які мають право брати участь у голосуванні з будь-яких питань розвитку проекту) та розробники – у цьому випадку правильніше називати таку біржу напівавтоматичною.

Інші відмінності DEX-біржі від централізованої:

  • Не зберігає кошти користувачів. Трейдери не мають внутрішнього торгівельного рахунку, з якого оплачуються угоди – активи списуються безпосередньо з криптовалютного гаманця, підключеного до платформи;
  • Не контролює угоди трейдерів. Користувачі можуть торгувати будь-якими активами в будь-яких напрямках – головне, знайти того, хто бажає здійснити таку ж угоду;
  • Не потребує верифікації користувачів. Політика KYC&AML (KYC – «Know Your Customer» або «Знай свого клієнта», AML – «Anti-Money Laundering» або «Протидія відмиванню грошей») – доля централізованих торгових майданчиків. На DEX-біржі не потрібна навіть реєстрація;
  • Миттєво додає нові активи. Для цього достатньо поповнити відповідний пул ліквідності, щоб у смарт-контракті з'явилася потрібна маса монет. Чекати на рішення від органів управління не потрібно;
  • Усі рішення ухвалює співтовариство. У децентралізованої біржі може бути конкретний розробник, який створює та розвиває проект, але всі рішення щодо його розвитку приймає співтовариство власників токенів за допомогою голосування;
  • Має відкритий початковий код.

Зрозуміло, децентралізація має свої мінуси.

Наприклад, на DEX-біржах ніхто не несе відповідальності за роботу платформи, коректність угод та дотримання законів. Якщо ви втратите свої гроші через шахрайство – ніхто вам їх не поверне.

А ще функціонал таких бірж бажає кращого – у них обмежені торгові можливості, немає багатьох типів ордерів, додаткових інструментів тощо.

Найкращі DEX біржі криптовалют

Усі децентралізовані біржі не вимагають верифікації!

1. UniswapUniswap

Найпопулярніша DEX-біржа, запущена у 2018 році, працює на блокчейні Ethereum та дозволяє обмінювати токени ERC-20. Зараз підтримує мережі Polygon, Optimism, Arbitrum та Celo. Для торгівлі можна підключати гаманці MetaMask, Coinbase Wallet, WalletConnect та ін. Трейдерам доступні десятки тисяч токенів.

2. Pancake SwapPancake Swap

DEX-біржа, заснована у 2020 р. Крім децентралізованої торгівлі та заробітку через пули ліквідності, дозволяє купувати NFT, заробляти на фармінгу, брати участь у лотереях тощо. Доступні транзакції з 1200+ парами в мережах Ethereum і Binance Smart Chain, у тому числі власним біржовим токеном CAKE (стандарт ВЕР-20).

3. Biswap Biswap

Багатофункціональна DEX-біржа, що відкриває користувачам доступ до обміну криптовалютами, пулу ліквідності, фармінгу, інвестицій у стейкінг, NFT та інших активностей. Працює з 2021 р.

Користувачам доступно понад 1200 криптовалютних пар та власний біржовий токен BSW. Трейдери можуть укладати угоди шляхом своп-обмінів. При цьому комісія за угоди складає лише 0,1% від ордера.

4. SushiSwap

Сайт: app.sushi.com/en/swapSushiSwap

Біржа для децентралізованого обміну активами через пули ліквідності, заснована в 2020 р. є «клоном» Uniswap (анонімний розробник створив протокол обміну, скопіювавши його з біржі Uniswap).

Окрім стандартних обмінних операцій підтримує прибуткове фермерство, DeFi-кредитування та інші послуги. Біржа працює через 15 блокчейнів - наприклад, Ethereum, Binance Smart Chain та Avalanche. Є власний біржовий токен SUSHI з емісією 250 млн. токенів.

Підтримується понад 500 напрямків для торгівлі, трейдери можуть укладати ринкові та лімітні ордери.

5. MDEX

Сайт: mdex.comMDEX

Функціональна біржа для однорангових транзакцій без посередників, запущена в 2021 р. Працює в мережах Ethereum, Binance Smart Chain та HECO. Крім класичних операцій, підтримує пули ліквідності, майнінг та стейкінг.

6. 1inch

Сайт: app.1inch.io1inch

DEX-біржа, заснована в 2019 р. Має внутрішній токен 1INCH, який використовується для участі в управлінні проектом та фармінгом. Трейдерам доступно понад 1,9 тис. напрямків для торгівлі. Можна укладати ринкові та лімітні угоди.

Незважаючи на децентралізацію, біржа дотримується суворих правил – наприклад, заборонено реєстрацію мешканців деяких країн, використання VPN та анонімайзерів.

7. Raydium

Сайт: raydium.io/swap/Raydium

Гібридна децентралізована біржа, що підтримує обмін криптовалют, пули ліквідності, фармінг та стейкінг, NFT та ін. Працює з 2021 р.

Для торгівлі доступно понад 120 активів, у тому числі власний біржовий токен RAY. Трейдери можуть укладати лімітні угоди або швидко обмінювати криптовалюти з ринковим прослизанням не більше 1%. Для роботи на майданчику потрібен криптогаманець за допомогою блокчейну Solana.

8. Quickswap

Сайт: quickswap.exchange/#/swapQuickswap

Форк-біржа популярної платформи Uniaswap (тобто видозмінена версія біржі Uniswap – розроблена на основі того самого початкового коду, але з деякими змінами), створена індійськими програмістами у 2020 р. на блокчейні Polygon. Підтримує децентралізовану торгівлю, пули ліквідності, заробіток через фармінг. Доступно 200+ активів, що утворюють понад 35 тис. торгових пар. Є власний біржовий токен QUICK на блокчейні Ethereum (ERC-20).

9. Shibaswap

Сайт: shibaswap.com/#/swapShibaswap

DEX-біржа криптовалюти Shiba Inu (SHIB), запущена в 2021 році для підтримки знаменитого мем-коїна. Дозволяє обмінювати токени ERC-20, заробляти на стейкінгу та постачання ліквідності, торгувати на NFT-маркетплейсі тощо.

Для торгівлі є понад 150 криптовалют. Підтримуються лише ринкові ордери.

10. Beamswap

Сайт: app.beamswap.io/exchange/swapBeamswap

DeFi-платформа з цілим спектром послуг – заробітком на постачанні ліквідності та фармінгу, обміном токенів між різними блокчейнами, краном для видобутку монет тощо. Запущена в 2022 році. Підтримує кілька десятків монет і токен Glimmer (GLMR), що використовується для обслуговування мережі Moonbeam.

11. Jetswap

Сайт: exchange.jetswap.finance/#/swapJetswap

DEX-біржа, що працює в мережах Binance Smart Chain, Polygon та Fantom. Включає в себе термінал для децентралізованої торгівлі, пули ліквідності, фармінг і стейкінг криптовалют, лотерею та інші інструменти.

Підтримує понад 120 активів та цілих 4 службових токена – WINGS, GFCE, JETS, FUEL. Вони використовуються для торгівлі та стейкінгу, фармінгу і т.д.

Комісія біржі залежить від мережі – для BSC вона становить 0,3%, а для Polygon та Fantom лише 0,1%.

12. Osmosis

Сайт: app.osmosis.zone/Osmosis

Найбільша децентралізована біржа на блокчейні Cosmos. Працює з 2021 р. У ній (Cosmos Hub) можуть взаємодіяти інші блокчейни, що дозволяє миттєво обмінювати токени.

Біржа підтримує близько 50 криптовалют, у тому числі біржовий токен OSMO. Він служить для виплати постачальникам ліквідності, оплати комісій та голосування з питань розвитку проекту.

13. Trader Joe

Сайт: traderjoexyz.com/tradeTrader Joe

DEX-біржа, що працює на блокчейні Avalanche. Запущена у 2021 р. Крім децентралізованої торгівлі, підтримує пули ліквідності, фармінг, стейкінг, лаунчпад для IDO та інші інструменти (зокрема окремий сервіс Joepegs для роботи з NFT).

Для торгівлі є понад 1000 криптовалютних пар. Власний токен платформи – JOE – стимулює інвесторів вкладати кошти у інструменти проекту та підвищувати його ліквідність.

14. Maiar

Сайт: maiar.exchange/swapMaiar

DEX-біржа від розробників блокчейну Elrond, що працює за моделлю фондового ринку і використовує алгоритми токійської біржі. Запущена в 2021 р. Підтримує обмін 15+ токенів у мережі Elrond та стейблкоїн USDC.

Для стимулювання інвесторів створено внутрішній токен МЕХ. За допомогою моста можна переводити токени з одного блокчейну до іншого.

15. Bakeryswap

Сайт: www.bakeryswap.org/#/swapBakeryswap

Децентралізована біржа, що працює у мережі Binance Smart Chain. Запущена в 2020 р. Підтримує конвертацію криптовалют із комісією 0,3%, торгівлю NFT, стейкінг та інші інструменти.

На біржі доступні всі монети мережі BSC, які утворюють понад 50 торгових пар. Розрахунки на платформі проходять у нативній (тобто випущеній безпосередньо біржею в рамках розвитку проекту) криптовалюті BAKE.

Як на них торгувати

Для торгівлі на DEX-біржі потрібно підключити гаманець криптовалютний (наприклад, TrustWallet, MetaMask або будь-який інший). Саме він служить аналогом торговельного рахунку – звідси переводитимуться активи під час продажу і сюди зараховуватимуться токени при купівлі.DEX-біржі

Після цього потрібно вказати, які монети ви хочете купити за якою ціною і скільки. Система проаналізує пропозиції інших користувачів та запропонує доступні варіанти.DEX-біржі

Сама угода може відбуватися 3 способами:

  • Книга ордерів поза мережею (у блокчейні фіксується лише результат угоди);
  • Книга ордерів у ланцюжку блоків (у реєстрі буде зафіксована вся інформація про угоду – запит, купівля, продаж, скасування та ін.);
  • АММ (автоматичний маркет-мейкер) замість книги ордерів використовуються пули ліквідності.

Книга ордерів – це електронний список замовлень на купівлю чи продаж криптовалюти, який упорядкований за рівнем цін. Його формує біржа.

АММ – це набір смарт-контрактів для обміну токенами, що базується на активах у пулі ліквідності.

Різниця між цими підходами полягає в тому, що в книзі ордерів вартість угоди визначається найнижчою ціною, що запитується, а в автоматизованому маркет-мейкері - співвідношенням токенів в пулі ліквідності.

Найчастіше DEX-біржі працюють без книги ордерів, використовуючи пули ліквідності. З практичної точки зору для звичайного користувача немає різниці, за якою схемою відбуватиметься угода.

При успішному здійснені угоди з користувачів списується комісія, а активи зараховуються на прикріплені гаманці. На цьому торгівля закінчується.

Висновок + відео

Резюмуючи, функціонал більшості децентралізованих бірж виходить за рамки звичайних угод з купівлі та продажу токенів. Вони дозволяють пасивно заробляти на фармінгу та стейкінгу криптовалюти, працювати з NFT та багато іншого. Тому, якщо вам потрібний майданчик, на якому ви зможете гарантовано торгувати з будь-якої точки світу та не боятися санкцій, ваш вибір – DEX-біржі.

Читайте також - Як заробити на криптовалюті – 7 перевірених часом способів заробітку.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити